Се бараат 1.5 милиони работници во Германија

На Германија моментално и недостигаат околу 1.5 милиони работници, покажуваат последните податоци на германската служба за вработување, а освен за кадри без квалификации, на листата се наоѓаат и голем број непополнети позиции за кои е потребно високо образование.

Статистиката покажува дека најголем дел од отворените работни места се однесуваат на кандидати со средна и виша стручна спрема – дури 60 проценти, а потоа следуваат работните места за кои не се потребни квалификации (22 проценти). На крајот се професиите за кои е потребно високо образование (17 проценти).

Работниците од земјите надвор од ЕУ од 2020 година ќе можат полесно и подолго да бараат работа во Германија, па затоа уште од сега заинтересираните кандидати ги тријат рацете на овие податоци. Инаку, германскиот пазар на работна сила со години наназад се соочува со недостаток на стручни и квалификувани кадри и раст на бројот на пензионери, па затоа германската влада настојува минусот да го компензира со увоз на странска работна сила.

Либерализацијата која е донесена со новиот Закон подразбира сите квалификувани работници, без разлика на тоа дали имаат факултетска диплома или средно образование, да можат да влезат во Германија, па дури тогаш да бараат работа, односно да добијат работна дозвола во времетраење од шест месеци. Кога станува збор за признавањето на дипломата, работниците ќе можат да влезат во земјата, а во некои случаеви и да почнат со работа додека трае процесот на признавање на нивната диплома и квалификации.

И не само тоа. Од оваа година цената на работниот час во Германија ќе биде поголем и ќе изнесува 9,19 евра, а од 2020 година ќе се зголеми на 9,35 евра. Тоа значи дека нашите луѓе кои што работат во оваа земја за минимална плата, ќе заработуваат околу 1.550 евра месечно. Од друга страна пак, оние кои работат на висококвалификувани работни места може да заработат и над 4.000 евра.

Платата за доктор се движи од 2.500 до 4.000 евра, за возач околу 2.000 евра, а за ИТ професионалец може да биде многу повисока.

Најголемиот дел од слободните работни позиции се со полно работно време. Како што се очекуваше, најголем недостиг на работна сила има во Берлин, а голема побарувачка за работна сила има и во Штутгарт, Келн и Дизелдорф. Значајно помалку работни места има во Минхен каде што трошоците за живот се значително поголеми во однос на останатите градови од земјата.

Податоците покажуваат дека во изминатите 2 години, од балканските земји најмногу биле барани медицински работници и возачи со Ц категорија.

Иако на прв поглед ви се чини дека нашите луѓе кои заминуваат да работат во оваа западна земја може да бидат перачи на садови, негуватели или возачи, изгледа дека работите се менуваат, бидејќи побарувачката за странска работна сила за висококвалификувани позиции не била никогаш поголема.

ЛИСТА НА СЛОБОДНИ ПОЗИЦИИ ПО СЕКТОРИ КОИ МОМЕНТАЛНО СЕ СЛОБОДНИ ВО ГЕРМАНИЈА: Банки, осигурување, недвижности – 18.839, Градежништво, архитектура – 135.451, Рударство, Обработка на камен и стакло, Керамика – 26.276, Административни работници, економисти – 152.000, Хемичари, биолози, фармацевти – 48.487, Електричари – 139.066, Туризам, угостителство – 60.715, Социјална работа, педагогија – 77.840, Медицина, негувателки – 119.059, Трговија – 130.736, Индустрија со дрво, хартија и пластика – 72.612, ИТ сектор – 66.398, Земјоделство – 16.347, Менаџмент, консалтинг – 34.800, Маркетинг, PR – 39.332, Медиуми, култура – 23.330, Метална индустрија, машинство, конструкција на возила – 282.436, Храна – 53.593, Право, даноци и финансии – 34.600, Текстил, кожа – 27.559 и Превоз, магацини и логистика – 134.247 слободни места.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО од нападот во Нов Зеланд: Терористот снимал додека ги убивал верниците!

Напаѓачот на џамиите во градот Крајстчрч на Нов Зеланд уби најмалку 49 лица, додека над 50 се повредени. Во врска со случајот се уапсени четири лица, а меѓу нив и напаѓачот. Во возилата на приведените, меѓу кои иу една жена, пронајдени се експлозивни направи.

На местото на настанот веднаш беше испратена и војска, која ги деактивирала експлозивните направи.

Брентон Тарент, 28 години од Австралија – така се претставил напаѓачот на Фејсбук, кој целиот настан во живо го стримал на таа мрежа, но и на Твитер и Јутјуб. Станува збор за белец, облечен во маскирно одело со кацига со камера на неа, преку која го пренесувал масакрот.

