Кои се луѓето од кои Судиите се „плашат “?

Од страна на Oбвинителството нема да биде покрената постапка против  функционерот на ДУИ, Бекир Асани, кој пред една година ја нападна полицајката Јасмина Јаначкова, која заедно со пајак-службата се обидела да го крене неговото непрописно паркирано возило. Oбвинителот констатирал дека кривичното дело напад врз службено лице не може се гони по службена должност и ја затворил постапката против Асани, пишува А1он.

Во рамките на постапката беа сослушани оштетената и пријавениот, како и тројца други сведоци на настанот. Од ниеден вербален исказ, вклучувајќи ја и оштетената, надлежниот јавен обвинител не доби потврда дека пријавениот физички ја нападнал“, велат од Обвинителство за „А1он“.

Според Обвинителството, немало докази дека полицајката Јаначкова била нападната, а притоа не постоела сериозна и остварлива закана кон неа ниту, пак, физички контакт за Бекири да биде гонет за физички напад. Од снимките што „А1он“ преку барање за пристап до информации ги побара, но Обвинителството одби да ги даде, обвинителот утврдил дека нема физички контакт меѓу Асани и Јаналкова.

Таква потврда не е добиена ниту по прегледувањето на прибраниот видеоматеријал од безбедносните камери на локацијата каде што се случил настанот и снимките од комуникацијата по радиоврска преку службениот систем на полициската службеничка, додаваат од Обвинителсто.

Асани кон Јаначкова упатил само навреди и вулгарности со цел да ја омаловажи, заклучил надлежниот обвинител. Па, така, против него е поведена само прекршочна постапка за нарушување на јавниот ред и мир и треба да плати глоба од 600 до 800 евра.

Асани пред 5 години ја предводеше групата што се обиде да го искрши споменикот на цар Душан на мостот „Око“, а самиот со голем чекан удирал по споменикот. Асани во 2008 година физички го нападнат новинарот Лирим Дулови во зградата на македонското Собрание. За него МВР има регистрирано неколку инциденти. Министерството го сомничи за напад на претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров, во март 2016 година по неуспешниот обид да се стават темели на крст во Бутел. Функционерот на ДУИ пред три години бил уапсен во Србија за сообраќаен прекршок. За него медиумите пишуваа дека му се заканувал на сегашниот премиер Зоран Заев дека доколку се појави некој од прислушуваните разговори меѓу функционери на ДУИ, ќе биде лошо.

Михајловски: За референдумот се наполнети најмалку 300 000 фантомски гласови

- Станува појасно дека за референдумот се наполнети најмалку 300 000 фантомски гласови. Вистината е како шило ..:) – коментира Тони Михајловски на својот фејсбук профил.

Ваквата реакција на Михајловски доаѓа по вчерашниот изборен ден, на кој СДСМ, ДУИ и нивниот заеднички кандидат Стево Пендаровски освоија дури 300 000 гласа помалку од оние на референдумот. Тогаш излезе информација дека по еден гласач на секои 17 секунди е брзината со која во последните 90 минути пред крајот на референдумот се гласало на едно избирачко место во скопската општина Студеничани.

За референдумот на избирачкото место 0543 во Центар Жупа, од 18.30 до 19 часот, гласале 331 гласач, или по еден на секои 5,4 секунди. Тоа веројатно е светски рекорд! На избирачкото место 1913 во Велешта во општина Струга, од 18.30 часот до 19 часот гласале 199 избирачи, или по еден на секои 9 секунди. На избирачкото место 2453 во Долно Свиларе во општина Сарај, од 15 до 17 часот гласале 360 избирачи, или по еден на секои 20 секунди.

Богоевски се јави на ФБ по првиот изборен круг, но вакви коментари не очекуваше

По тесната победа на Стево Пендаровски и падот на довербата на гласачите во СДСМ и ДУИ, Павле Богоевски напиша ФБ статус со цел да ги мотивира симпатизерите.

- Резултатите покажаа дека Стево Пендаровски е кандидатот кој ужива најголема поддршка од граѓаните.

Сепак разликата е помала од посакуваната, а пораката која ја испраќаат нашите гласачи е јасна и гласна.

Време е за сериозна работа пред вториот круг, но и уште посериозно размислување за лекциите кои треба да ги научиме од денешниот ден.

Честитки за Стево. Тој е одличен кандидат, а ќе биде уште подобар Претседател. Продолжуваме, #ЗаедноНапред.

Сепак, коментарите од неговите пријатели на ФБ не тргнаа во насока во која тој се надеваше. Еве само неколку:

- Време е и ти да излезеш од кафани, и да вратиш 30 кила, ко што си беше на шарена! Да не треба па за брзо време, пак улици и згради да се бојат!

- Касно е Павле, касно е веќе. Лекциите никогаш нема да ги научите. 2 години по кафани дремете и глумите големи политичари. Оде воз у кукуруз, како што викаше еден слепи миш. Нема правда, нема мир, правда немало, а нема ни да има. Останува само мирот и трпението.

