ФОТО: Загина брачен пар од Скопје - нивното бебе останало живо

Ебубекир Сулејмани и нејзината сопруга Егзона Максути, кои имале 24 години,  го загубиле животот  во сообраќајка на лице место на автопат во Италија, додека шестмесечното бебе кое било на задното седиште, останало живо.

Страшната собраќајна несреќа се случила околу три часот по полноќ, во Италија на автопатот Пиаценза-Турин, во провинцијата Павија.

Според истиот медиум возилото со кое патувал парот од скопската населба Сингелиќ, а заедно со нив и шестмесечно бебенце, завршиле на камион паркиран во зона за одмор.

Парот живеел во Лион, Франција, а во Италија биле на одмор.

ФОТО: Сите ја нападнаа пејачката за начинот на кој се прости од Гру

Српскиот рапер Гру почина минатиот викенд во Земун при екстремен спорт на вода, а беше погребан во четвртокот.

Српската пејачка Кија Коцкар и победничка на „Задруга", му беше блиска пријателка, но не дојде на погребот, а сите ја нападнаа за начинот на кој се прости од пејачот. Таа се појави по трагедијата на Избор за мис и заблеска во тоалета, на која имаше црн беџ во знак на жалост за Гру.

Таа на овој начин сакала да покаже колку и значел трагично починатиот рапер, но на социјалните мрежи имаше лавина коментари за тоа дека Кија не се простила од него на правиот начин. И нејзините коелги се поделени, Додека нејзината колешка Гоца Тржан смета дека постапила правилно, од друга страна пејачот Кнез смета дека тоа не е начин да се простиш од некој кој ти бил толку близок пријател, пренесе српскиот Курир.

Инаку, Гру зад себе остави сопруга и две деца кои се скршени од болка.

Скопјанка минала низ пекол!

Маж влегол во домот на скопјанка и се обидел да ја cилyBa, но за среќа не успеал.

Рано утинава во 01 часот и 25 минути во СВР Скопје, 41-годишна жена од Скопје пријавила дека околу 00.50 часот, додека спиела во домот на улица„Киро Фетак“ во Скопје, непознато лице се обидело да изврши обљуба, но не успеало.

Се преземаат мерки за расчистување на настанот.

ВИДЕО: Инцидент во Струмица откако било побарано да се измери јачината на звукот од џамијата!

Синоќа во 20:23 часот, СВР Струмица заедно со инспекторатот за животна средина имаа заедничко дејствување во турското маало во Струмица откако претходно до Општина Струмица од стотици граѓани била покренета петиција против гласното пеење на оџата од џамијата. Заедничкото дејствување било со цел да се измери јачината на звукот, но околу 300 верници од исламската вероисповед излегоа на улицата кога полицијата пристигнала во турското мааало, мислејќи дека тие ќе го забранат пеењето на оџата.

Од СВР Струмица изјавија дека дејстувањето било најдобронамерно со цел да се измери јачината која синоќа покажала дека е поголема од дозволената. Како што велат очевидци дошло до инцидент бидејќи дел од насобраните верници извикувале дека ќе ја запалат црквата „Св.15 Тивериополски Свештеномаченици“.

Православното население кое живее во истото маало велат дека тие немаат никаков проблем против џамијата како објект, ниту пак против луѓето од исламската вероисповед, но треба да се внимава на пресилната бучавост од звучниците на џамијата.

Од СВР Струмица велат дека ќе биде побарана средба со верските заедници и проблемот во најбрзо време да биде решен на мирен начин без никакви дополнителни инциденти. Во продолжение погледнете го видеото:

Популарно