ВИДЕО: Вашите стари компјутери имаат злато

Старите компјутери кој повеќе не ни се потребни и сметаме дека се крш во суштина во нив содржат цело богатство од злато. Во западните земји постојат компании кој ги собираат за нас овие кршови и од нив заработуваат цело богатство. На youtube најдовме едно видео кое ќе ви покаже каде се наоѓа златото во компиутерот.

Во секој телефон има злато – еве како да го извадите

Во сите мобилни телефони има злато и други благородни метали. Во просек во еден мобилен има 1/8 грама злато, а луѓето наоѓаат начин како да заработуваат од ова.

Погледнете како може да стигнете до него:

Ви посочуваме и кои мобилни телефони важат за најрадиоактивни уреди.

Сè уште е отворено прашањето околу тоа колку е штетна дневната употреба на смартфон. Но, познавачите од бугарскиот портал „Статиста“ составија листа од 16 најрадиоактивни паметни телефони.

Во неа влегуваат: Шаоми Ми А1, Ми Макс 3, Ми Микс 3, Редми ноут 5, потоа – Уанплус 6, 6Т и 5Т, Ха-те-це У12 Лајф, Ха-те-це Дизаер, Сони Експирија Икс-зед-1, ЗТЕ Аксон 7 мини, Гугл Пиксел 3 и 3 Икс-ел, Ајфон 7 и 8.

Новите фотографии нудат поглед на далечниот свет во кој човештвото остава свој белег

Новите фотографии откриваат како роверот Curiosity се снаоѓа во црвената марсовска прашина и нудат поглед на далечниот свет во кој човештвото остава свој белег.

Сликите настанаа благодарение на HiRISE камерата, која ја чува Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), која околу Црвената планета кружи од март 2006 година. Камерата веќе некое време го следи Elysium Planitia, подрачје на кое InSight се спуштил во ноември 2018 година, а за да ги забележи промените во пејзажот, како трагите што ги остава роверот зад себе. Фотографиите се направени на 23. септември, а камерата се наоѓала на 272 километри од површината на Марс. HiRISE (скратено од High Resolution Imaging Science Experiment) камерата и претходно го фотографираше InSight лендерот, но најновите слики се најјасни досега, поради немање на песочни бури и прашина во атмосферата.

На објавените фотографии може да се види и трасата на Curiosity роверот, кој се движи кон Mount Sharp, а се работи за фотографии од мај и јули 2019 година. Роверот стигна до подножјето на планината уште во 2014 година, и оттогаш се искачува на врвот. InSight и Curiosity не се наоѓаат во близина, и ги одвојуваат 600 километри оддалеченост, па фотографиите се најдобар доказ дека и едниот и другиот дел од мисијата течат според планот.

Внимавајте каде го оставате мобилниот, еве зошто

Сите го оставаме мобилниот онаму каде што ни е згодно. Но треба да внимаваме кое место ќе го одбереме. Еве каде не треба да го оставате:

Во џебот

Иако е многу удобно и тоа го правиме сите, носењето телефон во задниот џеб од панталоните не се препорачува бидејќи телефоните имаат екрани на допир. Ако често чувствувате болка во стомакот и нозете, тоа може да се должи на носење на вашиот телефон во џеб. Исто така можете лесно да го заборавите и да го скршите или изгубите.

На кожата

Не држете го вашиот мобилен телефон близу до кожата, бидејќи бактериите на екранот се префрлаат на лицето и можат да бидат причина за појава на акни или други заболувања на кожата. Покрај тоа, електромагнетното зрачење станува посилно. Кога разговарате на телефон, оставете најмалку 0,5 до 1,5 сантиметар помеѓу уредот и кожата.

На жешки места

Високите температури се исто така штетни за електрониката. Не се препорачува да го оставите вашиот телефон во автомобил или на плажа каде што е изложена на сонце или некој извор на топлина.

Под перницата

Не го чувајте телефонот под перницата. Ако добивате чести известувања во текот на ноќта и екранот се пали, тоа има негативен ефект врз производството на мелатонин и доведува до проблеми со спиењето. Исто така, имало случаи на експлозија на телефон и пожар. Покривањето на телефонот со перница ги зголемува шансите за прегревање и пожар, особено кога го полните. Подобро е да го ставите на полнач подалеку од себе, од вашиот кревет и од други луѓе, а по можност не преку ноќ.

На полначот

Не, полнењето на вашиот телефон не му штети директно на вашето здравје, но подобро е да не го полните вашиот мобилен преку ноќ, бидејќи тоа може да го скрати работниот век на батеријата.

На ладни места

Ако е ладно надвор и температурата се спушти под нулата, внимавајте на вашиот телефон и не оставајте го надвор или пак во автомобил долго време.

Температурната разлика е многу штетна за уредите, бидејќи кондензацијата се јавува кога ќе ја вратите на топло место, што може да доведе до дефект. Добро е да го заштитите вашиот телефон со маска.

Facebook им пласирал реклами за коцкање и алкохол на 2 милиони малолетни лица

Facebook им пласирал реклами за коцкање и алкохол на 2 милиони малолетни лица откако алгоритамот направил грешка, пишува „Дејли Мејл“.

Facebook таргетирал стотици илјади деца како „заинтересирани“ за реклами за коцкање и алкохол, откри заедничката истрага на „Гардијан“ и Данската радиодифузна корпорација. Ваквите активности ја прекршуваат не само политиката на Фејсбук, туку и законите направени да ги заштитат децата од реклами поврзани со недозволена соржина.

Алатките за рекламирање на социјалната мрежа откриваат дека 740.000 деца на возраст под 18 години се таргетирани како заинтересирани за коцкање, вклучувајќи 130.000 во Велика Британија. Околу 940.000 малолетни лица - од кои 150.000 се британски - се таргетирани како заинтересирани за алкохолни пијалоци. Овие „интереси“ автоматски се генерираат од Фејсбук, врз основа на она што го научил алгоритамот за корисникот со набудување на неговите активности на социјалната мрежа. Маркетерите потоа можат да ги таргетираат со конкретно насочување на рекламни пораки врз основа на овие "интереси". Од Facebook изјавија дека не дозволуваат рекламирање на алкохол на малолетни лица и дека ја блокираат оваа активност веднаш штом ја откријат.

Facebook има дизајнирано алгоритам за полесно таргетирање во рекламирањето но совтверот е очигледно далеку од совршен. Алгоритмите дизајнирани да ги уништат рекламите што ги кршат нејзините правила и оние што се создадени за да ја филтрираат недозволената содржина, честопати се случува да погрешат. Во вакви ситоации Facebook очекува од корисниците да ја пријават ваквата содржина. Проблемот е во тоа што додека некој корисник ја пријави за Facebook да ја одстрани, голема е веројатноста дека веќе ќе биде видена од милиони малолетни корисници.

Популарно