За Меркел веќе сме Северна!

Германската канцеларка Ангела Меркел дури три пати во една изјава рече „Северна Македонија“ за северниот сосед на Грција на синоќешната заедничка прес-конференција со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Атина.

„Верувам дека решението ‘Северна Македонија’ разјаснува и ѝ овозможува на Северна Македонија да влезе во НАТО и во ЕУ; исто така ѝ помага на Грција … дава (евроатлантски) перспективи за земјите од Западен Балкан; тоа не е од полза само за Северна Македонија, туку и за Грција и за цела Европа“, рече Меркел.

Трамп и Пенс ги забранија геј знамињата

Потпретседателот на САД, Мајк Пенс, во интервју за Ен-Би-Си (NBC) ја бранеше одлуката на администрацијата на Доналд Трамп да забрани на амбасадите да се вее знамето на виножитото во текот на месецот (јуни), кога се организираат геј паради.

Според Пенс, забраната е „вистинската одлука”. Потпретседателот на САД рече: „Ние се гордееме што му служиме на секој Американец”, но „кога станува збор за американските амбасади и главните градови во светот, само едно американско знаме се вее”.

Пенс, кој претходно беше критикуван поради предупредување дека ќе има „распаѓање на општеството”, ако им се дозволи на хомосексуалците да стапуваат во брак, изјави дека администрацијата на Трамп не им наметнува ограничувања на американските амбасади да постават знаме на виножито или други знамиња на други места во мисијата.

На најмалку четири амбасади на САД, во Израел, Германија, Бразил и Латвија не им било дозволено да го постават знамето на виножитото. Ричард Гренел, амбасадорот на САД во Германија, кој призна дека е геј, води американска кампања за декриминализација на хомосексуалноста во светот. Тој најави дека би бил „горд” да го развее знамето на виножитото.

Но државниот секретар Мајк Помпео верува дека држачот за знаме во амбасадите мора да биде сочуван само за знамето на САД.

И покрај забраната, некои амбасади и конзулати, најмногу американските мисии во Сеул, Јужна Кореја, и Ченаи во Индија, закачија големи знамиња на виножито на фасадите. Амбасадата во Њу Делхи беше покриена со боите на виножитото.

ФОТО: Ова е Турчинот што ја претепа манекенката Тања

Тања Дукиќ, српска манекенка која ѕверски била претепана од Турчин со кој била две години во емотивна врска и живеела во ист стан во Истанбул, се огласила на друштвените мрежи.

Таа објавила и фотографија од Турчинот Чаргиј Тортоп, за кој тврди дека ја малтретирал и претепал.

-Во Турција не ми беше пружена апсолутно никаква помош. Тој дури и не е приведен. Родителите дојдоа по мене, поднесовме кривична пријава и сега сум во Србија - напишала манекенката на својот Инстаграм профил.

Таа за медиумите раскажала дека уапсеала насилникот да го убеди дека нема да го пријави, како никогаш претходно, само да заборави на се и да излезе надвор. Кога конечно се согласил, ставила очила за сонце и ги прекрила модринките, а штом тој ја отклучил вратата, Тања избегала во блиското кафуле и повикала полиција.

Манекенката била претепана во нивниот заеднички стан во Истанбул, а мотив била неговата патолошка љубомора.

ФОТО: Работници во стар гроб нашле цел арсенал оружје

Селаните од селото Борово, Хрватска вчера при отворањето на гробот на човек починат во 1945 година на длабочина од 20 до 75 сантиметри пронајдоа поголем број на оружје, муниција и експлозивни средства.

Работниците веднаш ја повикале полицијата која пронашла огромноколичество муниција и оруже и тоа:

4 автоматски пушки калашников, 3 полуватоматски пушки. 2 пушки М-48, рачни ракетни фрлачи, 36 парчиња воен експлозив, 17 рачни бомби, 500 грама пластиче експлозив, 3 противоклопни мини, неколку илјади парчиња муниција и што уште не.

Популарно