Владата купи најскапи гуми на светот за она на „М“?

Македонската влада стана ентитетот што купил најскапи гуми на светот на патничко возило.

Вкупно 53 илјади евра ќе бидат дадени за гумите на кои ќе се тркала мерцедесот во кој се возеа Меркел, Меј, Столтенберг и други личности а поради кој Никола Груевски беше осуден на 2 години затвор, по што избега во Будимпешта каде доби азил.

Според една експертска листа на специјализиран портал за гуми за возила, на светот има поскапи гуми но тие не се за патнички возила.

Најскапите гуми LeTourneau L-2350 чинат 63,000 евра но тие не се за автобомил туку за огромна машина за ископ и утовар висока неколку човечки висини.

Има уште една поскапа серија гуми, тоа се Michelin 59/80R63 XDR tyres но и тие се за огромна машина за ископ на Катерпилар.

Третите најскапи гуми на светот веќе се поефтини од гумите што ги набавува македонската влада за мерцедесот.

Чинат 10,000 евра а се користат за „ѕверот“ од тркачки автомобил на Фолксваген, Бугати Вејрон.

На листата има и гуми за Спејс Шатл, Формула 1, авион Боинг и други возила но ниту една не е поскапа од тие што ги набавува владата за контраверзниот мерцедес.

Целата листа со детали на англиски јазик во продолжение

Pricey Tyres: 10 Most Expensive Tyres In The World

1. LeTourneau L-2350 front-loader Tyres

The tyres on this gigantic front loader are THE most expensive tyres in the world. 4m in diameter, 1.8 in width and 6.8 tonnes in weight, these black beasts cost a whopping $63,000 each! But why pay a price like that for a front loader? – You might ask. Well, that is because it is the world’s biggest earth mover!

2. Caterpillar 797 dump truck Tyres

This heavy duty utility vehicle is powered by super powerful Michelin 59/80R63 XDR tyres that can carry very heavy loads. These tyres weigh a mammoth 5.3 tonnes, and cost $42,500 each.

3. Tyres for the Bugatti Veyron

The Bugatti Veyron is a designed and developed by Volkswagen and is capable of sustaining speeds of 406km/h. For a high-speed machine such as this one, only Michelin can work that magic. Michelin Pilot Sport PAX (run flat) 245/690 R520 tyres in the front and 365/710 R540 rear tyres grace the Bugatti Veyron majestically.

These tyres cost $10,000 each

4. Space Shuttle Tyres

Once again a Michelin creation, these space shuttle single landing tyres are priced $5500. They weigh 56 tonnes and are pumped with nitrogen gas. The landing tyre can run at speeds of 420km/hr. Surprisingly landing tyres are not much bigger in size than ordinary truck tyres!

5. Monster Truck Tyres

Made by Goodyear and Firestone, each monster truck tyre is hand cut and takes up to 50 hours to be built.

To support the Monster Truck’s particular driving style, these tyres are built to a specific size – 2.6 m in height and 1.7 m in width. Are you really surprised that such specialised tyres would cost $2500 each?

6. Boeing 747 Tyres

This wide-bodied commercial airplane’s tyres are equally expensive. At 110 kg, with a diameter of 2.1 m, 18 such tyres grace this Queen of the Skies and each tyre costs $2000. Now you know why airplane tickets are expensive!

7. Formula One Tyres

The hallmark of vehicle and tyre technology is the Formula One. These high-speed mini giants require almost 20 tyres in a single race. Because Formula One tyres need to support high speeds, their wear resistance capabilities are quite low.

Typically race tyres are meant to last just 200 km in their entire life cycle, after which they are usually recycled. Each Formula One tyre costs about $1500. Bridgestone and Pirelli are amongst the leading manufacturers in this niche market, supplying drivers such as Nico Rosberg and Lewis Hamilton.

8. 1929 Leyland Bus Tyres

To celebrate its 50th anniversary, the Lincolnshire Road Transport Museum, ordered special tyres to grace this old world automobile. Specially made in the USA, each tyre cost $800.

9. Porsche Turbo Tyres

This engineering marvel is equipped to accelerate from 0-60 mph in 2.9 seconds. The car is fitted with tyres that are capable of lasting for over 30,000 km. No wonder they cost $150 per piece. Incidentally, to know about the latest 2014 Porsche Panamera Turbo S, click here.

10. Tufo Elite Pulse tubular bicycle road tyre

These Silane tyres weigh only 230 grams and have very low rolling resistance. It’s a great tyre for trying conditions and is a favourite with triathlon professionals. Each tyre costs $150.

So, the next time you have to fork out money for a new tyre…do it with a smile. You know, there is someone out there paying $150 to $2000 to $10000 for their tyres. That knowledge would be strangely comforting. Since this article was produced, there has been a ‘new’ most expensive tyre. Read more about it in our tyre guide.

If you enjoyed this article, you will be sure to enjoy our articles on the world’s most expensive police cars, the world’s fastest cars, the best first cars for new drivers or even our Top Gear debate.

Извор: Еxpres.mk

Cyдот реши: Дали Боки 13 и Кичеец изглегуваат од Шутка?

Судот им го продолжи притворот за уште 30 дена на Бојан Јовановски – Боки 13 и Зоран Милески – Кичеец, кои се осомничени во случајот „Рекет“.

„Кривичниот совет на Одделението за гонење организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје денеска постапувајќи по предлог на надлежниот јавен обвинител за продолжување на мерката притвор против Б.Ј. и З.М. донесе решенија со кои предлогот на обвинителството се уважува и мерката притвор се продолжува за нови 30 дена“, соопшти кривичниот суд.

Против овие решенија странките имаат право на жалба до Апелациониот суд Скопје.

Јовановски и Милески се во притвор од 16 јули. Ти се осомничени за примање поткуп и перење пари во истрага на Обвинителството за организиран криминал и корупција.

ФОТО: Училишните дворови преплавени со расфрлани летоци со македонската химна

Расфрлани летоци по основните училишта со македонските химни.

Македонската јавност, особено родителите на децата кои посетуваат основно училиште овие денови се гневни на власта која ги злоупотребува децата за политички цели.

Имено откако во јавноста се појавија информации дека власта се откажала од македонската химна во учебниците јавноста се крена на нозе.

По острата реакција на јавноста денеска во неколку основни училишта во Скопје беа расфрлени летоци со македонската химна, алудирајќи на властите да не ја забрануваат химната во училиштата, особено на првачињата кои за прв пат ќе се сретнат со неа.

(ВИДЕО) Заев: На референдумот излегоа 64% од граѓаните на Македонија!

Ваква дилема фрли изјавата на Заев кој рече оти бил сигурен дека 64 отсто од присутните граѓани во земјава излегле да гласаат на редерендумот минатата година. За ова премиерот се потпира и на истражување на институтот ИФИМЕС чии анализи, според првиот човек на Владата, биле регионално релевантни.

„Јас верувам дека 64 проценти од тие што биле во државава гласале на референдумот“, рече Заев.

Популарно