Американскиот сајт „Дејли бист“ претходно објавил манифест на форумот „8чен“ близок до екстремната десница, објавил многу „мемови“ (слика со дополнителен текст ) а кои се однесуваат на српските напади врз босанските муслимани.

И на објавеното видео од нападот се слуша музика, а меѓу останатите, и четничката песна „Караѓиќу води Србе своје“, во која се спомнуваат и „хрватските усташи“.

На интернет се појави и снимка, за која не постои потврда за автентичност, ниту кога е направена, на која се гледа Австралиецот како носи оружје на кое на кирилица се испишани и две српски имиња. На шаржерите кои ги користел убиецот на кирлица се напишани имињата Стефан Лазар, Марко Миланов Поповиќ и други, објави „Дејли меил“. Станува збор за имиња на српски кнез од 14 век и црногорски војвода од 19 век.

На исклучително вознемирувачка снимка се гледа како мажот се паркира близу џамијата Ал Нор, првата која ја нападна и при излегувањето од возилото вели: Да почнеме со забавата. Потоа влегува во џамијата, ја отвора вратата, а пет минути подоцна се враќа во автомобилот за да го замени оружјето и повторно се враќа во џамијата за да ги убие сите кои покаживале знаци на живот. Набрзо потоа, повторно излегува од џамијата и на плочникот пред неа убива млада девојка. По нападот на првата џамија, во која имало околу 200 луѓе, нападната е уште една, во Линвуд, оддалечена 10 минути од првата. Според неофицијални информации, во првата џамија биле увбиени најголем дел од жртвите, над 30.

Австралиските медиуми наведуваат дека најголем дел од жртвите се мигранти и бегалци.

Во џамијата, на молитва била и целата крикет репрезентација на Бангладеш, која требала утре да игра против Нов Зеланд, но американските медиуми посочуваат дека никој од нив не е застрелан. Натпреварот е откажан.

Неименуван сведок за Си-Ен-Ен рече дека успеал да го скрши прозорецот од џамијата и така побегнал. Тој бил во тоалетот кога се случил нападот.

Новозеландската полиција апелира на граѓаните да не го споделуваат видеото кое убиецот го сними за време на смртоносниот поход. – Работиме на тоа да ја отстраниме снимката од сите социјални мрежи, велат од полицијата.

По нападот, властите на Нов Зеланд го зголемија нивото на закана по безбедноста од ниско на високо и ги повикаа граѓаните на смиреност.

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн потврди дека четири лица со екстремистички ставови се приведени, но и дека други луѓе се поврзуваат со нападот. Уште дополни дека тие претходно не биле на ниту една листа на полицијата и разузнавачките служби за следење.

Таа нападот го опиша како еден од најцрните денови во историјата на таа земја и го оквалификува како „терористички“.

Орбан се извини преку писмо

Унгарскиот премиер Виктор Орбан испрати писмо до лидерите на европските конзервативни партии кои побараа исклучување на неговата партија Фидес од Европската народна партија (ЕПП).

Во писмото, Орбан се извинува за користењето навредлив јазик, но наведува дека нема промени во политичките ставови.

Унгарскиот премиер побарал од лидерот на белгиската партија Христијански демократи и фламанци Ваутер Беке повторно да размисли за предлогот за исклучување на неговата Фидес од ЕПП.

Портпарол на унгарската Влада изјави дека такви писма се испратени до сите 13 партии кои се приклучија кон предлогот. 

"Мојата мила сопруга, синот и ќерката утрово загинаа на летот"

Со длабока тага објавувам дека мојата драга сопруга Бланка, синот Мартин и ќерката Мишел, утрово загинаа.

Антон Хрнко, словачки пратеник, објавил дека неговата сопруга и двете деца се меѓу загинатите патници кои биле на летот на "Ethiopian Airlines". 

"Со длабока тага објавувам дека мојата драга сорпуга Бланка, синот Мартин и ќерката Мишел починаа во текот на воздушната катастрофа во Адис Абеба денес во утринските часови", напишал тој и замолил за малку тишина во нивна чест.

Животот на овој лет го изгубиле 157 патници.

Меѓу патниците имало 32 државјани на Кенија, девет од Етиопија, по осум од Италија, Кина и САД, седум од Велика Британија и Франција, шест од Египет, пет Холанѓани, по четири лица од Индија и Словачка, по три од Австрија, Шведска и Русија, по двајца од Мароко, Шпанија, Полска и Израел.

На кобниот лет имало по еден државјанин на Белгија, Индонезија, Сомалија, Норвешка, Того, Мозамбик, Руанда, Судан, Уганда, Јемен и Србија.

Популарно