(ВИДЕО) Вака „Шверцери“ ги трошат парите за промоција на Македонија: Длабоко ги мразиме Македонците!

Неколку дена откако се појави веста дека министерството за култура на Македонија спонзорирало видео спот за промоција на навивачката група на Шкендија, навивачите на овој тетовски клуб дале интервју за еден италијански портал во кое отворено зборуваат против Македонија.

Извесен Микеланџело Фреда од италијанскиот град Авелино се јавува како надворешен соработник на италијанскиот портал Rivista, онлајн магазин за теми од и околу фудбалот.

На 9 јануари новинарот Фреда објавува разговор со навивачите на Шкендија под наслов „Не нè викајте Македонци“. Покрај стандардниот „декор“ за нивните идеали, анонимните (а како поинаку) водачи на навивачката група „Балисти“ раскажуваат за нивните почетоци и за нивното учество во работата на обединетата група TKZ која што е составена од повеќе навивачки групи на етнички Албанци од регионов, кои заедно ја бодрат репрезентацијата на Албанија.

Интервјуто изобилува со шовинистички изјави и говор на омраза.

На прашањето да раскажат за Исмаил Морина кој го крена фамозниот дрон во Белград и за односот со македонската јавност, „навивачите“ на Шкендија одговараат:

„Шкендија е албански клуб и ние секогаш имаме респект за Албанија и Косово. Исмаил Морина ’Балистот’ потекнува од градот Куке во Албанија а начинот на кој албанската влада се однесуваше кон неговиот случај е катастрофален. Многу сме бесни што е уште во Хрватска и ако го екстрадираат во Србија нема да биде добро за никој.

Немаме никаков однос со македонската јавност, ги мразиме длабоко и им посакуваме најлошо како што тие ни посакуваат нас.“

На прашањето „Вардар, вашиот најголем ривал ги има истите бои како вас и кирилично име. Како настана овој ривалитет?“, тие одговараат:

„За нив сме ’СТРАВ’: секој пат кога ќе слушнат ’Балисти’ не спијат со денови. Македонци се, поддржани од македонската влада - ги мразиме до срж.“ 

На крајот од опсежниот разговор додаваат дека „Војниците убиени во Диво Насеље во Куманово беа барани од македонската влада поради војната во 2001 година. Им кажале да дојдат во Македонија, дека сè ќе се заборави и дека ќе живеат нормално. Кога ја преминаа границата, македонската полиција ги нападна и тие беа убиени во Куманово. Нашите навивачи соработуваа со ОВК за време на војната во Косово 1998/1999 и Македонија 2001. Немаме никаков однос со нив, но во случај на повик, први сме да отидеме на помош.“

Видеото спонзорирано од Министерството за култура на република Македонија за навивачката група „Балисти“ од Тетово:

Фото: Како успеа Филипинецот да го „патосира„ Канаѓанецот ?

Филипинската боксерска легенда Мани Пакјао-ВБА шампионот во велтер категорија, доминираше против канадскиот предизвикувач Адриен Бронер во мечот во Лас Вегас за едногласна победа на поени. Со „пензионираниот“ Флојд Мејведер на трибините, 40-годишниот Пакјао покажа дека иако е 11 години постар од Бронер е побрз од него и дека може да го контролира темпото. Од друга страна, мора да му се честита на Бронер што успеа да остане на нозе и покрај неколку опасни комбинации

Среќен сум бидејќи бев на високо ниво на тренинзите и во рингот. Бог ми даде добро здравје и на 40 години да победувам. Не верувам дека мојата кариера е завршена и повторно го покажав тоа. Патот продолжува. Сакав да бидам и поагресивен, но тренерот ми советуваше да одам на контра-напади. Флојд е тука? Кажете му да дојде во рингот и ќе боксуваме, немам проблем“, изјави Пакјао

Во својот 70. професионален меч, Пакјао победи со 117:111/116:112 и 116:112 и со Мејведер во публиката веднаш се зголемија шпекулациите за ри-меч меѓу двете боксерски легенди, откако Американецот го победи Пакјао во 2015 година

Среќен сум бидејќи бев на високо ниво на тренинзите и во рингот. Бог ми даде добро здравје и на 40 години да победувам. Не верувам дека мојата кариера е завршена и повторно го покажав тоа. Патот продолжува. Сакав да бидам и поагресивен, но тренерот ми советуваше да одам на контра-напади. Флојд е тука? Кажете му да дојде во рингот и ќе боксуваме, немам проблем“, изјави Пакјао

Македонија -Чиле 32:30

Нашите ракометари денеска во Ланксес Арената во Келн со резултат 32:30 за 15. место успеаја да го совладаат Чиле.

На 15. позиција бевме и на претходниот Мундијал 2017 во Франција, ова е нашиот втор најслаб пласман на светските шампиони после оној во 1999 во Египет кога бевме на 18. место.

Репрезентативецот на Македонија, Кирил Лазаров:

„Ваквите мечеви се секогаш најтешки за нас поискусните, против една селекција како што е Чиле, без потценување. Добро е што завршивме победнички, без разлика што се случуваше во текот на Мундијалот. Еве добија шанса и помладите, да видат како е кога мора да се победи. Треба сега да се проанализира сето направено, да се донесе заклучок, грешките каде треба да се поправат".

Според нашиот капитен во групата против европските репрезентации во одреден дек бевме во егал со шанси за триумф.

„Не можам да кажам дека не сум разачаран, ако се фатиме сериозно за работа, ќе има резултат во иднина. Лежи голем потенцијал, вредно да работиме со цел рамо до рамо да бидеме и играме против најдобрите".

Пораз на нашите ракометари од Русија

Македонската репрезентација на Светското првенство пораз доживеа уште еден. Русија успеа да се издигне по големото разочарување, не совлада со 30-28 и не прати во битката за 15. место на Мунидјалот. Противникот ќе го дознаеме по завршување на дуелот меѓу Чиле и Катар, кој почнува во 15:30 часот. 

Капитенот, Кирил Лазаров со девет погодоци беше најефикасниот играч во нашите редови, два гола помалку имаше Жарко Пешевски. Никола Митревси мечот го заврши со 15 интервенции.

Добро отворивме, поведовме со 4-2, не прочита одбраната на Русија, изгубивме две топки, примивме три гола во празна мрежа, противникот направи серија од 6-0 за 8-4 во десетата минута. Митревски и на овој дуел беше на ниво на задачата, во вистински момент конечно се разбуди и Гоце Георгиевски, украде топка и во серија од 4-0 постигна два гола. Изнедначивме на 8-8, но не го вративме водството.

Русите во последните десет минути дојдоа до нова позитива, 17-12 беше во 28. минута Во овој дел влезе и Крстевски на местото на Манасков. Токму тој заедно Кире намалија на 17-14, резултат со кој се замина на одморот. 

Продлживме да паѓаме и во второто полувреме. Русија за четири минути дојде на плус шест (20-14), Лазаров ја прекина агонијата на теренот. Противникот не дозволи резултатот да отиде во друга насока. Дојдовме на 26-22 во 48. минута, но тоа е се што направивме. Покрај Крстевски шанса добија, Серафимов, Танкоски и Поповски. Капитенот со деветтиот погодок намали на 30-27 на две и пол минути, имавме шанса да дојдеме на минус два, но не погодивме празна мрежа. 

Македонија мечот за 15. место го игра утре со почеток во 13 часот. 

Популарно