Уживајте во сончевото време денеска, од утре доаѓа невреме

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала облачност и со слаб југозападен ветер.

Утринската температура ќе се движи од минус шест до нула, а дневната од пет до 16 степени.

Во Скопје, слично време, сончево со мала облачност и со слаб југозападен ветер. Утринската температура ќе се спушти до минус три, а дневната ќе достигне до 12 степени.

Во понеделник во текот на денот ќе дува засилен јужен ветер кој во западните делови ќе достигнува брзина од 80 км/ч. Во попладневните часови облачноста ќе се зголеми и од запад ќе започнат врнежи од дожд кои преку ноќта ќе се прошират насекаде и ќе бидат пообилни, а во западните делови ќе преминуваат во снег. Од вторник следува период на променливо облачно време со засилен северен ветер и со слаби локални врнежи од снег. Снежната покривка на планините ќе се зголеми, а до крајот на неделата мала снежна покривка ќе се формира и на некои пониски места.

Облачно со силен ветер преку ден, а невремето пристигнува во вечерните часови

Времето во Македонија променливо облачно, во попладневните и во ноќните часови со локални слаби врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, кој во текот на ноќта ќе се засили.

Утринската температура ќе се движи од минус четири до пет, а дневната од три до 14 степени.

Во Скопје, слично време променливо облачно, во попладневните и во ноќните часови со слаби врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, кој во текот на ноќта ќе се засили. Утринската температура ќе се спушти до нула, а дневната ќе достигне до 11 степени.

Поради нагло спуштање на многу студена воздушна маса од север, во сабота преку денот ќе дува силен североистичен ветер, чија брзина на места ќе достигнува од 90 до 100 км/ч. Дневната температура значиелно ќе се намали, на повеќе места ќе биде за околу 15 степени пониска во однос на денешната. Во сабота претпладне и околу пладне ќе има локални врнежи

Славчо Попоски: ВОНРЕДНО метео- Поларниот бран се приближува

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови засилен, повремено СИЛЕН ветер од северен и од североисточен правец кој особено во западните предели на моменти на некои места ќе достигнува брзина до 100 км/час.

Исто така утрешниот ден особено од пладневните часови па натаму ќе услови локални послаби врнежи од дожд и од снег на планините, поради наглото заладување во текот на ноќта кон сабота послаби локални врнежи од снег ќе има и на ниските места, и во сабота особено во јужната половина на државава ќе има локални врнежи од снег кој може да условат формирање на тенка снежна покривка и на ниските места.

Температурите на впоздухот како што веќе најавивме ќе опаднат дури и за 15 степени и за време на викендот максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот од -5 до 4 степени додека наутро особено во недела и понеделник ќе биде МНОГУ студено со минимални температури кој ќе се спуштаат во интервалот од -13 до -4 степени додека на некои места истите има услови да паднат и до околу -15 степени.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Поради силниот ветер кој ќе го имаме на граѓаните ги преупредуваме и советуваме да внимаваат како и каде се движат, исто така и на возачите крајна претпазливот кад еги ставаат своите автомобили, односно истите да не ги ставаат во близина на дрвјата, особено на оние постарите.

Подготви: Славчо Попоски

Денеска пролетни температури, утре СНЕГ!

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец.

Утринската температура ќе се движи од минус четири до нула, а дневната од девет до 19 степени.

Во Скопје, слично време, сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се спушти до минус еден, а дневната ќе достигне до 15 степени.

Во петок во текот на денот ќе настапи зголемување на облачноста, попладне и во текот на ноќта со локални врнежи од дожд, а на планините од снег. Поради спуштање на студена воздушна маса од север, врнежите во сабота ќе преминат во снег и на некои поиниски места. За време на викендот ќе дува засилен, повремено силен североисточен ветер особено во петок во текот на ноќта и во сабота кога наместа ќе достигнува до 80 км/ч. Температурата значително ќе опадне за 10 до 15 степени во споредба со денешната.

Популарно