Бомбите „ги собирале“ само тројца

Објавени се дел од незаконски сниманите разговори но, објавена и комуникацијата на поранешниот шеф на разузнавачите Верушевски во која тој за своите услуги бара надомест, финсиски. Неговите соработници кои вршеле неовластено снимање на туѓи телефонски разговори, што го потврдија и пред судот дали како обвинети но и како сведоци, сега јавно тврдат дека сето тоа би го правеле - бесплатно.

Доказите за нелегалното прислушување во УБК, ги собиравме јас, Ѓорѓи Лазаревски и Зоран Верушевски и никој друг. Вака го зврши своето сведочење сведокот Звонко Костовски, на денешното судско рочиште за „Таргет и Тврдина“’

-Никој не ни плаќал, туку ова го правевме да собереме докази за она што се случувало од 2008 до 2013 година, во МВР, односно за нелегалното следење на комуникациите, рече Костовски.

Тој денеска во судница откри нови детали за прислушувањето, односно дека се прислушувало и од компјутер кој бил во стан, во зграда кај Железничка, односно надвор од УБК. Исто така посочи и дека премиерот Зоран Заев бил прислушуван под псевдонимот Зо За.

На наредното рочиште обвинетиот Сашо Мијалков вкрстено ќе го испрашува Костовски.

Што е поважно исхраната или тренингот

Адвокатот на ѓаволот вели: Кога струкот е компресиран, тешките метали ја победуваат исхраната.  Сите сме згрешиле: ние со гордост  јадевме некои зелени работи мислејќи "стомачни мускули се прават во кујната" или ништо помалку глупава  идеја "исхраната сочинува 90 проценти". Кој е всушност одговорот на прашањето - дали е поважна исхраната или тренингот?

Тие ни „ хранат“ со иста порака со години: промени во она што го јадеме е најдобар пат до добра форма. Сепак, што и да  ни се „сервира“, останува глупаво. Без комбинирање на тренинг и исхрана, никогаш нема да го „поправите “ телото. Истражувачите на  центарот во Фред Хачинсон потврди тоа кога  ги собрале резултатите од  случајни студии спроведени на лица со „вишок“ килограми: диета сама по себе не е скоро како ефективна за намалување на тежината без  комбинација на исхрана и вежбање.

Покрај тоа, опсесијата со храна може да ни го одвлекува вниманието од многу опасната статистика. Една студија од 2009 година открива дека лошата Кардиореспираторно состојба на лицата е причина за околу 17 проценти од смртните случаи кај мажите, и дебелината само 3 проценти од случаите кога не се зема во предвид нивото на активност.

1. Накратко, движете се!

Постојат  луѓе кои не се согласуваат со тоа, бидејќи, дури и со многу лоши фитнес навики, со промена во исхраната може да направите сериозни промени  на вашето тело. Ако исфрлањето на јаглени хидрати  од храната помага да се отстрани "спасувачкиот појас" во рок од две недели, тоа ќе ве мотивира да конзумирате  поздрава храна, нели? Не. По пет години, 95 отсто од поддржувачите на диетата се вратија на почетокот, а 41 отсто добиле повеќе тежина отколку што изгубиле.

Една неодамнешна студија откри дека дури и само еден  обид на т.н. исхрана за губење на тежината  ги удвојува шансите дека во иднина може да стане „дебели“ Kога премногу нагло се променат  навиките во исхраната, вашиот метаболизам се успорува и заштедата на секоја калорија, дополнително се комплицира отстранување на масти. Затоа, без разлика дали станува збор за кето или зелена диета, јас сум многу скептичен за краткотрајни тоа е тешко да се одржи на долг рок. Посветувањето на нешто помалку од една година едноставно не ќе му даде на вашето тело шанса да се прилагоди.

2. Вежбањето го прави планот ефективен

Покрај тоа што е проверено и  сама по себе ефективни, докажано е дека тренингот игра клучна улога во одржливоста на диетата. Многумина од нас ја потценуваат менталната моќ што е потребна за да се спротивставиме на потребата од неконтролирано конзумирање на храна.

3. Дури и малку физичка активност ја зајакнува волјата

Една холандски студија потврдува дека создавањето на  рутина за тренинг  доведува до значително зголемување на самоконтрола, веројатно затоа што се зголемува протокот на крв во фронталниот дел од мозокот. Ова значи дека салата за тренинг не само што го подобрува кардиоваскуларниот систем, мускулната маса, крвниот притисок и расположение, дополнително и вашата борбата против лошата храна. Ако сериозно вежбате, не треба да се плашите да ги кршите  правилата за исхрана со некои забранети јадења.

Опуштено, можете да си дозволите  забранет оброк. Но, ако се потпирате само на исхраната само чекајќи трансформација, нема место  за лизгање: нема трошење на вишок калории без вежбање. Тренинзите ги претвораат сите промени во одржлив животен стил, што секако е подобар од краткотрајните одрекувања од храната. Затоа не чекајте започнете да тренирате.

По пет години, повеќе од 41 проценти од  „љубители“ на диетата  добиваат вишок килограми повеќе килограми отколку што изгубиле. Потпирањето исклучиво на здрава исхрана може да го уништи вашиот план за отстранување на „салото“.

Марадона во големи финансиски проблеми

 Диего Армандо Марадона, бил уапсен на аеродромот во Буенос Аирес.

Според првичните иформации полицијата морала да реагира на ваков начин, бидејќи поранешната девојка го обвинила дека Марадона и должи 5,7 милиони евра.

Марадона бил приведен кога од Мексико слетал во аргентинската престолнина.

Тужбата против Марадона била поднесена од Рочио Олива, во декември минатата година. Марадона и Олива во емотивна врска биле шест години.

Се случи и тоа-ФК Вардар остана без лиценца

Врз основа на доставените барања и документацијтаа од клубовите во Прва лига , од страна на Комисијата за лиценцирање при Фудбалската федерација на Македонија , не му  е издадена лиценца на Вардар за учество во УЕФА натпреварувања во сезона 2019/2020.

– По одлуките на Комисија за лиценцирање, ФК Вардар АД – Скопје поднесе жалба до Комисија за жалби за лиценцирање. Комисијата за жалби за лиценцирање ја разгледа жалбата и ја донесе следната одлука:

Жалбата на ФК Вардар АД – Скопје се одбива како неоснована, одлуката на Комисија за лиценцирање се потврдува. Оваа одлука е конечна, објавено е на веб-страницата на ФФМ.

Покрај Вардар од прволигашите лиценца не доби само уште Победа од Прилеп.

Популарно