Ако имате проблеми со „неа“ не го јадете ова

Со оглед на тоа што на докторите се повеќе им се  пациети  жени со изменета работа на тироидната жлезда, научниците донесуваат корисни совети за навиките во исхраната ако се борите со некакво нарушување на оваа ендокрина жлезда.

Штитната жлезда е составен дел на ендокриниот систем. Тоа е мала жлезда која се наоѓа на предниот дел на вратот и е важна затоа што игра важна улога во поддршката на бројни телесни функции, како што се контрола на температурата на телото, метаболичката стапка и нивото на енергија. 

Најчесто нарушување на тироидната жлезда е хипотиреоза или слаба функција на тироидната жлезда. Хипотироидизам обично е предизвикан од автоимуни реакции познати како болест на Хашимото, или со автоимун тироидитис.

Како и кај сите автоимуни болести, телото погрешно ги идентификува своите ткива како напаѓач и ги напаѓа додека не се уништи телото. Овој хроничен напад ја спречува тироидната жлезда да произведува соодветни нивоа на Т3 и Т4 кои се неопходни за правилно функционирање на телото. Во недостаток на овие хормони може да се забави метаболизмот и да предизвика дебелина, замор, да доведе до сушење на кожата и проблеми со косата. 

Хипертироидизам или премногу активна  функција на тироидната жлезда е уште една честа патолошка состојба на овој орган. Најчеста форма е Гравесовата болест во која автоимуниот одговор на организмот предизвикува тироидната жлезда да произведува премногу Т3 и Т4. Симптомите на хипертироидизам може да вклучуваат губење на тежината, висок крвен притисок, дијареа и брз пулс.

Селен 

Селен е неопходна компонента на ензимот одговорен за конвертирање на Т4 во Т3 и без соодветно ниво на селен, нема да има активирање на тироидниот хормон. 

Селенот го балансира јодот, бидејќи прекумерните нивоа на јод доведуваат до уништување на тироидните клетки. Важно е секојдневно да се храните со храна богата со селен, како што се ореви, конзервирана туна, масна риба како лосос, скуша, сардини ... 

Дали да  избегнувате соја?

Сојата не смее да се избегнува, бидејќи според новото истражување може безбедно да се јаде без да му наштети на здравјето на тироидната жлезда, особено ако дневниот внес на јод е соодветен. 

Гоитроген (Goitrogen)

Многу научни списанија тврдат дека со нарушувања на тироидната жлезда треба да избегнуваате зеленчук, како што се зелка,  броколи и карфиол. Тоа е затоа што тие содржат природни хемикалии наречени goitrogens кои можат да влијаат на производство на тироидните хормони. Сепак, ризикот е низок ако консумирате овие видови зеленчук во умерени количини. Исто така, се препорачува да се готви или пареа зеленчук, бидејќи ги деактивира готрогените.

Витамин Д

Адекватното ниво на витамин Д е поврзано со помала веројатност за развој на Хашимотовата болест. Нивото на витамин Д треба да се проверува во редовни интервали. Главните извори на витамин Д вклучуваат масло од црн дроб треска, мрсна риба, полномасно млеко, јајца, како и сончева светлина. 

Што е со диета без глутен? 

До денес, ниту една студија не ги оценила ефектите на диетата без глутен кај луѓето со автоимуна болест на тироидната жлезда (АТД). Ова останува контроверзност, бидејќи резултатите се неконзистентни. 

Откако ќе се воспостави диета без глутен, автоимуните маркери за оваа болест ќе исчезнат, па затоа од суштинско значење е тестирањето да претходи на промени во исхраната со цел да се обезбеди прецизност. Меѓутоа, ако тестот е негативен, следува пробна диета без глутен, со акцент на природна храна (на пример, овошје и зеленчук, мешунки, пченка, ориз, ореви, семиња, риби, пилешко месо, црвено месо).

Што го предизвикува чешањето по однос кај жените?

Иако е навистина неудобно, чешањето после сексот не е невообичаена појава. Постојат неколку можни причини за чешање, како на пример сува кожа или алергиска реакција на латекс. 

Но чешањето може да потекнува и од некои сексуално преносливи болести, па важно е навреме да откриете која е причината.

