Ужасни слики сред Скопје

Сериозен проблем си имаат жителите на скопската населба Кисела Вода со зависниците кои таму секојдневно доаѓаат за да примаат терапија. 

Од утрово тие секој ден ќе ја блокираат главната раскрсница во Кисела Вода.

„Ние како група на граѓани кои живееме во непосредна близина до центарот за зависности во Кисела Вода се обракаме до Вас со образложение зошто утрово и секој нареден ден од сега ке ја блокираме раскрсницата кај булеварот Борис Трајковски. Имено ние се бориме со овој хорор филм повеќе од 20 години. Последнава година излеговме многу пати на протести но бевме целосно игнорирани од одговорните институции.Од министерот Венко Филипче добивме писмено ветување дека до 6 мај оваа година болницата целосно ке биде дислоцирана ни тоа не се случи. Сите наши протести беа целосно игнорирани од скоро сите медиуми. Секоја чест на исклучоците. Ние не сме политички ориентирани и се бориме за нашите деца да не растат со трауми од болницата во која нема никакви услови да се лекуваат зависници од дрога. Наша секојдневна глетка се шприцеви и полуголи нарко зависници кои се дрогираат пред нашите дворови. Потенцираме дека ниту моменталната власт ниту било која претходна власт во последниве 20 и повеќе години не биле ни малку заинтересирани за решавање на нашиот проблем. Ние се извинуваме на нашите сограѓани за нервозите кои ги имаа утрово и ќе ги имаат понатаму,но додека нашиот проблем не се реши нема да застанеме, напротив ке бидеме уште порадикални со нашите протести.“ – велат тие во своето писмо до медиумите.

ВИДЕО: Бизнисменот пред камерите за рекетот од Боки13, „Кики“ и Јанева!

Азманов е еден од бизнисмените кои се одважи јавно да проговори за начинот на рекетирање.

Тој обвини за директна спрега на сега протворениот Боки 13 со специјалната обвинителка.

Наредба до војниците на АРМ: Да се отстрани натписот Македонија од униформите

Во гарнизоните на АРМ е дадена наредба да се извади името Македонија од униформите на војниците – тврдат извори од АРМ. Според информациите, минатата недела, по читана наредба на утринската смотра, низ гарнизоните е наредено да се отстрани натписот „Македонија“ кој се наоѓа на левата страна од униформите на војниците.

– Реформите на Радмила Шекеринска се гледаат на дело. Откако беше наредено да се отстрани името Македонија, беше посочено дека доколку не се почитуван наредбата ќе следува парична казна, како и други казнени мерки. Но ова не беше доволно. Откако дел од војниците одбија да ја почитуваат наредбата и не го отстранија натписот, кој е всушност лепенка – чичак трака, следуваше уште една мерка – отстранување на чичак траката од самата униформа со цел војниците да не можат повеќе да ја вратат лепенката со името „Македонија“ на своите униформи – објави Република.

На 3 јули претседателот на државата и врховен командант на вооружените сили Стево Пендаровски ја потпиша уредбата за ознаките на униформите на Армијата која од тој момент стана Армија на Република Северна Македонија.

Вечер: Детали од снимките и броењето пари за рекет

Женски прсти со црвен лак бројат и ги редат во скапа торба (Луи Витон) дел од 1,5 милиони евра кои им биле исплатени на Бојан Јовановски (Боки 13) и Зоран Милески (Зоки Кичеец) во случајот Рекет. Ова го има на дел од видео материјалот кој е доказ во случајот Рекет, дознава Вечер.мк од извори во истрагата, објави Вечер.мк.

Таа е отворена на барање на земја членка на ЕУ, чиј почесен конзул во земјава е рекетираниот бизнисмен. Нашите информации велат дека барањето за определување ПИ мерки пристигнало преку Амбасадата до Судот, за да се заобиколи влијание на домашни инстанци на процесот. По ова, Судот дозволува определување следење за осомничените.

Што има истрагата до сега? Има видео и аудио материјали од осомничените, од сведокот во случајот, но и разговори со женско лице, чиј идентитет е утврден, но треба да се потврди.

- Не сум сељак како Зоки Кичеец да ти пратам во црна ќеса, во Луи Витон од скапите ќе бидат наредени, вели машко лице во разговор по телефон на женско лице кое се смее на оваа забелешка.

- Добро, рачунај дека со нас работата е завршена, а и до Апелација ќе средиме. На Врховен, таму се ваши, му вели женското лице на машкото.     

Чиј е овој женски глас треба да покаже истрагата на обвинителството. 

Потоа парите се наредени во патната торба во апоени од по 50 евра, со спецификација од банка дека се чисти и податок колку има во торбата. Торбата е Луи Витон, платена 3.500 евра.

И торбата е испратена на крајна дестинација. Според податоците од истрагата, требало да бидат исплатени 8 милиони евра, а исплатени се 1,5 милиони, со договор останатите да бидат исплатени на рати.

Обвинителката за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска вчера посочи дека осомничените се поварат за награда од противправно дејство дело – влијание врз обвинител, и перење пари.

Не беа соопштени детали за кој обвинител станува збор. Но, по налог на ОЈО, полицијата и го заплени телефонот на специјалната обвинителка Катица Јанева, запленети се компјутерите на Лазар Јанев, шеф на правна служба во 1Тв и син на Катица Јанева и Бојан Јовановски.

Одговарајќи на новинарско прашање за евентуална вмешаност на обвинителките Катица Јанева и Лиле Стефанова во случајот Рекет, Рускоска посочи дека не  сака да зборува за имиња. Рече дека засега нема причина да бидат повикани во Судот, но дека очекува деновиве истрагата да се прошири.

Според објавата на Вечер.мк која засега официјално не е потврдена, финансиската полиција правеше истрага за перење пари за лицето Бојан Јовановски во 2015 и 2016 година. Се истражуваше како на нерезидентната сметка на Боки во една македонска банка се слеваат огромни суми на пари од Хрватска, кои потоа тој ги префрлал на трансакциските сметки на мајка му Јасмина и татко му Миле Јовановски. Во 2017 година, истрагата чудно се затвори во фиока.

На последната седница за пратенички прашања, Премиерот Зоран Заев минатиот месец потврди дека имало предистрага за Коки, Кики и останатите во ОЈО, но дека органите треба да си го кажат своето.

Популарно