Студено облачно време: Денеска и до -14 степени

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерна облачност. Ќе дува умерен северозападен ветер, најизразен во долниот тек на Поварадарието.

Утринската температура ќе се движи од минус 14 до минус шест, а дневната од минус пет до три степени.

Во Скопје слично време, сончево со мала до умерена облачност и умерен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до минус 10, а дневната ќе достигне до минус два степена.

За време на викендот ќе биде стабилно и суво со ниски утрински температури и со услови за магла по котлините, особено во недела. Во недела попладне облачноста ќе се зголемува, а во понеделник во текот на денот ќе има нови врнежи од снег со слаб до умерен интензитет. Во вторник ќе дува умерен до засилен северен ветер.

Сончево утро, но попладне спремете се за дожд!

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево и топло. Во попладневните часови ќе има услови за локален дожд со грмежи, особено во планинските подрачја.

Утринската температура ќе се движи од еден до седум, а дневната од 16 до 22 степени.

Во Скопје слично време, претпладне сончево и топло, попладне со услови за врнежи од дожд. Утринската температура ќе се спушти до четири, а дневната ќе се искачи до 20 степени.

Следува период на претежно стабилно време, со умерен северен ветер што ќе предизвика благ пад на температурата.

СТУД И СНЕГ: Пристигна студен бран на Балканот!

На Балкнот пристигна студен бран.

Дожд  и сннег во северозападна Хрватска. Според метеоролозите, како одминува денот, снег ќе има и на повеќе места.

Засега снег има во Слјемен и Запрешица.

Веќе после пладне темепратурите опаднале за 10 степени.

Претежно сончево, со умерен ветер

 Денеска времето во земјава ќе биде сончево и топло со слаб до умерен ветер од западен правец.

 Температурата во утринските часови ќе биде во интервал  од минус два до четири степени, а дневната температура од 15 до 25 степени.Во Скопје ќе биде сончево со слаб до умерен ветер од западен правец. Утринската температура ќе достигне до еден степен, а дневната температура до 23 степени.До вторник претпладне ќе се задржи стабилно, суво и топло време. Во вторник во попладневните часови ќе има услови за локален дожд со грмежи, особено во планинските подрачја. Во среда ќе има зголемена облачност со локални врнежи од дожд. Ќе дува умерен северен ветер, што во следните денови ќе услови позначително намалување на дневната температура

Популарно