Колку почесто - толку подобро: 13 причини за секојдневен секс

Добро е да практикувате секс што почесто, а експертите објаснуваат и зошто. Редовниот секс носи среќа, долговечност и добро здравје.

Ви носиме одлични причини зошто е добро да водите љубов буквално секој ден, или барем да го зачестите.

1. Го намалува стресот - Длабокото дишење за време на сексот го намалува чувството на стрес. Исто така, тогаш е зголемено лачењето на хормонот на среќа, што е одлично во борбата против анксиозност и депресија.

2. Сексот е одлична вежба - калориите се топат, а мускулите се зајакнуваат. Тестостеронот кој се лачи за време на сексот, ги прави коските и мускулите посилни.

3. Го симнува крвниот притисок - Прегрнувањето и сексот се одлични за симнување на крвниот притисок, бидејќи делува смрувачки.

4. Го зајакнува имунитетот - Редовниот секс ги намалува шансите за заболување од грип и настинка, бидејќи го зајакнува имунолошкиот систем. Имено, нивото на имуноглобулин А, антигенот кој е задолжен за борба против болеста, тогаш се зголемува.

5. Допринесува младолик изглед - Секс три пати неделно, може да ве подмлади за десет години.

6. Срцето е поздраво - Бидејќи за време на сексот се топат вишокот килограми, тоа има одлично влијание на срцето и шансите за срцев и мозочен удар се помали.

7. Ги намалува болките - експертите велат дека сексот намалува разни типови на болка. На пример, ги испитувале заболените од артритис и пациентите кои имале редовен секс имале помалку болки.

8. Ја зголемува довербата и интимата меѓу партнерите - со ејакулација излегува течност која ја произведува простатата, а ако немате секс, тогаш таа се задржува и поради тоа простатата може да набабри, а тоа пак, предизвикува многу проблеми.

9. Подобар сон - Зголемениот број на отчукувања на срцето опушта, а опуштањето е најдобро решение за добар сон.

10. Редовен циклус - Сексот наводно може да влијае на редовноста на менструалниот циклус, можеби токму заради тоа што ве опушта и го намалува стресот.

11. Против еректилна дисфункција - Честиот секс, а со тоа и големиот број на ерекции, го подобрува протокот на крв низ пенисот, што допринесува за ткивото да остане здраво.

12. Долговечност - Здраво срце, силни мускули, добар провод на кислородот низ телото и среќа, се само некои од факторите кои се одговорни за подолг живот.

13. Спермата е поздрава - Со редовен секс, новата сперма уредно се заменува со старата во тестисите, па квалитетот на спермата е подобар. 

Лошо е, знам но, полудувам кога ќе ми влезе

Секој пат излегувам од кожа кога тоа ќе ми го стори. Иако знам дека тоа што ми го прави не е добро, не можам да се контролирам.

Кога последан пат тоа ми го стори, не можев да се контролирам, толку многу врескав што сите соседи ме слушнаа. Крвта ми удри ви глава, можев да направам вистинска глупост.

Секој пат иста приказна. Знае како да ме полуди и тоа постојано го прави. Иако однапред знам што му е целта секој пат одново ме вади од такт и прави да се чувствувам немоќно и глупаво.

Од кога почнавме да живееме заедно, сопругот постојано со валкани чевли ми влегува дома. Прво убаво му објаснив не знам ни јас колку пати му повторив да научи да ги соблече чевлите или да ги исчисти на чешма пред да влезе дома. Имам разбирање. Тој се занимава со полјоделство, постојано е на земја или трактор но не може со каливи чевли да влегува дома. Целиот декември го поминав во подготвување храна и чистење на куќата за Свети Никола.

Паднав на нос од умор. Во петокот дента пред да ни дојдат гостите мојот сопруг дојде од кафеана со гумени чизми полни со кал и буквално направи лом низ целата куќа. Толку многу врескав што целата населба ечеше. Тој само ми се насменуваше. Морав да испијам и апче за смирување за да не доживеам нервен слом. Не е фер. Нема смисла. Од минатиот петок воопшто и не зборуваме. Не сакам да зборувам со човек кој не ја почитува мојата работа. Неговата сестра ми кажа дека можеби претерувам, но ме фати инает и решив да не зборувам со него се додека не ја смени таа лоша навика.

Ешли Греам: Спиев со пола град, но со сопругот немав секс до бракот

Една од најпознатите плус сајз манекенки на светот, Ешли Греам даде интервју за списанието Ел и сите ги шокираше.

Го запознала сопругот на 21 година во црква. Мислела дека е пребргу да има секс со него, па решила да причека до венчавката.

-Пред тоа спиев со половина Њујорк, буквално се правев, изјави манекенката, која во интервјуто раскажа и дека со сопругот само се бакнувале , се додека не се венчале.

Секс пози што ја полудваат секоја жена!

Овие 4 пози им се омилени на поголемиот број на дамите, па ако изберете некоја од нив следниот пат кога ќе имате секс, таа ќе ви биде благодарна.

1. Мисионерска поза

Мисионерската поза дефинитивно е потценета. Ова за жените е една од најдобрите, а не е потребно многу труд и акробации. Оваа класична љубовна поза е совршена за тие коишто сакаат да почувствуваат силна машка снага врз нив.

2. Танц над градите

Поголемиот дел од жените сакаат да бидат над партнерот бидејќи така чувствуваат дека имаат контрола над играта, а моќта често пати знае да биде силен афродизијак. Меѓутоа не треба да се ограничувате само на една поза, бидејќи оваа поза изобилува со можности.

3. Поза “лажица”

Оваа поза е популарна и кај нас мажите, меѓутоа процентот кај жените е далеку поголем. Мажот и жената лежат на страна, прибиени еден до друг, а рацете се околу нејзиното тело. Оваа поза овозможува подобра пенетрација на “Г точката”, како и нежни допири и страствени прегратки, бидејќи кожата е силна ерогена зона.

4. Секс на маса

Уште една од најомилените пози на жените. За оваа поза потребно е жената да седне на одредена површина која што ќе биде на ниво со вашиот струк, со што ви овозможува послободно движење. Пробајте ја оваа поза на кујнската маса, на машината за перење или на хаубата од вашиот автомобил.

Популарно