Сопственикот на скопската менувачница кој уби двајца разбојници нема да биде гонет за убиство

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Решение за отфрлање на кривичната пријава против едно лице, бидејќи постојат други околности што го исклучуваат гонењето, односно правото на нужна одбрана согласно чл.9 од Кривичниот законик.

Против лицето, од страна на МВР – СВР Скопје, беше поднесена пријава за кривично дело – Убиство од чл. 123 ст.3 од Кривичниот законик за настанот кој се случи на 27.11.2017 година во менувачница во Кисела Вода. Пријавениот, инаку сопственик на менувачницата, со пиштол кој го поседувал со дозвола, лишил од живот две лица кои насилно влегле, му се заканиле вооружени со пиштоли, му нанеле повеќе удари во пределот на главата и грбот и се обиделе да извршат кривично дело разбојништво во менувачницата.

Во текот на постапката, меѓу другите докази, беше прибавен и вешт наод и мислење за пресметливоста на осомничениот, во кое беше констатирано дека тој бил психофизички здрав и пресметлив, но дека во критичниот момент кај него се развил интензивен страв за сопственото здравје и живот, кој кулминирал кога двете лица влегле зад пултот на менувачницата и започнале да вршат физичко насилство врз него. Од анализата на сите докази прибрани во текот на постапката, надлежниот јавен обвинител оцени дека осомничениот немал претходно формирана намера некого да лиши од живот, туку делувал исклучиво во нужна одбрана, со цел да го заштити својот живот, своето здравје и имот.

Притоа, одбраната била преземена во истиот момент кога бил и нападот и таа е сразмерна на нападот, со што се исполнети елементите на институтот – нужна одбрана, кој не дозволува лицето да биде гонето за кривично дело убиство.

УШТЕ ЕДНО ИСЧЕЗНАТО ЛИЦЕ: Се бара Марика од Маџари!

Марика Гиовска од скопската населба Маџари е исчезната.

Нејзиното семејство  информира дека госпоѓата го напуштила домот рано утрово.

83-годишната Марика има здравствени проблеми и не знае сама да се врати дома.

Доколку некој ја види или има било какви информации, ве молиме да ја исконтактира Елизабета на телефонскиот број 071-329-292

МВР ги најде заљубените малолетници кои избегаа заедно

Двајцата малолетници за кои беше пријавено дека се оддалечиле од дом во Велес, се пронајдени и вратени дома, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи.

Како што претходно соопшти МВР, на 15.03.2019 во 22.00 часот во Полициската станица во Куманово, 44-годишниот Р.Х. пријавил дека неговата 14-годишна ќерка А.Х. се оддалечила од домот, а вечерта во 21 часот и 20 минути 40-годишниот Т.Ј. од Велес пријавил дека околу 19 часот, во неговиот дом дошла токму А.Х. која била во љубовна врска со неговиот син А.Ј. (15). А.Х. неколку пати претходно доаѓала во куќата.

Двајцата малолетници му кажале на Т.Ј. дека сакаат да живеат заедно, по што Т.Ј. им кажал дека ќе ги пријави во полиција затоа што се малолетници и не сака да има проблеми со полицијата. По тоа малолетниците излегле од домот.

Веднаш се преземени мерки и активности од полициски службеници на СВР Велес за пронаоѓање на А.Х. и А.Ј. и синоќа малолетниците се вратени во домовите, додава МВР во соопштението. 

Внуката се борела за живот, бабата не давала никој да се доближи

-Видов жена како носи дете низ дворот. Не знаев за што станува збор, па излегов да видам.Детето беше мокро и едвај дишеше.Таа зборуваше неповрзано, дека и паднало во вода, но не сакаше да ми дозволи да го допрам девојчето- раскажала соседката која гледала додека малото девојче умирало во рацете на баба си во селото Велика Греда во Србија.

Соседката раскажала дека поминала покрај дворот пред несреќата, а 2- годишното девојче седело во скутот на бабата.

-Девојчето беше живо, и реков да ја преврти и да ја соблече мократа гардероба, но таа ја стегаше и не ми даваше да ја допрам. Ја барав да ми ја даде, но ја стегаше и викаше „тоа е мое дете“ додека малото ангелче умираше во нејзините раце, се гледаше дека се бори за воздух- рекла таа.

Од силен шок и страв не знаела што да направи

-Кога пристигна Брза Помош, едвај и го земаа детето од раце, ја ставија во амбулантно возило и ја однесоа,а бабата остана да вика„тоа е мое дете сакам ијас со него“. Не можам да се смирам, можев да го спасам девојчето, но сега е доцна- раскажала соседката.

Потсетуваме дека трагедијата се случила додека во куќата биле малата Леа и нејзиниот брат близнак, а нивната баба се грижела за нив, додека росителите биле на лекар со постарите две деца кои исто така се близнаци.

Популарно