Добрите вести се што најчесто лесно можете да се ослободите од проблемот што го предизвикал чешањето.

Сперма

Иако е многу ретка, постои алергиска реакција на протеините во спермата. Симптомите можат да се развијат при првиот сексуален однос, но и подоцна и со друг сексуален партнер.

Имено, можно е со еден партнер да имате алергиска реакција, а со друг не. Алергијата може да се појави и ако сте долго со ист партнер.

Симптомите најчесто се јавуваат во рок од 10 до 30 минути после контактот, а се манифестираат со чешање, црвенило, отекување, болка и пецкање.

Латекс

Алергијата на латекс е реакција на протеините кои се наоѓаат во латексот. Доколку ја имате оваа алергија, реакцијата може да се појави после контакт со кој било производ што содржи латекс, вклучувајќи ги и кондомите.

Благите симптоми вклучуваат чешање, црвенило и осип, а понекогаш дури и кивање, солзење и проблеми со дишењето. За среќа, денес постојат и кондоми без латекс.

Сувост на вагината

Сувоста е честа причина за чешање после секс. Може да настане сувост на срамните усни или сувост на вагината. Ова се случува кога вагината не произведува доволно секрет, а најчестите причини за ова се хормоналните промени.

Друга причина за сувост може да биде недоволна возбуда за време на сексуалниот однос, контрацепциски пилули и други лекови, или некои здравствени проблеми.

Покрај чешањето, за време на и после сексуалниот однос може да се појави болка, зголемена потреба за мокрење или инфекција на мочниот меур.

Нарушена рН вредност

рН е вредност која служи за мерење на киселоста и се мери на скала од 0 до 14. рН вредноста на вагината би требало да изнесува помеѓу 3,8 и 4,5.

Ова ниво на киселост создава заштитна бариера што го спречува настанувањето на штетните бактерии и воспаленија. Високата рН вредност го зголемува ризикот од вагинални инфекции, кои пак предизвикуваат чешање.

Други симптоми вклучуваат непријатен мирис и печење за време на мокрење. рН вредност може да се наруши поради незаштитен секс, антибиотици, доење и менопауза.

Полово преносливи болести

Постојат голем број полово преносливи болести што можат да предизвикаат чешање, а една од нив е трихомонијаза. Оваа инфекција предизвикува обилен вагинален исцедок со непријатен мирис, како и чувство на пецкање за време на мокрење или сексуален однос.

Друга болест што предизвикува чешање е кламидијата. Симптомите се обилен вагинален исцедок и пецкање, но многу луѓе не ги забележуваат на почетокот.

Гонорејата е една од најчестите полово преносливи болести. Доколку не се лекува, може да предизвика сериозни компликации кај половите огани. Првите симптоми вклучуваат болно мокрење, обилен исцедок и крварење од вагината.

Гениталниот херпес го сочинуваат два вируси – тип 1 и тип 2. Иако симптомите не се појавуваат секогаш, некои луѓе добиваат еден или повеќе пликови на или околу гениталиите, болки во телото и слично.

Гениталните брадавици понекогаш можат да се претворат и во рак. Тие можат да бидат остри, рамни или големи. Симптомите се чешање, пецкање и крварење, но секако не треба да паничите, туку само да се проверите доколку често се случува.

Зошто таа отекува?

Неодамна списанието Woman's Health објави статија во која се обидува да одговори на прашањето зошто доаѓа од отекувањето на вагината. Иако постојат некои физиолошки, нормални причини зошто се појавува овој феномен, постојат некои патолошки кои можат да го нарушат квалитетот на интимниот живот.

Се покажа дека постојат неколку причини за создавање на оток на и околу женскиот сексуален орган, а подолу се можните „виновници“ за оваа состојба. 

Груб секс

Речиси секој пат кога треба да имате сексуален однос, твојата вулва и вагина почнуваат да се "надувуваат" поради доотокот на крв во гениталниот регион и ова е физиолошки феномен. Меѓутоа, ако забележите други симптоми, како што е формирањето на тенки парчиња околу вагиналниот отвор, ова може да значи речиси оток, главно поради грубиот секс. Ако е така, можеби ќе доживеете некое крварење или ќе откриете дека оваа област е малку црна или сина. 

