ВИДЕО: Прва снимка од нападот на играчите на Црвена Ѕвезда во Сплит

Момче кое седело во кафуле во близина на местото на кое вчера беа нападнати ватерполистите на Црвена звезда, меѓу кои еден мина потешко, а спасот го побара скокајќи во море, го снимил моментот кога хулиганите го почнале крвавиот пир.

Во снимката до која дојдоа хрватските медиуми, се гледаат хулиганите како со метални палки и друго оружје во полн трк се упатуваа кон гостите од Белград, а во моментот кога почнува хаосот прекинува и снимањето.

„Седев во кафуле, гледав во морето и решив да фотографирам едрилица која во тој момент исплови кон отвореното море. Не ни сфатив дека се случува нешто, дури потоа забележав дека случајно сум снимил двајца од напаѓачите“, изјави момчето.

На снимката се гледа како во еден момент поминува мајка со бебе, која за среќа не беше прегазена од хулиганите кои го направија хаосот и поради кој голманот на Ц. Звезда, Александро Краљ мораше да скокне во море.

Потоп на Вардар во Веспрем

Денеска ракометарите на Вардар го претрпеа и вториот пораз во групната фаза од Лигата на шампионите, актуелниот европски првак вечерва загуби на гостувањето во Веспрем со преубедливи 39-30.

Овој натпревар беше реприза на финалето во Келн, а поразот од „Ланксес Арена“ му послужи како дополнителен мотив на унгарскиот состав, кој одигра одлично во нападот и стигна до заслужена победа. Тренерската смена не ја донесе посакуваната „шок-терапија“, Вардар во голем дел од мечот делуваше загубено во одбраната, па убедливиот пораз беше неизбежен.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Warm up... Vardar vs Vesprem.. . . . .#rakomet #hcvardar #rkvardar

A post shared by РК Вардар (@rkvardar) on

Вардар парираше само во почетните пет-шест минути, кога македонскиот првак имаше минимална предност во неколку ситуации. Веспрем за момент ја стегна одбраната и тоа веднаш вроди со плод, па Унгарците поведоа со 9-5, а Кокшаров беше принуден да побара тајмаут. Ниту исклучувањата на Благотиншек и на Тенесен не донесоа преголем „плус“ за „вардарци“, пред се поради очајната одбрана крај која Веспрем рутински реализираше.

Тимур Дибиров беше единствениот расположен за игра во таборот на Вардар, а токму благодарение на серијата погодоци на руското крило беше намалена и предноста на домаќинот, на само два гола разлика (15-13, 16-14). Неколкуте грешки во нападот во завршницата им подарија на домаќините лесни погодоци, Веспрем имаше 21-16, пред Дибиров со својот шести гола да ги постави конечните 21-17 по 30 минути игра.

Вардар покажа многу подобра игра во одбраната на стартот од вториот дел, три минути не прими гол и ја преполови негативата. Сепак, во 34. Минута исклучување заработи Кристопанс, а домашните ракометари знаеја како да го искористат тоа. Повторно се влезе во ритам на игра што му одговара на Веспрем, а откако Манасков погоди за водство на домаќинот од 26-21, Кокшаров беше приморан да интервенира со нов тајмаут.

Сепак, советите на Русинот не вродија со плод, па Веспрем предводен од Лауге на 15 минути до крајот стигна и до „плус шест“ (30-24). Потопот продолжи, па по исклучувањето на Калараш во 51. Минута, Вуко Борозан погоди за најубедливи осум гола предност на Веспрем до тој момент (33-25). Кокшаров последниот тајмаут го побара при 36-27, откако му даде шанса и на третиот голман (Кизиќ), но впечатокот што Вардар го остави на овој меч беше далеку од оној што му доликува на актуелен европски првак, за конечни 39-30. Исфрустриран од она што го гледаше на терен, капитенот Стојанче Стоилов пред самиот крај заработи и исклучување.

Дибиров со осум гола беше најефикасен кај Вардар, Дисингер постигна пет погодоци, но од дури 11 обиди, а по три гола постигнаа Кристопанс и Чупиќ. Дејан Манасков постигна три гола за Веспрем, а најдобри поединци во победничкиот тим беа Лауге со осум, Нилсон со шест и Ненадиќ со пет погодоци.

Денеска се жени Рафаел Надал

Рафаел Надал ќе се ожени на Мајорка со својата дологодишна девојка Марија Франсиско Парело која шпанските медиуми ја нарекуваат Чиска.

Славниот тенисер на раскошната свадба ќе има 500 гости, пренесуваат шпанските медиуми.

За менито ќе биде задолжен познатиот шпански готвач Кики Дакоста, а Рафаел на својата свадба ќе ужива во посебен оброк, базиран на зеленчук, за разлика од останатите гости за кои е планирано традиционално јадење на база на месо и риба.

Гостите меѓу другите ќе бидат Кристијано Роналдо, Пау Гасол, Енрике Иглесијас и тенисерот Фелисијано Лопез. На сите гости ќе им биде забрането да користат мобилни телефони, а обезбедувањето ќе спречи и употреба на дронови.

Приватни авиони исто така нема да смеат да го надлетуваат местото, се со цел да биде спречено папараците да дојдат до ексклузивни фотографии од свадбата.

Невестата одбрала фустан од Барселона, додека венчавањето ќе го изврши свештеникот Томе Катала, пријател и духовник на смејството Надал.

Фото: Врати се мајсторе

Како што објавивме поранешниот среден бек на РК „Вардар“ кој седум години помина играјќи за „црвено-црните“, Игор Карачиќ, повторно се врати во Скопје. Причината за неговото враќање е болката што подолго време ја чувствувал во пределот на градниот кош поради континуираните удари што ги добивал за време на ракометните натпревари.

Тој ја искористи оваа посета да се сретне со своите соиграчи, а фановите  му порачаа: „ВРАТИ СЕ МАЈСТОРЕ“

Популарно