Колку почесто - толку подобро: 13 причини за секојдневен секс

Добро е да практикувате секс што почесто, а експертите објаснуваат и зошто. Редовниот секс носи среќа, долговечност и добро здравје.

Ви носиме одлични причини зошто е добро да водите љубов буквално секој ден, или барем да го зачестите.

1. Го намалува стресот - Длабокото дишење за време на сексот го намалува чувството на стрес. Исто така, тогаш е зголемено лачењето на хормонот на среќа, што е одлично во борбата против анксиозност и депресија.

2. Сексот е одлична вежба - калориите се топат, а мускулите се зајакнуваат. Тестостеронот кој се лачи за време на сексот, ги прави коските и мускулите посилни.

3. Го симнува крвниот притисок - Прегрнувањето и сексот се одлични за симнување на крвниот притисок, бидејќи делува смрувачки.

4. Го зајакнува имунитетот - Редовниот секс ги намалува шансите за заболување од грип и настинка, бидејќи го зајакнува имунолошкиот систем. Имено, нивото на имуноглобулин А, антигенот кој е задолжен за борба против болеста, тогаш се зголемува.

5. Допринесува младолик изглед - Секс три пати неделно, може да ве подмлади за десет години.

6. Срцето е поздраво - Бидејќи за време на сексот се топат вишокот килограми, тоа има одлично влијание на срцето и шансите за срцев и мозочен удар се помали.

7. Ги намалува болките - експертите велат дека сексот намалува разни типови на болка. На пример, ги испитувале заболените од артритис и пациентите кои имале редовен секс имале помалку болки.

8. Ја зголемува довербата и интимата меѓу партнерите - со ејакулација излегува течност која ја произведува простатата, а ако немате секс, тогаш таа се задржува и поради тоа простатата може да набабри, а тоа пак, предизвикува многу проблеми.

9. Подобар сон - Зголемениот број на отчукувања на срцето опушта, а опуштањето е најдобро решение за добар сон.

10. Редовен циклус - Сексот наводно може да влијае на редовноста на менструалниот циклус, можеби токму заради тоа што ве опушта и го намалува стресот.

11. Против еректилна дисфункција - Честиот секс, а со тоа и големиот број на ерекции, го подобрува протокот на крв низ пенисот, што допринесува за ткивото да остане здраво.

12. Долговечност - Здраво срце, силни мускули, добар провод на кислородот низ телото и среќа, се само некои од факторите кои се одговорни за подолг живот.

13. Спермата е поздрава - Со редовен секс, новата сперма уредно се заменува со старата во тестисите, па квалитетот на спермата е подобар. 

Ова се најдобрите пози за уживање и трошење калории

Со секс се трошат и до 350 калории за половина час, а толку калории се трошат и за 30 до 40 минути трчање. Затоа, фитнес експертите советуваат да ја пробате таканаречената „секс-диета“ и да слабеете.

За да согорите што е можно повеќе калории за време на сексот и да го затегнете телото не треба да изведувате комплицирани секс пози. Калории се трошат и со класичните пози. Во мисионерска поза жената троши 40 калории во минута, а мажот многу повеќе. За жените најдобра позиција за трошење калории е „каубојка“. Со неа се трошат 49 калории во минута.

За слабеење е добар и оралниот секс. Пасивниот учесник топи околу 37 калории, а активниот топи до 150 калории.

Сексот во вода троши најмногу калории оти вложувате најмногу напор. Заради отпорот на водата, ако мажот е активен, тој ќе изгуби и 57 калории во минута.

Храбар потег: Ја сретнал на фонтана и веднаш ја бакнал!

Минатиот петок дечко бакнал на улица млада девојка од Ријека. Ништо необично за една петочка вечер. Но, тој бакнеж оставил толку силен впечаток на девојката па таа решила да го бара дечкото по секоја цена.

– Беше кратко, но незаборавно. Дечкото е со кафеава коса, а носеше црна кожна јакна, раскажа девојката.

