Oдлуки кои што навистина можат да ви го променат животот.

Се разбира дека на почетокот на годината сакате да направите неколку промени. Но многу често целите што си ги поставувате овој период се нереалистични, па на крај сте премногу строги кон себе бидејќи речиси и да не сте исполниле ништо.

[6 новогодишни одлуки за вашето ментално здравје]

Оваа година новогодишните одлуки нека се однесуваат на вашето ментално здравје. Одберете што било што е помалку стресно и што ќе ви помогне да се грижите за вашиот убав ум. Ако вистински сте подготвени 2019-та година да ја направите поразлична и подобра, намалете со надворешните одлуки. Ова е годината кога треба да се грижите само за вас.

1. Поставувајте си едноставни прашања на почетокот од денот што ќе ве водат

Целта на овие прашања не е да ги одговорите точно, туку да ги чувате на врвот на вашата потсвест. Во текот на денот ќе забележите дека вашите мали постапки ќе ви помогнат да го најдете одговорот. Ако фокусот го префрлате на менталното здравје, можете да си поставите прашања како „Што можам да направам за да си покажам дека сум издржлив/а?“, „Како можам да си го смирам умот?“, „Како можам да си покажам љубов и сочувство?“ и слично. Поставете ги вистинските прашања и ќе се изненадите каде ќе ве однесат.

2. Култивирајте и држете се до техника за медитирање што ви одговара

Денес ќе најдете безброј информации за придобивките од медитацијата, и тоа е со добра причина. Медитацијата ќе ви помогне да го намалите крвниот притисок, но и да ги намалите симптомите на анксиозност, депресија и несоница.

Дури и медитирањето од само 15 минути може да направи голема разлика, се разбира доколку го изведувате редовно. Оваа година конечно дајте ѝ шанса на медитацијата и обидете се да ја внесете во вашиот секојдневен распоред.

3. Обрнете внимание на повеќе нешта наместо само на телефонот

Кога го игнорирате вашето опкружување, без разлика дали поради Твитер или што било што ве оттргнува од сегашниот момент, лесно можете да ги испуштите деталите кои имаат потенцијал да ви донесат позитивност. Можете да испуштите можност да покажете добрина, а можно е да ја испуштите и добрината што ви ја нудат другите.

Па оваа година обидете се да бидете што е можно поприсутни во сегашниот момент. Приземјете се во сегашноста, дури и на најмали начини, како на пример помогнете му на странецот кој ве прашува за насока, или разговарајте со келнерот кој секојдневно ви служи кафе.

4. Самите носете се на состаноци

Времето поминато со себе е од голема важност за менталното здравје. Оваа година барем еднаш неделно одете на состанок со самите себеси. Посетете некоја уметничка галерија, вашата омилена кафетерија или пак пишувајте во вашиот дневник за нештата што ги сакате за себе. На овој начин ќе сфатите што навистина сакате и ќе почнете да ја цените личноста којашто сте. Можеби на почетокот ќе ви биде тешко да го правите ова, но со текот на времето овие состаноци ќе ви станат омилени.

5. Прифатете ја позитивноста

Колку пати сте запомниле нечија критика, а не и комплиментот? Навистина е лесно да ги преувеличувате негативните искуства, а целосно да заборавите на позитивните. Всушност, луѓето се програмирани да го прават ова. Во новата година направете си цел да ги прифаќате позитивните работи околу вас. Во текот на секој ден сигурно ќе ви се случи барем едно убаво нешто, па одвојте барем 10 секунди за навистина да го почувствувате.

6. Оставете го перфекционизмот зад вас

Не сакате да бидете совршени. Сосема во ред е да бидете комплицирани, неуредни и несигурни. Во свет којшто е дизајниран за редење достигнувања со цел да напредувате, навистина е тешко да се ослободите од перфекционизмот. Но совршеноста што ја барате не постои во реалноста. Реалноста не е совршена, па зошто да бидете и вие? Покрај тоа кога вашата цел е совршеноста, потешко е да се чувствувате исполнето и да имате добро мислење за себе. Ослободете се од негативните мисли и критики што ги имате за себе и почнете да се чувствувате задоволно со личноста којашто веќе сте.

ФОТО: Погледнете како лесно се заработуваат милиони на Инстаграм

Алексас Морган скапо го наплатува својот лик на социјалните мрежи – секси бабичка која сака да ги покажува облините.

Александра, која има повеќе од 1,9 милиони фанови на Инстаграм под прекарот Алексас Морган, заработува околу 200 000 фунти годишно со објавување голи и провокативни содржини, пренесуваат британските медиуми.

 За разлика од другите влијателни девојки на социјалните мрежи, таа се обидува нејзината содржина да биде смешна, што е со воодушевување прифатено од нејзината навивачка армија. Во некои од нејзините омилени пози, Александра се облекува како бабичка, наречена Мими.

 Таа заработува по  2.000 фунти од објава на Инстаграм, а има и дополнителни приходи од платформата onlyfans.com, каде споделува ексклузивни фотографии и видеа, за кои фановите плаќаат 8 фунти месечно.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

If we met, what would be the 1st thing you say to me? 😊 📸: @moezart

A post shared by Alexas Morgan (@alexas.morgan) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

🎇 Happy 4th of July !! Who’s inviting me over to their barbecue? 📸: @djsfresh718

A post shared by Alexas Morgan (@alexas.morgan) on

ФОТО: Млада девојка сосема спонтано си нашла спонзор

Ејми Вилијамс е 21-годишна студентка од Гласгов која сосема случајно пронашла спонзор.

На Твитер напишала дека нема доволно пари и дека ѝ треба спонзор. Веднаш после тоа добила порака во која маж и понудил пари во замена за нејзините стапала.

„Мислев дека се шегува, бидејќи на Твитер има многу лажни профили како неговиот, па му реков дека прво сакам пари. Потоа ми испрати една негова кредитна картичка и ми рече да купам нешто и јас тоа го направив“, раскажала Ејми.

Таа досега потрошила повеќе од 130 илјади динари на облека за себе и своите пријателки. Нејзиниот договор со спонзорот, кој е познат само како Ричард станал вирален. Следбениците коментирале дека и тие би сакале свој спонзор и ја прашале како ѝ успеало.

„Ги испрати своите картички со големи износи и ми рече да потрошам колку сакам и да ги почестам своите пријатели. Купив толку работи што морав да запишувам која нарачка за што е. Редовно ми испраќа пари само за фотографиите од моите стапала, што е мноу чудно, но не се жалам, тоа се само стапала“, рекла Ејми.

ФОТО: Заедно со ќеркичката во раце упати честитка до сопругата

Македонскиот музичар и некогашен гитарист во групата „Нокаут“, Владимир Крстевски Франц веќе неколку години живее и работи во Калифонија, заедно со сопругата Ема. Пред 5 мееци тие ја добија ќерката Мелоди.

Вчера, музичарот и неговата сопруга славеа годишнина од брак, а тој одлучи и јавно да ѝ честита на сопругата.

-Ја користам оваа прилика да и честитам 5 години брак на Ема Џо Франц! Среќна годишница од мене и Мелодика. Те сакаме најмногу! - напиша Франц.

Популарно