Видео: Пожар во катедрала во Париз

Голем пожар изби во катедралата Нотр Дам во Париз. Огнот може да се забележи на врвот на катедралата.

Во тек е гаснење на пожарот, а регионот околу објектот се евакуира.

Засега не се познати повеќе информации.

Видео: Се сруши згграда во Виена

Според првичните проценки најмалку 10 лица се повредени попладнево при експлозија на гас во една  станбена зграда во австрискиот главен град Виена.

Според иноформациите од  локалната полиција, по експлозијата се урнал дел од зградата, па не е исклучно билансот на жртвите да биде поголем.

Болнички извори информираа дека неколкумина од повредните лица се наоѓаат во критична состојба.

По инцидентот полицијата ја блокираше улицата во која се наоѓа зградата, а на местото на настанот пристигнале неколку противпожарни и амбулантни возила.

Причините за експлозијата засега не се познати.

Џамбаски: Гоце Делчев никогаш не се борел за никаква независна Македонија

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски повторно излегува со изјава која може да ги разгори духовите во Скопје и во Софија. Тој во изјава за епицентар.бг тврди дека Гоце Делчев никогаш не се борел за никаква независна Македонија и оти тој не може да биде ништо друго освен Бугарин.

Според него, за  Бугарија, Македонија никогаш нема да биде ниту северна, ниту јужна, ниту горна ниту долна, туку само една и братска втора бугарска држава на Балканот.

-Не можеме да продолжиме да го правиме дека не ги гледаме овие злоупотреби, провокации и фалсификати извршени од Скопје.. Ја отворивме вратата на Македонија кон НАТО преку Спогодбата за соседство..Сега зборуваме за идното членство на Македонија во Европската Унија. Ова членство поминува само преку препознавање на историската вистина. А  таа е следна. Политичка македонска нација постои по 2 август 1944 година. На овој датум, банда бугарски болшевиците и шумкари, национални предавници се собираат во подрумот на манастирот “Прохор Пчински”, користејќи за алиби на собирањето големиот бугарски христијански празник Илинден и прифатат т.н.декларацијата на АСНОМ или “Антифашистичкото народно собрание на Македонија”. Ова се случува под диктатурата на Коминтерната и Москва. По одлуката на Коминтерната да создаде и спроведе т.н. “Македонска” нација во триесеттите години на дваесеттиот век, бугарската, српските и грчкките комунистички партии  ја земаат оваа национално-предавничка директива “вооружување” и работат за нејзиното спроведување.Пред овој датум, 2 август 1944-та година – Илинден, нема никакво сомневање и не може да има никаков спор за карактерот, самосвеста и самоопределување на населението во денешната Вардарска Македонија. Тие се несомнено, недвосмислено и категорично бугарски, смета Џамбаски.

Паника на познатото хрватско летувалиште

Во центарот на градот Раба, на истоименио остров утврдено е присуство на гас, поради што дел од градот е затворен, а околу 80 луѓе се евакуирани.

Плинот во воздухот е забележан уште во понеделникот во доцните попладневни часови, а се се интензивирало во вторникот вечерта кога пожарникарите утврдиле дека има експлозивна концентрација и дека под градското тло има „езеро на гас“.

„Пукнала гасоводна цевка и низ таа дупка гасот истекол на земјата. Ние под градското тло имаме езеро гас. Успеавме да го ограничиме движењето и сега може само да чекаме природата да го одработи своето и таа концентрација да се исчисти“, рекол командантот на пожарникарите Миливој Личина.

Популарно