Внуката се борела за живот, бабата не давала никој да се доближи

-Видов жена како носи дете низ дворот. Не знаев за што станува збор, па излегов да видам.Детето беше мокро и едвај дишеше.Таа зборуваше неповрзано, дека и паднало во вода, но не сакаше да ми дозволи да го допрам девојчето- раскажала соседката која гледала додека малото девојче умирало во рацете на баба си во селото Велика Греда во Србија.

Соседката раскажала дека поминала покрај дворот пред несреќата, а 2- годишното девојче седело во скутот на бабата.

-Девојчето беше живо, и реков да ја преврти и да ја соблече мократа гардероба, но таа ја стегаше и не ми даваше да ја допрам. Ја барав да ми ја даде, но ја стегаше и викаше „тоа е мое дете“ додека малото ангелче умираше во нејзините раце, се гледаше дека се бори за воздух- рекла таа.

Од силен шок и страв не знаела што да направи

-Кога пристигна Брза Помош, едвај и го земаа детето од раце, ја ставија во амбулантно возило и ја однесоа,а бабата остана да вика„тоа е мое дете сакам ијас со него“. Не можам да се смирам, можев да го спасам девојчето, но сега е доцна- раскажала соседката.

Потсетуваме дека трагедијата се случила додека во куќата биле малата Леа и нејзиниот брат близнак, а нивната баба се грижела за нив, додека росителите биле на лекар со постарите две деца кои исто така се близнаци.

Нема траги на насилстбо на телото на момчето

Утврден е идентитетот на младиот гостиварец чие безживотно тело утрово околу 10 часот, беше извлечено од водите на Вардар, меѓу селата Форино и Чегране.

Според информациите од СВР Тетово, станува збор за 20-годишниот Ј.М.

Полицијата информира дека откако неговото тело било извлечено од реката, лекар ја констатирал смртта, а првично не биле констатирани траги на насилство.

По наредба на јавен обвинител, телото е предадено на обдукција.

Ја грабнал, ја внел во кола, па ја однел кај него дома

Завчера околу 22 часот во СВР Скопје,25- годишната А.О  од Скопје пријавила дека истиот ден околу 16 часот на булевар „Крсте Мисирков“ била физичка нападната од А.М., со кого претходно била во љубовна врска.

Според пријавеното, додека А.О. се движела кон своето возило во гаража на трговски центар, била пресретната од А.М., кој физички ја нападнал и насилно ја внел во неговото возило и ја однел во својот дом, но потоа ја пуштил да си оди.

Се преземаат мерки за расчистување на настанот.

ВИДЕО: МВР ја приведува Кираца од Фершпед

Полицијата се обидува да ја приведе и исфрли од станот познатата бизнисменка од Скопје, Кираца Трајковска

Нема информации за што станува збор, но бизнисменката одбива да го напушти станот. Неофицијално, полицијата се обидува да ја иссели од имотот поради наводни нерасчистени должничко - доверителски односи со инвеститорот.

Популарно