ВИДЕО: Последен поздрав за Беличанец

Општина Кисела Вода се прости од Билјана Беличанец. На емотивна комеморација одржана во Домот на културата последна почит и оддадоа нејзините роднини, соработници во општината, како и колегите актери, кои го упатија последното збогум.

Прерано починатата актерка својата куса политичка кариера ја одбележа со еден мандат како градоначалник на Кисела Вода. Наследникот на Беличанец на оваа функција информираше дека во нејзина чест, Домот на културата во Кисела Вода ќе го носи нејзиното име, а утре во општината ќе биде прогласен ден на жалост.

Опишувајќи ја како неповторлива личност, од својата колешка низ плач се простија и дел од колегите на Беличанец.

Сочувство за трагичната смрт на Беличанец упатија и претседателот Иванов и премиерот Заев. Пофални зборови за нејзиното работење во Кисела Вода напиша и поранешниот премиер Груевски, во чиј мандат Беличанец управуваше со една од најголемите скопски општини.

На комеморација закажана за утре во Драмскиот театар, последен поздрав до Беличанец ќе упатат и нејзините колеги актери.

Хорор во Македонија!

Околу 14,20 часот се случила вистинска драма кога било пријавено дека во селото Луково-кратовско, 57-годишниот Г.К. од Кратово, кој имал здравствени проблеми, отишол до куќата на 66-годишниот Р.А. од Кратово и со неговата ловечка пушка што ја поседувал со дозвола, испукал еден куршум и го застрелал Р.А. кој починал на местото на настанот.

Потоа Г.К. со пушката заминал пред својата куќа и во дворот се самоубил.

По наредба на Јавен обвинител телата на починатите биле предадени во Институтот за Судска Медицина-Скопје за обдукција.

Извршен бил увид од страна на Јавен обвинител и увидна екипа од Полициската станица Кратово и се работи на расчистување на случајот.

Ауди се заби во Брза помош во Скопје

Страшна сообраќајна несреќа доцна синоќа се случи во Скопје, кога кај тутунскиот комбинат „Империјал Тобако" автомобил Ауди се заби во Брза помош, пишува Слободен Печат.

Во сообраќајката повредена е една девојка, која според присутните на лице место на настанот, доживеала потрес на мозокот, а најверојатно во Аудито имало две девојки.

Другата девојка имала мала повреда на главата, додека тешко повредената била транспортирана во болница.

Се очекуваат детали.

Крадците заминале со голем плен!

По вчерашниот вооружен грабеж што се случи во експозитурата на НЛБ Банка во Чаир, клиентите и вработените на Банката се безбедни и во добра состојба, соопштуваат од банката.

Информираат дека двајцата вработени во експозитурата кои беа полесно повредени се пуштени на домашно лекување, а работникот на обезбедување кој, исто така, беше повреден при грабежот, по укажаната лекарска помош, е добро и е пуштен на домашно лекување.

„Експозитурата во Чаир не работи во моментот и ќе продолжи тековно да ги опслужува клиентите од 17.4.2019 година. Со истрагата е утврдено дека при грабежот се одземени 150.000 евра“ - соопштија од банката.

Информираа дека банката продолжува да работи редовно и да соработува со надлежните органи за најбрзо и ефикасно решавање на случајот.

Популарно