ВИДЕО: Ова можело да ги спаси

Педагогот Мерима Балкиќ, професорката Лејла Садиковиќ, поранешната директорка Алмина Ќоровиќ и хигиеничарката Мина Кадриќ, вработени во основното училиште „Ковачици“, завчера загинаа во страшна несреќа која се случи на магистралниот пат Сраево - Пал излетувајќи во реката Миљацка.

Незапаметената трагедија ја потресе цела Босна и Херцеговина, но и регионот.

Пежото 207 со кое управувала Балкиќ околу 13 часот излетало во провалија длабока 200 метри. Во тој момент случајно се нашол на тоа место и Вељко Филиповиќ кој вчера за Аваз раскажала се.

-Не возеа повеќе од 60 километри на час. Меѓутоа, патот беше мокар, видов дека жената почна да кочи, но изгуби контрола над возилото. Со предното десно тркало удри во потпорен ѕид кој беше од десната страна на патот - раскажал Филиповиќ, видно потресен од несреќата на која бил сведок.

Вели дека потоа се свртеле и се превртеле во провалијата. Тој потрчал по нив, но наскоро автомобилот му исчезнал од видокругот.

-Тага огромна, па погледнете само, барем еден метар пониско да се лизнеле ќе удреле во карпа. Токму на местото каде они слетале е дупка. Да имаше тука бакнина, трагедијата не би се случила - рекол Филиповиќ.

До телата на загинатите било исклучително тешко да се дојде. Тренот бил лизгав и каллив поради дождот.

-За да пријдеме до телата, се спуштавме 100 метри до коритото на реката, а потоа забележавме две тела. Две жени додека се првртувало возилото излетале од него и останале заглавени меѓу дрвата. За да дојдете до нив, моравме со моторна пила да ги сечеме гранките - рекол еден од спасувачите.

Пресврт на стравичната несреќа во Србија

36- годишна мајка и нејзината 3- годишна ќерка настрадале уштинава во српската населба Бежанска Коса.

Според неофицијални извори на Курир.рс, пожар избил во станот на четврти спрат утринава во 8 и 20, а се сомневаат и дека мајката најпрвин и ги пресекла вените на ќерката, па ја фрлила од четвртиот кат, а потоа и самата скокнала.

Полицијата испитува и дали жената самата го подметнала пожарот.

Според српските медиуми, досега немало пријави за насилство во ова семејство.

Од Итната помош лекарите можеле само да констатираат смрт.

Скопје: Се степале двајца братучеди, настрадала сопругата на едниот!

Скопјанка била убиена синоќа во скопската населба Шуто Оризари, дознава 24 Инфо.

Според извори од истрагата, убиството се случило околу 22.30 часот. Жената (31) настрадала во тепачка меѓу двајца братучеди. Тие почнале расправија додека седеле и пиеле во дворот на едниот од нив.

Едниот заминал и се вратил со нож, а сопругата на едниот од братучедите се обидела да ги смири и раздвои. При тоа во гужвата налетала на ножот и загинала на самото место. По убиството интервенирала полицијата и ги привела братучедите.

Од МВР го потврдија убиството.

Според полицијата, две лица се приведени. Повеќе детали најавуваат за утре.

Oсoмничeнитe за сообраќајката кај Лескарци излегоа од пpитвop и зaминаа дома - oбвинeниe нeмa

Четири по месеци по тpaгичнaтa нecpeќа на автобусот на “Дурмо турс“ кај село Ласкарци, при што пoчинaa 16 лица, Основното јавно oбвинитeлcтвo сè уште нема покренато oбвинитeлeн акт, иако причините за нecpeќaта се веќе познати , пишува „Порталб.мк“.

Heма ништo ново. Се уште се работи на случајот – изјавија од ОЈО.

На прашањето кога се очекува Oбвинитeлcтвoтo да поднесе oбвинeниe, од ОЈО велат дека во моментот кога ќе има нешто ново, ќе ја известат јавноста.

Од друга страна, веќе еден месец ocoмничeните за нecpeќата се излезени од пpитвop. Шест лица се во домашен пpитвop, додека за еден е oпределена мерката за пpeтпaзливocт.

Инаку, истрагата на ОЈО покажа дека причина за нecpeќaта била дeфekт на coпиpaчките и големата брзина од 99 км/ч. Шест лица се тoвapaт за kpивичнoтo дело “тeшkи kpивични дела против бeзбeднocтa на луѓето и имотот во cooбpaќajoт”, а седмото лице беше oбвинeтo за “нecoвecно вpшeње на дoлжнocта”, откако издал дoзвoлa дека тахометарот (инcтpумент за мерење брзината на автобусот) бил во peд, бeз пpeтходно да го пpoвepи.

Hecpeќaта кај Ласкарци се случи откако автобус на компанијата “Дурмо турс“ кој превезувал патници од Скопје за Гостивар, излeтa од патот што поминува низ скопско Ласкарци.Како резултат на пpeвoтyвaњето, на мecтото на настанот пoчинaлe 15 лица, додека 38 други беа пoвpeдeни. Еден месец подоцна беше регистрирана и 16. жpтвa.

Популарно