ФОТО: Се отстранува „Ѕвездата од Кутлеш“ на плоштадот во Скопје

Утрово во Скопје, на плоштадот Филип Втори, на високи температури, работници се мачеа да го истругаат сонцето од Вергина од шахтите поставени на плочникот.

До нашата редакција пристигнаа фотографии на кои се гледа како со машини, работници облечени во работничка униформа го отстрануваат исцртаното знаме на шахтите.

Инаку, четиринаесет дена е рокот кој им е даден на институциите да приложат листа од објекти, но и јавен простор каде се истакнати симболи поврзани со античката еленска историја, во кои спаѓа сонцето од Вергина.

Согласно Договорот од Преспа до 12 август треба да го отстрани Сонцето од Вeргина од споменици, јавни згради, инфраструктура.

„Во рок од шест месеци од влегувањето во сила на Спогодба, Втората страна ќе го преиспита статусот со спомениците, јавните згради и инфраструктурата на нејзината територија и доколку истите на кој било начин упатуваат на античката еленска историја и цивилизација, ќе преземе соодветни корективни дејствија со цел делотворно да го разгледа прашањето и да обезбеди почитување на таквото наследство“, член 8 од Договорот за надинување на спорот за името.

Сонцето од Вергина го има на споменици во центарот на Скопје, на шахти на водовод, на подземна електрика, на плочници во Скопје и други градови во земјава, спортски сали и игралишта, а го има и на неколку општински знамиња и грбови.

Највпечатливо сонце од Вергина беше тоа на тепихот во кабинетот на директорот на ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, кое по потпишувањето на Договорот од Преспа е отстрането.

Договореното со Преспанскиот договор меѓу Заев и Ципрас веќе почнува да се реализира.

Починала мајката на Катица Јанева

Утринава во Гевгелија, починала мајката на специјалната обвинителка Катица Јанева. Одговарајќи на новинарско прашање на прес конференцијата, обвинителката Вилма Рускоска посочи дека тоа нема да влијае врз нивното барање за притвор за обвинителката.

Катица Јанева беше уапсена во нејзиниот дом во Козле, од каде, во придружба на полицијата беше однесена во СЈО, каде се вршеше претрес на најзината работна просторија.

ОЈО на прес конференција соопшти дека доставило предлог за нејзин притвор.

ВИДЕО: Јанева изнесена од гаражниот простор во СЈО - се враќа дома во Козле!

Катица Јанева, со автомобилот „сеат алтеа“, со кој беше изнесена од домот во Козле, па донесена во просториите на СЈО, околу 15 часот беше изнесена од просториите на Специјалното обвинителство.

Информациите од терен јавуваат дека од СЈО Јанева е повторно донесена во домот во Козле.

Шефицата на обвинителството за гонење организиран криминал, Вилма Русковска, соопшти дека во СЈО не се вршел класичен претрес туку дека бил одземен службениот компјутер на Катица Јанева.

Русковска бара Кривичниот суд во Скопје да и одреди мерка притвор на осомничената Јанева. Таа рече дека останува на барањето и покрај смртта на мајката на Катица Јанева.

Вчера Јанева, даде изјава за „Рекет“ во јавното обвинителство.  

Во својство на сведок сум повикана, рече Јанева, при што беше прашана од новинарите зошто тогаш има адвокат покрај неа. Одговорот беше следен: Имам правни консултанти секогаш.

На прашањето на новинарот Фуркан Салиу дали гласот од снимките каде што зборува со Камчев е нејзиниот, Јанева вели:

Не смеам да го кажам тоа. Ова е истрага, треба да знаете дека во истрага не се споделуваат информации. Ќе има судење, ќе се гледаме уште. Се форматира и анализира мојот телефон.

Обвинителката одговори дека не чувствува никаква вина, а на прашањето дали има во целиот случај вклучен некој од политичарите рече дека не знае. Додека одговараше на новинарските прашања, адвокатот кој беше во нејзино присуство прикуваше загриженост и постојано и укажуваше дека треба да прекине со одговор на прашањата бидејќи како што рече не е на распит.

На крајот од видеото се слуша како новинарите ја прашуваат обвинителката дали знае кај се парите, при што таа одговара „Да“? Тоа го потврдуваат новинарите кои беа присутни на пресот, кои по неговото завршување велат: Имаше добро прашање дали знаевте кај се парите, рече „Да“ а не го продолживме прашањето.

Јанева потекнува од семејство на познат судија, кој бил и претседател на основниот суд во Гевгелија, а во минатото ја вршела функцијата јавен обвинител во Основното јавно обвинителство – Гевгелија, откако 10 години пред тоа била заменик на јавниот обвинител во градот.

