ТЕСТ: Дали ќе ви се исполни најголемата желба?

Уште еден во серија тестови за личноста. Врз основа на неколку реченици, или врз основа на една слика, можеме да дознаеме многу за самиот човек, за неговите желби и стравови.

Пред вас има пет рози, а вие само треба да ја разгледате сликата и да изберете една од нив. Направете го тоа по случаен избор или едноставно одберете роза која е најубава за вас.

Секоја ружа ве опишува. Не размислувајте премногу пред да одберете една, така изборот може да биде погрешен и тестот нема да биде точен.
 

Ако сте ја одбрале розата број 1.

Вие сте екстремно емотивна личност. Розата број еден ја симболизира тагата бидејќи самата така изгледа. Вие во душата сте едно големо дете и лесно емотивно ранливи. Може да ве повреди и најмала ситница од причина што умеете потполно да се предадете, дали во пријателство или во емотивна врска. Вашите тајни не ги издавате така лесно на другите, затоа што се плашите од предавство.

Семејство ви е од најголема важност, но, исто така, важна улога за вас во било која врска игра, довербата. Без неа, не можете да работите. Кога станува збор за парите, не сте некој кој ќе ја продаде душата на ѓаволот за нив, туку како и во сите други ситуации ве задоволуваат ситници, т.е. ви требаат онолку колку за нормален живот.

Вашата најголема желба е да најдете љубов од вашите соништа, т.е. љубов од бајките, во која емоциите се вечни, а крај не постои, како во оние стари приказни “живееле среќно до крајот на животот.” Токму тоа ви треба, некој кој може да ве разбере, и да ве сака и да ве прифати такви кави што сте. Вие во љубовта сте верни и вашиот најголем проблем е во тоа што многу тешко се наоѓа некој какви што сте вие.

Имаме добри вести за вас, вам ви е судена вистинска, љубов од соништата, но ќе треба многу пати да се убодете на трн, пред да дојдете до розата, т.е. до партнерот, кој е подготвен да ви ги даде сите свој живот.

Ако сте ја одбрале розата број 2.

Розата број 2, како и нејзината боја, ја симболизира љубовта во секој момент и на секое место. Во секој случај, не се работи за љубов од посебен вид, туку општа љубов, кон пријател или семејство или партнер. Луѓето кои ќе се одлучат за оваа роза нека бидат уверени дека се одлучиле за отворена соработка на сите полиња од нивниот живот.

Тие луѓе се пожртвувани во секој момент, па ако е потребно и да ризикуваат, да ги остварат своите цели, тоа ќе го сторат. Едноставно, луѓето кои ќе се одлучат за розата број 2 подготвени на сè, заради својата среќа. Ништо не прават случајно ниту делумно, но од почеток до крај, без да ги бираат средствата, прават сè за да стигнат до својата цел. Во овој случај, целта е да се реализира желбата.

Најголемата желба на луѓето кои ја одбрале оваа роза е нивниот живот да е среќен во љубовта, бидејќи љубовта за нив е смислата на животот. Луѓето кои ја избрале оваа роза, за жал, најмногу страдаат поради љубовта, па така желбата е тешко остварлива, но во годините што доаѓаат ќе ја најдат вистинската личност.

Ако избравте роза број 3.

Вие сте среќни и вечно безгрижни. Вашето однесување изгледа како однесувањето на пеперутката во пролетта, за секој проблем наоѓате решение, бидејќи сте со весела природа и за вас не постои неразумна ситуација. Вашите мисли се светли и оптимистични и за вас и кога е црна ситуацијата, поради својата весела природа ја претворате во помалку лоша и го гледате тоа од посветла страна.

Поради својата весела природа, другите ве сакаат и во своите тешки моменти, секогаш ве бараат да ги импресионирате и да ги расположите. Исто така, можете да ги решите проблемите на другите како да се ваши.

Пријателите ве сакаат, а познаниците обожуваат и сите треба секогаш да бидат во вашето друштво.

Вашата најголема желба е да успеете во работна смисла. Многу вложувате во вашето образование и се грижите дека ќе бидете успешни во вашата професија, колку што сте успешни во сите други сфери од вашиот живот.

Имајќи предвид дека инвестирате многу во работата на себе си и во себе, постојат големи шанси дека ќе имате големи успеси во бизнисот, без оглед на вашиот избор на професијата. Единственото нешто на што ви насочуваме внимание е фактот дека е убаво да имаш пари, но не треба да се заборави колку е важно да имаш љубов во својот живот.

Ако одберете роза број 4.

Никогаш нема да бидете сигурни дали сте избрале роза или розата ја одбрала вас. Оваа роза го открива вашиот тежок карактер, односно ја покажува вистинската емоционална состојба кога сте вие во прашање. Вашето срце неодамна било повредено, па затоа избравте роза која изгледа како да почнала да станува црна, односно да се суши.

