Дали е можно Буфон да брани за овој клуб?

Познатиот италијански голман Џанлуиџи Буфон (41) заминува од редовите на ПСЖ, францускиот првак по само една сезона.

"Мојата авантура надвор од Италија завршува. ПСЖ предложи нов договор, но не ја прифатив понудата. Сакам да се заблагодарам на сите за сите што ги имав можност да бидам во Париз. Ви благодариме за емоциите кои заеднички  ги поделивме", изјави Буфон.

"Скај Спорт Италија" ексклузивно известува дека легендарниот голман се враќа во редовите на италијанскиот шампион.

Наводните преговори се при крајот, и тој би можел да стане резерва за полскиот чувар на мрежата Šćežnij Така и со Старата дама тој може да го „нападне“ трофејот што многу му недостасува во брилијантната кариера - Лигата на шампионите.

Загина легендата на босанскиот фудбал

Некогашниот играч на Железничар Горан Марковиќ загина во панчево на 34-годишна возраст.

Марковиќ паднал од петиот спрат на плочникот пред зградата додека ја поправал ролетната од прозорецот на својот стан.

Како што пренесуваат тамошните медиуми, тој починал откако беше пренесен во болница.

Марковиќ во својата кариера настапувал за Динамо Панчево, ПСК Панчево, Радник, Железничар и многу други клубови, а каиерата ја заврши лани, пренесува Клик.

Најголем траг во босанскиот фудбал остави во Железничар и Зиринско за кои од 2009 до 2013 година одигра вкупно 74 натпревари.

Стоилов ќе дебитира сезонава против „зебрите“ на Јиха

Eвропскиот првак ќе се обиде да ја впише четвртата победа во Лигата на шампионите посилен за капитенот Стојанче Стоилов. На техничкиот состанок утрово, Вардар го пријави кружниот напаѓач за натпреварот со бундеслигашот Кил. 

Давид Писонеро е без повредениот Толедо, а сите останати ракометари се максимално подготвени. Победникот на ЕХФ Купот и светскиот вицешампион Кил доаѓа во комплетен состав и во налет по добриот бундеслигашки старт.

Двете екипи во Лигата на шампионите се непоразени. 

Официјални состави на натпреварот Вардар - Кил: 

(ФОТО) Столе Стоилов: Елиф Елмас мангупиште

Репрезентацијата на Македонија вечерва забележа важна победа над Словенија со 2:1 (0:0) во квалификациски меч за ЕП 2020 од групата „Г“, кој се одигра на арената „Тодор Проески“ во Скопје.

И ракометарот Столе Стоилов му посвети статус на Фејсбук на Елиф Елмас, кој ги постигна двата гола синоќа за „црвено-жолтите“, покажа дека е следната ѕвезда на нашата репрезентација.

Популарно