(ВИДЕО) Вака „Шверцери“ ги трошат парите за промоција на Македонија: Длабоко ги мразиме Македонците!

Неколку дена откако се појави веста дека министерството за култура на Македонија спонзорирало видео спот за промоција на навивачката група на Шкендија, навивачите на овој тетовски клуб дале интервју за еден италијански портал во кое отворено зборуваат против Македонија.

Извесен Микеланџело Фреда од италијанскиот град Авелино се јавува како надворешен соработник на италијанскиот портал Rivista, онлајн магазин за теми од и околу фудбалот.

На 9 јануари новинарот Фреда објавува разговор со навивачите на Шкендија под наслов „Не нè викајте Македонци“. Покрај стандардниот „декор“ за нивните идеали, анонимните (а како поинаку) водачи на навивачката група „Балисти“ раскажуваат за нивните почетоци и за нивното учество во работата на обединетата група TKZ која што е составена од повеќе навивачки групи на етнички Албанци од регионов, кои заедно ја бодрат репрезентацијата на Албанија.

Интервјуто изобилува со шовинистички изјави и говор на омраза.

На прашањето да раскажат за Исмаил Морина кој го крена фамозниот дрон во Белград и за односот со македонската јавност, „навивачите“ на Шкендија одговараат:

„Шкендија е албански клуб и ние секогаш имаме респект за Албанија и Косово. Исмаил Морина ’Балистот’ потекнува од градот Куке во Албанија а начинот на кој албанската влада се однесуваше кон неговиот случај е катастрофален. Многу сме бесни што е уште во Хрватска и ако го екстрадираат во Србија нема да биде добро за никој.

Немаме никаков однос со македонската јавност, ги мразиме длабоко и им посакуваме најлошо како што тие ни посакуваат нас.“

На прашањето „Вардар, вашиот најголем ривал ги има истите бои како вас и кирилично име. Како настана овој ривалитет?“, тие одговараат:

„За нив сме ’СТРАВ’: секој пат кога ќе слушнат ’Балисти’ не спијат со денови. Македонци се, поддржани од македонската влада - ги мразиме до срж.“ 

На крајот од опсежниот разговор додаваат дека „Војниците убиени во Диво Насеље во Куманово беа барани од македонската влада поради војната во 2001 година. Им кажале да дојдат во Македонија, дека сè ќе се заборави и дека ќе живеат нормално. Кога ја преминаа границата, македонската полиција ги нападна и тие беа убиени во Куманово. Нашите навивачи соработуваа со ОВК за време на војната во Косово 1998/1999 и Македонија 2001. Немаме никаков однос со нив, но во случај на повик, први сме да отидеме на помош.“

Видеото спонзорирано од Министерството за култура на република Македонија за навивачката група „Балисти“ од Тетово:

Дејан Недев со златен медал и европски шампион по 7-ми пат

Каратистот Дејан Недев освои златен медал во кати на Европскиот шампионат во Питешти, Романија. Ова е седма европска титула во неговата долга и богата кариера.

Јадранка Недева, исто така, освои златен медал во кати кај сениорките, а Матеј Ангеловски се закити со сребрен медал во фукуго и бронзен во кого-кумите. Во јуниорска конкуренција со злато во кого-кумите се закити Мила Саздова, а во фукуго го освои сребрениот медал.

Антонија Белазелкоска во кадетска конкуренција во кати и фукуго освои бронзени медаљи.

Натпреварите се уште се во тек. На нив треба да настапи Матеј Ангеловски во дисциплината кумите за сениори.

На Европскиот шампионат во Питешти учествуваат 387 каратисти од 24 земји.

ВИДЕО: Eчеше “Никогаш Северна само Македонија” во Цирих

Трета светска титула за Даниел Стфеновски (7к кг) во К-1, овој пат во ВКУ по минатогодишната во Суперкомбат и годинава во ИСКА.

Стефановски го совлада Јану да Круз на настанот Гладијаторс најтс во Цирих, Швајцарија.

И, како што вети Даниел, борбата ја заврши со нокаут во првата рунда,откако добро го поткачи со коленото и го заврши со два-три удари.

ВИДЕО: Инцидент со обезбедувањето во Струмица на мечот Македонија - Грција

Македонската ракометна репрезентација со струмичката сала „Парк“ го игра последниот квалификациски меч против Грција за заверка на првото место, а еден навивач со знаме со сонцето на Кутлеш веднаш наиде на проблем со обебедувањето, која се обиде да му тргне знамето.

Грците во „Парк“ ги дочекаа свирежи при интонирањето на химната, а и неколку знамиња покрај државните со сонцето на Кутлеш, за кои најмногу со години реагираат јужните соседи. И после интонирањето на македонската химна, обезбедувањето се обиде да му го тргне „спорното знаме“ на навивачот, па веднаш влегоа во расправија, откако гордо го вееше по завршувањето на химната на Македонија.

„Не си одам поради знамето со Кутлеш, ќе мора сосила да ме изнесете“ им порача навивачот на луѓето од обезбедувањето.

Навивачот гордо го вееше знамето при интонирањето на химните, а се гледа кон крајот на видеото, после шестата минута од истото.

Спорт1.мк

Популарно