Алергиска реакција

По понатамошно разгледување, може да забележите дека вашата црвена, отечена вагина има осип. Тоа е многу можно дека вашата вагина има алергиска реакција или дека е премногу чувствителни на некои производи, како што тоа обично латекс кондоми, па дури и на сперма. Ова е ретка алергиска реакција на  протеини кои се наоѓаат во спермата,  и која може да предизвика црвенило, оток, болка, чешање и печење во пределот на гениталиите. 

Габични инфекции

предизвикани од прекумерен раст на  Candida, која е природно се наоѓаат во вагината, вагинална габична инфекција е најдобро позната по својот вообичаен симптом, но тоа е екстремен чешање во и околу вагиналниот отвор.

Други симптоми вклучуваат болка при мокрењето или за време на сексот, црвенило и оток, што, според експертите, може да направи да изгледа како вагината е „здебелена“, и може да дојде до појава  на осипување. 

Бактериска вагиноза

Оваа состојба се јавува во време кога  во вагината има премногу одредени бактерии. Иако симптомите се слични габични инфекции, како што се болка, чешање, пецкање, гори и оток, обично бактериска вагиноза предизвикува појава на „слуз“ која има многу непријатен мирис. 

Сува  вагина

Сексот кога се соочувате со сувост "таму долу" предизвикува  црвенило на вагината, и оток. Овој проблем може да биде резултат на несоодветни предигра, но ниско ниво на естроген заради  менопауза, перименопауза, или земање на контрацепција. 

Сексуално преносливи болести

Одредени сексуално преносливи болести,според лекарите, предизвикуваат "воспаление на ткивото", како што се кламидија и трихомонијаза, може да предизвикаат отекување на вагината. Иако кламидија често не предизвикува никакви симптоми, трихомонијаза е често придружена со црвеникава, потечени вулва, кој исто така може да доведе до крварење после секс, иритација и појава на непријатна миризба. 

Целулитис

Целулитис е бактериска инфекција на кожата и поткожното ткиво, што може да предизвика кожата да стане потечена, црвена, или чувствителни на било кој тип на контакт. Целулитис може да се случи кога, на пример, бактерија која природно живее на вашата кожа влегува преку оштетување на вашиот кожен слој, со што се предизвикува инфекција на кожата. 

Бременост

Благодарение на сите хормонални промени кои се јавуваат кога очекувате бебе, вашето тело почнува да се „надувува“ на различни места - вклучувајќи ја вагината. За време на бременоста, протокот на крв и притисокот од матката се зголемуваат, што може да предизвика зголемување на вагината.

Тие се „непријатели “ на рамниот стомак

Ако имате намера да се ослободите од маснотиите на стомакот, постојат многу здрави намирници кои би требало да бидат на вашиот список за пазарење.

Сепак потребно  е да внимавате – имено, постојат “подли” намирници кои наизглед изгледаат здраво, но можат да ги зголемат масните наслаги на стомакот, а еве кои се тие: 

Житни плочки

Житните плочки не се здрава замена за вистинските чоколадни плочки. Англиските научници откриле дека т.н. енергетски плочки имаат лоши прехранбени вредности. Тие често содржат многу шеќери, па затоа треба да внимавате кога ги купувате истите

Овошни сокови

Кај овошните сокови постои круцијална разлика помеѓу куповните и оние свежо исцедените сокови. Додека свежо цедените сокови содржат само овошни шеќери, куповните сокови содржат и дополнителен шеќер.

Сол

Солта речиси секогаш се грижи за вистинскиот вкус на јадењата, но бидете внимателни! Преголемата количина на сол го зголемува крвниот притисок и предизвикува таложење на вода кое може да резултира со неколку килограми плус на вагата. Затоа, избегнувајте многу солени јадења и особено одбегнувајте ги готовите јадења кои содржат најмногу сол.

Јогурт

Тука станува збор за различните овошни и полномасни јогурти кои можат да се најдат во секоја продавница. Тие содржат голема количина на индустриски шеќер, а поради високиот удел на лактоза може да предизвикаат надуеност и проблеми со дигестивниот тракт. Консумирајте незасладен природен јогурт или варијанта без лактоза.

Популарно