Јанева има завршено и висока обука за борба против мафијата, корупцијата и организираниот криминал во Италија. Таа е долгогодишен јавен обвинител, а поминала разни меѓународни обуки и специјализации пред да застане на чело на СЈО.

Нејзиното име се наоѓа и на листата предавачи на Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“. Пишува дека предава кривично материјално и процесно право.

Катица Јанева во имотниот лист во Антикорупциската комисија има пријавено имот од над 250.000 евра. Наведено дека поседува моторно возило „рено 5 кампус“, трансакциона сметка во две банки. На име на нејзиниот починат сопруг, кој бил ветеринар, се водат плац во селото Конско во вредност од 1.000 евра, земјоделско земјиште од 1.930 квадрати во вредност од 20.000 евра и моторно возило ровер 45 во вредност од 20.000 евра.

Дента, кога јавноста дозна за рекет и беше уапсен Боки 13, Јанева поднесе оставка 

- „Ја депонирам мојата оставка која ќе стане активна тогаш кога политичките партии ќе се усогласат за новото законско решение и ќе го изберат мојот наследник.Чест ми беше да и служам на државата и да бидам на чело на исклучително професионален обвинителски тим, истражителски тим и тим на вработени кои безрезревно и посветено ги извршуваат своите работни задачи. Со месеци ги следам медиумските прилози за преговорите меѓу работните групи на политичките партиите за иднината на Специјалното јавно обвинителство. Јас нема да дозволам моето име да биде искористено за нечие алиби со кое во заложништво ќе се држат судбината на Специјалното јавно обвинителство и Европските интеграции на мојата земја. Дозволете, јавно да се заблагодарам на целиот тим на Специјалното јавно обвинителство со кој испишавме историја. Треба да бидеме горди затоа што претставуваме симбол за бескомпромисна борба против највисоките облици на организиран криминал и корупција, напиша Јанева за оставката.

Истиот ден кога Катица даде оставка Обвинителството за организиран криминал и корупција отвори истрага за случајот „Рекет“, по што Бојан Јовановски познат како Боки 13 и Зоран Милески беа осомничени и завршија во притвор за изнуда на пари.

Паника во УБК при пописот на облека на Боки13

Истражителите на шефицата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Рускоска која ја води истрагата за „Рекет“, ја дигнале на нозе Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) кога фатиле да изнесуваат кеси и пакети од депото на зградата, објави САКАМДАКАЖАМ.МК повикувајќи се на извори во МВР.

„Се изнесуваат прислушувани материјали и докази“, била дојавата на совесни вработени во МВР лично до премиерот Зоран Заев. Заев се исплашил и веднаш го побарал министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, за да праша дали повторно УБК прави нешто незаконски како во времето на Горан Грујевски, Сашо Мијалков и Гордана Јанкулоска, велат соговорниците кои биле очевидци на настанот.

По наредба на избеганиот Грујевски, по пуштањето на бомбите во почетокот на 2015 беше изнесена опремата за прислушување од УБК, со која незаконски се прислушувале над 25 илјади граѓани, односно телефонски броеви, а потоа и илјадници списи како доказ дека се прислушувало. Потоа сето ова беше однесено на дробење, топење или палење.

Спасовски го смирил Заев дека во кругот на УБК дошле истражители од тимот во истрагата „Рекет“ да вршат попис на запленетата облека и вредни предмети на осомничениот Бојан Јовановски-Боки 13.

Покрај два персонални компјутера и еден лаптоп што ги користеле Боки 13 и неговата асистентка, одземено е поголемо количество брендирана облека, накит, часовници и уметнички дела, соопшти Обвинителството за организиран криминал и корупција по претресите во домот на неговите родители и неговата канцеларија, заради прибирање материјални доказни поврзани со истрагата за изнудување пари. Тоа беше на 16 јули 2019, ден по апсењето на Боки 13 кој уште е во притвор.

Од тимот кој ја води истрагата потврдуваат дека имало кратко недоразбирање при пописот на запленетите предмети на Јовановски, но велат дека набргу ситуацијата била разјаснета. Оттаму велат дека станува збор за многу скапа облека и накит и вредни уметнички дела. Вкупната вредност на запленетите лични предмети не ја откриваат, бидејќи како што рекоа, тоа е доказ во постапката и можно е да ги купил Јовановски од парите што ги изнудувал од бизнисмени.

До правосилност на постапката, запленетите предмети се во сопственост на Агеницијата за одземени предмети при кривични дела.

Во истрагата „Рекет“, осомничени за изнуда на 1,5 милиони евра со тргување со влијание врз јавен обвинител и перење пари се Бојан Јовановски-Боки 13 и Зоран Милески-Кичеец, кои се во притвор од 15 јули. Денеска за истиот случај беше уапсена и специјалната обвинителка Катица јанева.

Популарно