Нема радост во вашето однесување, во вашата волја за живот, и во вашата сила. Изгледа како сите бродови да се потонати. Околу вас сѐ е црно, а вие се однесувате уште полошо. Не се смеете, не се дружите, па на работите гледате со страв од утре. Тоа ви е голема грешка, без оглед на моменталната ситуација, барем да имате малку оптимизам.

Ако сте одбрале роза под број четири, вашата најголема желба е да го промените ставот кон светот и околината, односно, да престанете да бидете толку голем песимист и на сѐ гледате црно. Односно, вие во живот толку многу сте страдале што постојано се надевате дека и за вас ќе дојдат подобри денови. Имате чувство дека судбината е против вас, а вие само сакате да ви поминат тешките денови.

Ако не го промените своето однесување и не внесете малку оптимизам во секојдневниот живот, вашата желба е од неостварлива природата. Сами ја кроите својата судбина, и сè е во ваши раце!

Ако одберете роза број 5.

Оваа роза го претставува вашиот развој и напредок во секој поглед. Сè што досега стоело во место сега ќе се промени. Вие едноставно ќе процветате како роза која сте ја избрале. Ќе ви се укажат големи шанси за напредок и ќе ви се отворат големи патишта кои ќе ве доведат до повеќе шанси.

Ваше е по кој пат ќе тргнете и од понуденото што да одберете. Бидејќи сте спремни да се борите, и доволно способни и храбри, имајте на ум дека ништо не е невозможно!

Најголемата желба на луѓето кои ја избрале розата под број 5, е да се остварат во семејното опкружување.

Вие сте воспитани така што семејството ви е приоритет, а домот светост, така што сиот свој живот ќе го подредите на тоа да пронајдете сродна душа со која ќе остварите љубов од бајките.

За вас потомството е најважното нешто, така што сите ваши желби ќе се остварат во секунда кога ќе станете родител.

Реално гледано, вие од животот не барате многу, бидејќи, фала му на Бога, животот многу повеќе ви пружил, само не се менувајте и останете така весели, и што е најважно – никогаш не губете верба во себе!

Ова се цените на кириите во Германија

Скапите кирии се главниот проблем на многумина кои заминуваат да работат во Германија. Незадоволството на луѓето од ваквата ситуација секојдневно расте, а власта е немоќна да го запре овој раст.

Ваквото незадоволство оваа пролет резултираше со протест од страна на десетици илјади луѓе.

Бројките покажуваат дека во текот на изминатите пет години износот на кириите се покачил за неверојатни 11,4%.

Најскапите станови се наоѓаат во Минхен. Во овој град изнајмен метар квадратен во просек изнесува 18 евра. На второ место се наоѓа Франкфурт со 14,2 евра, а веднаш после него со минимална разлика е Штутгарт со 14 евра за метар квадратен.

Во главниот град Берлин, просечната цена е 6,72 евра. Со 4,64 евра за метар квадратен најповолен е Варстејн во Северна Рајна-Вестфалија.

Колку се платени најбараните професии во Германија?

За продавачи плаќаат до 1.800 евра!

И покрај тоа што бројот на луѓе кои заминуваат на работа во Германија постојано расте, на земјата се уште и недостигаат околу 1.2 милиони работници. Но, кои се најбараните работни места и колку се тие навистина платени?

Според информациите кои ги пласираат германските портали за вработување, како и нивната национална агенција за вработување, повеќето од понудените работни места се со полно работно време.

Најмногу слободни работни места има во Берлин

Метрополата и натаму останува да биде лидер во бројот на слободни работни места, а двапати помалку работни места се отворени во Минхен и Хамбург. Околу 10.000 работни места, исто така, се слободни и во Келн, Штутгарт и Дизелдорф.

На листата со дефицитарни занимања има голем број работни позиции, од занаетчиски професии до професии за висококвалификувани работници.

Професии кои никој не ги сака

На една од водечките германски веб страници за барање работа се наведува дека најголема е потребата за продавачи и дека повеќе од 4.000 работодавачи нудат работа за продавачи во своите трговски објекти.

На второ место се менаџерите за продажба, а третото место е резервирано за комерцијалистите, така што природно е да се заклучи дека најголемата побарувачка за труд во Германија е во областа на трговијата.

Платите се движат околу 1.800 евра

Кога станува збор за платите, во просек продавачите заработуваат помеѓу 1.700 и 1.800 евра.

Меѓу најбараните работни места се и возачите и виљушкаристите кои добиваат пари за сработен час, а тој износ во просек изнесува 16 евра. Исто така, голема е побарувачката за работници во магацин, како и за луѓе за сезонска работа, како што е собирање на овошје.

На Германија исто така и недостигаат и занаетчии како вулканизери и заварувачи – тоа се работни места за кои не ви е потребна диплома. Постои и значителна побарувачка за хигиеничари, а нивните плати одат до 1.800 евра.

