Невремето уште беснее: Снегот однесе 16 жртви

Најмалку 16 лица загинаа во невреме ширум Европа во последните неколку дена, а најмногуу жртви однесоа лавнини на Алпи.

Рекордни количини снег секојдневно ја загрозува безбедноста во делови од Австрија, Германија и Чешка, а до крајот а неделата се најавуват уште снег.

Викендот само во Австрија загинаа седум лица во лавини од снег.

Метеоролозите за Австрија најавија дека до петок ќе падне и до пола метар снег. Највисок степен на опасност е прогласен во делови од Австрија.

Во делови од Чешка е прогласена вонредна состојба, а затворени се и границите премини покрај Полска.

Во Швајцарија пак лавина срушила хотел кој се наоѓал во планински предел прии што три лица биле повредени.

Татко брутално ја убил својата ќерка: Призна дека ја искасапил и деловите ги закопал во блиската шума

Ќебап-мајстор ја задавил и на парчиња ја исекол својата преубава ќерка, танчерка на стомачни танци, со еден од огромните ножеви кои ги употребува во работата.

Хасан Услу од градот Кесан во Турција е уапасен под сомнение дека својата ќерка Дидем (32) ја убил, а потоа деловите од нејзиното тело ги закопал во блиската шума.

Хасан, кој инаку прави ќебапи, наводно младата танчерка ја усмртил по бурната кавга, во текот на која, како што рекол во полиција, „Дидем го навредила него и неговата жена“.

Тој прво за задавил, по што нејзиното тело го исекол на парчиња, користејќи еден од своите огромни ножеви.

Ги ставил деловит еод телото во замрзнувач, а подоцна во ранец ги носел во шума и тука ги закопувал. Кога бил готов, фрижидерот го продал во продавница за половна опрема.

Страотното злосторство е откриено откако е пронајдена раката на танчерката, завиткана во весник.

Полицијата со помош на куче трагач ги пронашла и другите делови од телото, исечени многу прецизно и со едно движење.

Нејзиниот татко потоа е уапсен, но и мајката и помладата сестра, иако сестрата набрзо била пуштена. Хасан се признал и на полицијата и ги покажал локациите каде што ги закопал деловите од телото на својата ќерка.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: И дуваше на змијата во уста додека не го гризна

Змиите многумина не можат да ги гледаат ниту на фотографии, ниту пак да си играат со нив.

Меѓутоа, во земјите каде тие се вообичаена појави и може да ги видите на секој чекор, стравот од нив, очигледно е доста помал па на луѓето сешто им паѓа на памет.

Така едно момче фати змија и одлучи да си поигра со неа. Ја држеше за телото некој половина метар од нејзината глави и и дуваше во уста.

Змијата цело време се обидуваше да го гризне додека не и успеа тоа. По некое време го гризна за глава, и не можеше да ја тргне од косата и главата.

Спасени Македонците кои паднаа во провалија во Бугарија

Петмина македонски скијачи и сноубордери кои скијале надвор од обележани патеки на планината Пирин во Бугарија и кои паднале во дол се спасени.

Сите македонски планинари се во добра состојба и не се повредени по драмата која ја доживејаа.

Ги спасувал тим од 10 спасувачи.

Популарно