Како што раскажува девојката, таа и три нејзини другарки се сретнале на плоштад во Ријека, кога кај фонтаната им пришол млад дечко и ја бакнал девојката. Веќе во понеделникот изутрина таа јавно кажала дека сака момчето да и се јави, при што порталот РијечанИн ја одиграл улогата на посредник.

– Ние четири излеговме во петокот на 8ми март да прошетаме, а малку и да се напиеме. Кај фонтаната на плоштадот Коблер другарка ми на шала ме испрска со вода и јас целата бев мокра. Во тој момент дојде еден дечко, ми кажа дека сум многу убава и ме бакна. Но, набрзо си замина, а јас не стигнав ни да го прашам како се вика. Сега го барам, сакам да го запознаам бидејќи тој и неговиот потег многу ми се допаднаа – раскажа девојката за РијечанИн.

Мистериозниот заводник не чекаше долго за да се јави. Имено 19 годишното младо момче со иницијали П.Ј., кого редакцијата го нарече Петар, набрзо се јавил и кажал дека тој ја бакнал девојката.

Еве како романтичниот краток состанок изгледа од негов агол:

– Бев излезен со другарите и бевме доста весели. Знаете како оди тоа кога ќе се опуштиш за време на викендот. Здогледав една група на прекрасни девојки и пријдов на најубавата и ја бакнав. Бевме секој со своето друштво и немавме време да поразговараме подолго. Кога го видов нејзиниот повик денеска, без многу размислување одлучив да и се јавам – раскажа „Петар“.

А заклучниот коментар за РијечанИн го даде и младата девојка:

– Среќна сум зошто го пронајдовме момчето кое беше заслужно за еден прекрасен и романтичен момент. Веќе се слушнавме и во најбрзо време се надевам дека ќе излеземе на кафе и ќе се запознаеме подобро. Јасно ми е дека овој наш необичен потег, потрага по дечко, многумина го протолкуваа и како шала, но мене навистина драго што преовладуваа позитивни коментари и дека секогаш треба да бидеш упорен во нешто што сакаш да го оствариш.

Нашите баби и родители ИМАЛЕ ДУПЛО ПОВЕЌЕ СЕКС ОД СЕГАШНИТЕ МЛАДИ

Приватниот и јавниот живот се измешал. Луѓето цело време ја проверуваат електронската пошта и повеќе не постои момент на тишина која постоела порано.

Паметните телефони се виновници што луѓето сѐ помалку водат љубов, покажало истражувањето. Истражувачите откриле дека откако постои интернетот луѓето сѐ помалку водат љубов.

Дејвид Спихалтер, професор на колеџот Кембриџ, во својата книга “Сексот во бројки” открил дека просечната хетеросексуална двојка води љубов само три пати месечно.

Оваа бројка ја споредил со оние од претходните години: 2000-та година луѓето имале секс четири пати месечно, а во 1990 година пет пати. Од ова произлегува дека нашите баби и дедовци имал повеќе од двојно секс отколку сега нивните технолошки еманципираи урбани внуци, или скоро два пати повеќе секс имале нашите родители отколку сегашните млади генерации. 

Немањето љубовен контакт меѓу младите и секуално потентните секако носи зголемна акнксиозност, депресија и осаменост која не се лечи со лекови, туку со природни процеси - дружење и активен љубовен живот.

“Приватниот и јавниот живот се измешал. Луѓето цело време ја проверуваат електронска пошта и повеќе не постои момент на тишина која постоела порано”, рече професорот за BBC Радио 4.

“Најреалното објаснување е тоа дека сме подобро поврзани со технологијата, нашите животи станале брзи, и постојано балансираме меѓу домот, работата и надворешниот свет. Тоа го потиснало времето кое сме го поминувале со своите партнери.

Сегашното време многу бара и сексот едноставно паднал на листата на приоритети. Кога одиш навечер во кревет и проверуваш e-mail, тоа значи дека сѐ уште премногу си поврзан со надворешниот свет, за да се фокусираш на партнерот”, рече професорот

Популарно