Безживотно женско тело денеска е извлечено од водите на реката Вардар

Безживотно женско тело денеска е извлечено од водите на реката Вардар во Горно Лисиче, дознава КУРИР.

-Во 13,10 часот од водите на Вардар кај железничкиот мост во с.Г.Лисиче, извлечено e женско тело од екипа од БППЗ, информираат од МВР за КУРИР.

Се работи на утврдување на идентитетот на пронајденото тело.

Жена пронајдена мртва во својот стан во Скопје

Вчера во 17 часот и 33 минути во Единицата за известување и команда -Скопје,42- годишната А.В од Скопје, пријавила дека на улица „Виа Игнатија“  во станот на нејзината баба, 82- годишната М.Д, која живеела сама.

Според пријавеното ја пронашла М.Д. почината, без траги на насилство. По наредба на Јавен обвинител, телото на починатата е дадено за обдукција. 

Павле Богоевски сепак поднесе оставка

Актуелниот пратеник Павле Богоевски, претседател на собраниската Комисија за мандатни прашања поднесе оставка од пратеничката функција.

Неговата оставка ќе биде верификувана на следната пленарна седница.

–  Тој изјави „Колеги пратеници останете верни на вредностите и принципите, знам дека политиката е валкана игра, но верувам во вас и знам дека можете “

По оставката на претседателот Павле Богоевски седницата на комисијата е прекината, а со неа во иднина ќе претседава неговата заменичка Снежана Калевска Ванче

Ивица Дачиќ „цел на напад“

Шефот на Српската дипломатија вчера утро се состанал со претседателот на Сомалија во претседателската палата во Могадишу,   кога експлодирал автомобил  бомба .

 Најмалку шест лица загинаа во нападот, додека 13 беа повредени.

Цел на нападот биле припадниците на власта и гостите

Ивица Дачиќ го реализирал официјалното патување во Африка, и според планот, било предвидено дипломатската офанзива на Министерството за надворешни работи да биде завршена во Сомалија. Делегацијата од Србија беше два дена во Сомалија, а на последниот ден од посетата вчера, Дачиќ остварил средба со претседателот на државата Мухамед Абдулахи Мухамед.

Додека Дачиќ разговарал со домаќините во претседателската палата, во предниот дел на резиденцијата се случил терористички напад - експлодирала автомобил-бомба при што и возачот загинал.

Сите меѓународни медиуми веднаш ја пренесоа веста - Во експлозијата биле повредени повеќе од 13 лица, вклучувајќи и двајца пратеници во  Сомалиските Собрани, а телохранител на еден од нив починал на лице место. Најмалку шест лица загинале, главно војници. Автомобилот-бомба експлодирал во близина на безбедноста контролен пункт во претседателската палата, додека војниците вршеле безбедносни проверки на возилата на главниот пат. Одговорноста за нападот, според извештаите на медиумите, ја презела  екстремистички бунтовничка група Ал Шабаб, се наведува дека целта било возило со владини претставници.

- Ние (тука во Сомалија) едвај се  „пробивме“. Автомобилот бомба детонираше пред претседателската палата додека бевме на состанокот. Во нападот имаше мртви - вели Дачиќ. „Не бев исплашен“

Дачиќ спиел во Могадишу ноќта пред состанокот и рече дека е првиот министер во светот што го прави тоа. Причината лежи во фактот што горенаведената екстремистичка група Ал Шабаб често врши бомбашки напади во Могадишу во близина на претседателскиот комплекс и во хотелите кои често ги посетуваат владини претставници и странци.

"Јас сум првиот министер во светот кој спиел во Могадишу", додаде Дачиќ.

Како посета на Сомалија била последна на распоредот на Дачиќ, според претходно утврден план, тој  веднаш по состанокот полетал  за Србија

Популарно