- Сериозна работа? Сериозно? Сега се сетивте? Иде Велигден, иде Први Мај, иде Лени Кравиц, иде Маратон, или у превод немате седум работни дена. Крстете се у Дуи и Беса пошто у друго и немате као и увек.

ДУИ: Нема општина каде СДСМ не потфрли

Голема сеча, односно генералка од министри до директори ќе следи ако Стево Пендаровски стане нов претседател на државата, најавуваат високи функционери на СДСМ по тесната победа на консензуалниот кандидат пред кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова во првиот изборен круг.

По значајното потфрлање на социјалдемократите на последните претседателски избори, таму спасот го гледаат во темелна реконструкција која ќе треба да се спроведе од највисоките до најниските функционерски ешалони. Во случај Пендаровски да ги изгуби изборите веќе е јасно дека ќе се оди на предвремени парламентарни избори, опција која премиерот и претседател на СДСМ Зоран Заев веќе ја најави.

СДСМ е свесен за сериозното потфрлање на изборите, за внатрепартиската поделеност, но не изостанува и обвинувањето дека во голем дел и партијата на Али Ахмети кумувала за слабиот изборен резултат во првиот круг од гласањето.

Од СДСМ велат дека е очигледно дека „некој“ во партијата не си ја сработил работата на терен, алудирајќи на водството на Силјановска во повеќето општини со доминантно македонско гласачко тело. Од партијата се децидни дека нема да се пазарат за 80.000 гласови на кандидатот на Алијансата за Албанците и Беса, Блерим Река. Од таму се убедени дека значителен дел од електоратот кој гласал за Река сега ќе гласа за Пендаровски, бидејќи како што велат „ќе нема Албанец кој ќе ја поддржи Силјановска оти тоа е директна поддршка за ВМРО-ДПМНЕ“. Аргументот дека без пазар, гласовите на Река ќе се слеат кај Пендаровски, се објаснува со тоа дека станува збор за два спротивни концепта, односно првиот кој значи сигурен пат во ЕУ и НАТО и вториот, кој ќе значи назадување.

Ривалството, пак, на владините коалициски партнери СДСМ и ДУИ, се рефлектираше и на денот на гласањето за претседател. СДСМ ѝ забележува на ДУИ дека играла со остра реторика кон Река и дека пред вториот изборен круг ќе треба да се направи обид за коректни односи со Зијадин Села и со Билал Касами.

Тесната победа на Пендаровски во дел од власта се коментира и како договорена тактика на дозирано гласање во првиот изборен круг. И додека ова главно се пласира од страната на ДУИ, од СДСМ велат дека толку им е силата на терен на интегративците.

– Стево ќе треба да ја амортизира загубата во првиот круг кај македонското гласачко тело. Речиси да нема општина каде СДСМ не потфрли. ДУИ има прекрасен резултат. Одигравме тактички, бидејќи од 80.000 гласа кои ги доби Река, помеѓу 25.000 и 30.000 се гласови на ДУИ. Ова ќе овозможи чиста победа на Пендаровски во вториот изборен круг. Од друга страна, дозираното гласање обезбеди тесна разлика помеѓу Пендаровски и Силјановска така што сега ВМРО-ДПМНЕ и да пукне нема да го бојкотира решавачкото гласање. Реално СДСМ е губитникот во првиот изборен круг – вели висок функционер на ДУИ.

Од партијата на Ахмети брифираат дека безмалку со половина сили излегле во првиот изборен круг и дека вистинската моќ на ДУИ ќе следи при второто гласање.

Од СДСМ, пак, коментираат дека толку може ДУИ и дека не очекуваат прилив од гласачкото тело на Ахмети, туку од граѓаните кои гласале за Река.

Од ДУИ му забележуваат на СДСМ и за отворената војна со реисот Сулејман Реџепи на само една недела пред изборите. Од ДУИ себеси си ја припишуваат заслугата дека го омекнале реисот за Албанците да не го бојкотираат Пендаровски. Слабиот одѕив на Албанците за Пендаровски, ДУИ го припишува и на традиционалноста, односно дека имало кандидат Албанец, но и на, како што велат, огромната тактичка грешка, на гласачкото ливче до името на Пендаровски да биде логото само на СДСМ, а не и на ДУИ и другите партии кои го поддржаа. Сепак, велат од партијата на Ахмети дека се задоволни како ја изменаџирале целата ситуација.

Сепак, дали Ахмети одел со половина капацитет или на изборите испорачал толку колку што во моментов тежи кај електоратот ќе се види за десет дена во решавачкиот изборен круг.

За тоа дали владините партнери ќе направат промени во кампањата и дали пред вториот изборен круг ќе ги видиме заедно на митинг Заев и Ахмети и од двете партии допрва ќе анализираат. Од ДУИ засега не решиле дали ќе продолжат со иста кампања на одделни митинзи, додека од СДСМ велат дека ќе треба да анализираат дали заедничкото митингување на Заев со Ахмети ќе им донесе повеќе штета отколку корист.

Популарно