Работни места има и за работниците во производство, а во зависност од местото на работа и работното искуство, работниот час се плаќа од 10 до 16 евра.

Кои гранки се најплатени во Германија?

Една студија на StepStone (страница за барање работа) покажува дека највисоки плати даваат компаниите во фармацевтската индустрија. Таа изнесува околу 69.377 евра годишно, а веднаш потоа се рангирани вработените во банкарскиот сектор. На трето место се наоѓа автомобилската индустрија.

На четвртото место се наоѓаат вработените во хемиската и нафтената индустрија, а на петтата позиција се работниците во машинската индустрија со просечна годишна плата од 65.353 евра.

На море за 836 денари со воз

Според Железници на РСМ Транспорт од вчера стартуваше тарифска понуда City Star за повратно патување на релација Скопје-Солун-Скопје.

Станува збор за сезонска линија која ќе трае до 16 септември. Возот што ќе тргнува од Белград, ќе минува низ Скопје, а потоа ќе сообраќа само до Гевгелија, од каде што патниците со автобуси на грчката железница ќе бидат транспортирани до Солун.

Возот од Скопје кон Солун ќе поаѓа секој ден во 4.45 часот, со пристигнување на солунската железничка станица во 9.33 часот, од каде што ќе може да се фати врска со грчки воз за летувалиштата во Литохоро, Лептокарија и Неи Пори.

Билетите може да се извадат на патничка благајна во станица Скопје и на патничка благајна во станица Солун.

Цената на чинење на возниот билетот е во зависност од бројот на патници кои патуваат заедно, но најмногу пет возрасни лица и едно дете. Ако групата ја сочинуваат пет возрасни патници, билетот за еден патник ќе изнесува 13,5 евра или 836 денари. Во случај кога групата ја сочинуваат пет возрасни патници и едно дете, билетот за еден патник ќе изнесува 12,20 евра или 756 денари, информираат од МЖ Транспорт.

Во периодот од 15 јуни до 16 септември, железничка врска од Скопје ќе има и за Белград, со возот што поаѓа секојдневно во 22:19 часот. Повратниот билет за воз меѓу Скопје и Белград изнесува 1.709 денари (27,6 евра), меѓу Скопје и Загреб ќе може да се патува по цена од 3.653 денари (59 евра), додека цената на билетот до Љубљана изнесува 4.643 денари (75 евра) за двата правци. Важна напомена за патниците е дека експресниот воз сообраќа до белградската железничка станица Топчидер.

7 предмети кои според Баба Ванѓа треба да ги има во секој дом

1) Мед

Ванѓа рекла: “Мед во куќата – просперитет во куќата”. Од памтивек, се верува дека медот е особено популарен дома. Тој го чува мирот и удобноста на вашиот дом.

2) Потковица на влезот – за среќа ..

Првото нешто што мудрата баба Ванга го кажала било потковица. Таа рекла:

“Држете ја потковицата на влезот за среќа и успехот ќе го најде патот до вашиот дом, коњот секогаш носи среќа, а на коњот му е потребна – потковица”.

3) Фениксова палма и врба

Познатата баба Ванга рекла: “Дланката на семето расте. Нека те заштити и чувај го својот дом и Христос секогаш да го фалиш. Се верува дека палмата е свето растение кое го чисти домот, ја шири добрината и чистотата, отфрла нечистотии.

4) Сапун

За сапунот, Ванга вели: “Живееш брзо, се плашиш дека нема да успееш во времето, а всушност ќе ги земеш работите површно. Дали мислите да потрошите неколку минути обидувајќи се да размислите за суштината на нештата кои толку често се дел од секојдневниот живот? Сапунот се користи само за физичко прочистување, но всушност може да ви даде многу повеќе. Обичниот сапун дефинитивно треба да биде во вашиот дом, а тоа ќе ви служи верно, и секое зло и нечистотија ќе се мијат.”

Погледни ја продавницата за обичен сапун – нема хемикалии, туку само природни состојки.

5) Лук

Ставете лук во аголот на заедничката просторија во близина на таванот за да ги одземете злите духови:

“Сакате да се заштитите себе си и вашата куќа од зли духови, исплаши ги со лук. Тие не го сакаат и се плашат од нив, а во куќата каде што има лук, ѓаволот никогаш не може да се одржи. Како што изгледа, тој брзо ќе побегне. ”

6) Камбана (изработена од сребро или челик)

Претставниците на злите сили се кукавички суштества кои сакаат тишина и страв од гласни звуци. Тоа е особено лошо ако звуците се повторуваат периодично, така што има ѕвонче во секој дом “, вели Ванга.

7) Килибар

Килибар, ќелибар или јантар претставува тврда кристализирана фосилна смола од растително потекло, најчесто со жолта боја. Килибарот се користи како состојка во парфеми, за лекување во народната медицина и за изработка на накит.

Популарно