ВИДЕО: Дивеењето сред Арачиново за малку ќе чинeшe чoвeчки живот

-Жителите на АРАЧИНОВО уште од периодот по локалните избори кога гласаа за СДСМ и избраа градоначалничка од оваа партија, бараа и очекуваа да се воведе ред во сообракјајот што минува сред општината (магистралниот пат Скопје – Куманово го дели Арачиново на два дела!), ама бараа и очекуваа да се стави крај на дивeeњето на лyдaци на кои просторот сред општината им е место за рели трки и покажување на (не)знаење на возење и искажување возачка (не)способност…

Еве видео снимка како тоа изгледа на дело. Според мојот извор, ова се случило завчера.

Снимката е вoзнемиpyвaчка во последниот дел, пишува новинарот Зоран Божиновски.

Внимавјте како го користите мобилниот телефон!

Јулија Висотскаја (14) доживеала струен удар, а потоа се удавила во домот во Чебоксариј во Русија, кога во кадата и паднал телефонот што бил на полнач.

Нејзините родители веднаш викнале итна помош, но било предоцна. Медицинските работници можеле само да прогласат смрт на самото место.

Се работи за трет ваков случај за година дена во Русија, и покрај повторувањето на предупредувањата.

Официјалнтие лица рекоа дека користењето на мобилни телефони за време на бањање, посебно кога апаратот е вклучен во струја, претставува руски рулет.

Да потсетиме, во декември Ирина Рибникова (15), мајстор за боречки вештини, почина додека го користела својот ајфон кој се полнел, додека била во када.

Ксенија П. стара 12 години слушала музика додека телефонот и бил вклучен на полнач. Нејзината мајка ја затекнала мртва во када, а главата и била под вода.

ВИДЕО: Татко го продал бебето преку интернет за 7.800 евра поради коцкарски долгови

Маж на југозападот на Кина е уапсен зошто ја продал својата ќерка на интернет за 7.800 евра за да ги исплати своите коцкарски долгови.

Мажот, кој е идентификуван по презимето Џианг, го продал детето на двојка откако западнал во долгови коцкајќи се преку интернет.

Невработениот маж ја однел својата едногодишна ќерка од дома и на сопругата и рекол дека девојчето ќе остане кај бабата.

Минатиот ноември, Џианг на својата сопруга и рекол дека ќе остане кај неговата мајка во градче кое е на околу 140 километри оддалечен од нивната куќа.

Мајката станала сомничава откако не се слушнала со ќерката речиси три месеци. Секој пат кога го прашувала мажот за тоа каде е нивното дете, и давал различни изговори за одлагање на нејзиното враќање.

Загрижената мајка во февруари го проверила телефонот на својот маж и открила снимка од разговорот меѓу него и купувачот на нивната ќерка. Истиот ден се слушнала со свекрвата, која и рекла дека детето е однесено пред неколку недели.

Мајката веднаш го пријавила инцидентот во полиција, а мажот побегнал. При истрагата, полицијата го пронашла во еден хотел кон крајот на февруари.

Тој признал дека должел голема сума и се одлучил за екстремни мерки откако видел на интернет пост за посвојување на деца.

Џианг ги лажел и купувачите, на двојката на која им го продал детето и рекол дека повеќе не може да го издржува детето зошто се развел од сопругата и двајцата родители му починале.

Девојчето е пронајдено и вратено на мајката.

ВИДЕО: Мајка си го фрли бебето од 9. кат па скокна по него

Една мајка од Русија ја фрлила својата двегодишна ќерка низ прозорец од деветиот кат, а потоа и самата скокнала, а мајката и детето го преживеале падот.

Жената (21) од рускиот град Уфе, која не е идентификувана и нејзината ќерка ги спасило тоа што на тлото ги дочекал снежен нанос.

Мајката е обвинета за обид за убиство и и се заканува казна затвор до пет години ако биде прогласена за виновна.

Роднините рекоа дека била во многу лошо расположение на денот на инцидентот.

„Беше малку напната, викаше по мене цело утро и фрлаше работи низ станот. Се подготвуваше да го однесе детето на рутински преглед во Здравствениот дом. Во еден момент отидов во кујната и ја оставив со девојчето во спалната соба. Се надевав дека така малку ќе се смири. Неколку минути подоцна, кога се вратив, видов дека собата е празна“, вели нејзината снаа.

Од болницата соопштија дека детето е примено во тешка состојба.

„Детето е хоспитализирано во тешка состојба. Мајката поминала со модринки и нејзиното здравје не е во опасност. Докторите успеале да му го спасат животот на девојчето и таа не е во животна опасност.

Мајката е отпуштена, од болница неколку дена по инцидентот.

Снаата рече: „Таа сега е во ред. Нејзиниот татко ќе се грижи за неа и целото семејство ќе му помогне“.

Популарно