Пријателот на Гру раскажа што се случило

Славниот српски рапер Далибор Андонов Гру почина во страшна несреќа на вода додека уживаше во екстремен спорт, а неговите пријатели кои во моментот на трагдијата биле со него уште не можат да се опорават од шокот и тагата.

- „На почетокот се беше прекрасно, фативме малку ветер, се забавуваме. Беше се во ред, возевме два до три часа. Потоа немаше ветер и се беше во ред. Сакавме да влеземе во чамец, Гру ми рече земете ми ја даската зошто остана 15 метри од него. Тргнавме со чамецот. Дојде нов удар на ветер и тој налет го однесе со брзина од 70 километри на час. не можевме да го стигнеме", вели неговиот пријател Алекс кој бил со него во моментот на кобната несреќа.

Тргнале по него но не успеале да го спасат, се се одвивало во 20 секунди.

- „20 секунди ветерот го удираше во водата и го креваше во воздух 2-3 пати. Леташе меѓу 300 и 500 метри. Го ставивме во чамец кога го стигнавме, бидејќи е потежок човек ни требаше малку време. Ни требаа две минути. Одевме кон обалата најбрзо што можевме и се обидовме да го реанимираме", вели тој

Му правеле масажа на срцето па ја чекале Итната помош. Тие само констатирале смрт.

- „ Ни рекоа дека смртта настанала со тие неколку удари во водата. Не ни мислевме дека ќе се случи вакво нешто", додава пријателот кој е скршен.

Гру ќе биде погребан во четврток во 14 часот и 30 минути, а зад себе остави сопруга и два малолетни сина.

Александра Живојиновиќ: „Морав да испијам чашка ракија за да се опуштам“

На Александра Живојиновиќ и била понудена улога во една серија, каде меѓудругото требала да снима и неколку еротски сцени. Во неа таа го толкува ликот на пејачката Мила која се вљубува во погрешен човек. Сепак, таа, наводно, тоа го одбила, дури и по цена да не се појави  воопшто во проектот.

„Кога прочитав во сценариото дека треба да ја снимам страсна еротска сцена, им реков дека не можам. Не сакав да го сторам тоа по цена и да ја изгубам улогата. Тогаш тоа го сторивме многу поинаку, но не можам да ги откривам деталите. Играм пејачка која е на почетокот на нејзината кариера и која лудо се вљубува, ама во погрешен човек“ – изјавила Прија.

Тешко и одело снимањето на  уште една сцена, па заради тоа и посегнала и по чашка алкохол… за да се опушти.

„Потешко е да се биде актерка од пејачка. Никогаш не сум имал поголема трема и стрес во животот. Сите од екипата во сетот се обидоа да ме опуштат, најмногу  Вук Костиќ и Марко Јанкетиќ. Тогаш ги прашав дали може да добијам една за ракија,  за да можам да се опуштам. Всушност, требаше да во таа сцена да играм потпијанета пејачка, така што навистина пиев ракија за да ја одглумам“ – признала Александра.

ФОТО: Здравко Чолиќ после 52 години го признал синот

Иако на Евровизија во дамнешната 1973 година со песната “Гори ватра“, евровизиските фанови од цел свет и понатаму внимателно ја следат работата на Здравко Чолиќ.

Сега на социјалните мрежи се појавила урнебесна споредба, каде што некој напишал текст каде што Чола после 50. и повеќе години решил да го признае синот.

- Здравко се до својата 52 година, никогаш не го признал пеачот Амра Казиќ Лео. Оваа тајна сите овие години била криена од него. Но после се, сепак се одлучил на некои медиуми да им признае дека Амир е негов син. Многупати се зборувало како Лео го имитира Здравко Чолиќ, и дека слично пее како него. Сепак истите медиуму признале дека тој не го имитирал, туку дека тој е ист Чола.

Амир Лео, роден е во Сански Мост, 17 октомври, каде што одел во КУД Грмеч. а со пеење почнал да се занимава во средно училиште

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dobar vam daaaan #brtonigla #istria #istrien #croatien #croatia

A post shared by Amir Kazić Leo Official (@amirkazicleo) on

Стефан Живојиновиќ открива зошто Брена и Саша Поповиќ го продадоа „Гранд“

По бројните написи за тоа дека Лепа Брена и Саша Поповиќ го продадоа „Гранд“, Стефан Живојиновиќ, како што вели, не се мешал многу и објасни што навистина стоеше зад оваа голема одлука.

Според пишувањето на српски „Ало“, приватните работи сега станале приоритет, а Поповиќ сигурно останува „советник и некој што ќе учествува таму“.

За потсетување, веста за продажба на преостанатите 49 проценти од „Гранд продукција“ одекна кон средината на ноември.

Познатото дуо, како што тогаш откри Курир.рс, на овој начин оствари вкупно 15 милиони евра, кои ги собраа пред пет години. Целата продажба ќе биде завршена до крајот на оваа година.

“Не се мешав многу во тоа. Поповиќ секако останува како советник и како некој што ќе учествува таму. Колку што има финансиски придобивки, тој сака многу да работи,” Ѕвездите на Гранд”го прават среќен. И ние продолжуваме понатаму, имаме свои приватни работни места кои се наш приоритет. Една од нашите работни места е винаријата и виното што го произведуваме “, рече Стефан и продолжи:„ Виктор и јас влеговме во деловно работење со нашиот кум и направивме меѓународен бренд од стара винарија.

Имаме планови да се прошириме „Ја добивме наградата за најдобро бело вино во Србија, како и за розе“, заклучи тој.

Популарно