Славчо Попоски со најава: Летово 2019 потопло од другите

Почитувани, најновите анализи кој ги направивме за лето 2019 укажуваат на тоа дека истото ќе биде потопло за разлика од изминатите што значи може да очекуваме поизразени топлотни бранови.

Треба да очекуваме температурите во некои денови да се искачуваат дури и над 40 степени.

Што се однесува пак до врнежите, тие ќе бидат околу или малку над просекот, секако поради загревање и исполнување со енергија во атмосферата може да се очекуваат и повремени поголеми дестабилизирања на истата и токму овие би условувале изразен развој на конвективна облачност (олујни системи) кој би носеле со себе поројни дождови, силни грмежи, силен ветер и град.

Инаку изминатото лето во нашата држава помина во знакот на не претерано топло и со чести посвежи продори од север како и со чести врнежи од дожд.

Подготви: Славчо Попоски

Огромно количество на сахарска прашина, топлина и спарина се движи кон Македонија

Уше од самиот почеток на следната недела нашата држава ќе подпадне под влијание на СИЛНО југозападно воздушно струење па така особено од среда кон нашата држава од Сахара ќе започне транспорт на огромн о количество на прашина и на песок со што и атмосферата ќе биде значително заматена. Исто така особено од среда температурите на воздухот ќе бележат тенденција на голем пораст со што насекаде ќе се искачат над 20 степени додека пак во централните и во југоисточните предели истите се очекува да се искачат дури и до околу 30 степени и истите ќе бидат над просекот за овој дел од годината.

Сепак како што веќе најавивме во текот на утрешната вечер и ноќ како и во вторник на повеќе места ќе има врнежи од дожд додека исто така и во текот на следната недела, иако покрај големото затоплување и силното југозападно струење особено во попладневните часови ќе има услови за локален развој на нестабилност и услови за поинтензивни атмосферски процеси.

БИОМЕТЕО: Со оглед на тоа дека сме пред изразено топол бран и силно југозападно струење како и поради извршувањето на транспорт на прашина и на песок од Сахара кон нашата држава биометеоролошките услови ќе бидат значително неповолни па така можни се значителни мачнини особхено кај метеопатите. Исто така оваа ситуација ќе услови и појава на спарина па така температурите на воздухот ќе се чувствуваат како да се повисоки одм реално измерените.

Подготви: Славчо Попоски

Најнова прогноза: Какво време не очекува за Велигден?

Доаѓаат 4 неработни денови за Велигден, Велики петок и понеделник, споени со викенд, а по еден ден работа, и Први Мај како ден за одмор.

Ова е временската прогноза за неработните денови кои следат, според Accuweather.

Спремете се за многу мачнини, спарина и сахарска прашина

Во текот на следната недела земјава ќе биде под влијание на силно југозападно воздушно струење, кое ќе услови значително лоши биометеоролошки услови. Особено врз метеопатите временските услови ќе условат значителни здравствени проблеми, односно ќе се зголемат условите за појава на главоболки, болки во коските, повремена нервоза, несоница како и тежина во главата и снагата.

Силното југозападно воздушно струење од Сахара кон европскиот континент ќе донесе прашина и песок. Што се однесува, пак, до времето особено во текот на ноќта понеделник кон вторник, како и во вторник во текот на денот, ќе има повремени локални врнежи од дожд. Поради веќе споменатото струење од среда па натаму, се очекува значителен пораст на температурите, кои речиси насекаде ќе се искачат над 20 степени. Во најтоплите предели од државава ќе се искачат и на повеќе од 25 степени.

Секако ова ќе биде проследено и со ветер кој ќе дува од југоисточен правец, повремено засилен.

Популарно