Во оваа земја има 10 илјади луѓе кои имаат 100 години

Канада  минатата година забележа рекордно зголемување на популацијата, што се претпоставува дека е резултат на миграцијата, но во исто време, населението во таа земја  се повеќе старее.

Така според најновите податици за првпат во земјата се регистрирани над 10.000 луѓе кои се на возраст од 100 години .

Според официјалните бројки од минатата година, населението во Канада  се зголемува секоја минута за едно лице.

Сопругата на Камчев дојде на судење со ташна од 8 илјади долари и капут...

Пред два дена  Ана Камчева, сопругата на бизнисменот Орце Камчев се појави на судењето во улога на сведок за случајот Рекет ги „размрда“ сите со нејзиниот стил.  Таа може, треба и едноставно сака да изгледа скапо, а стилски одлично. 

Ана традиционално се облекувала  „скапо“ и секогаш екстравагантно,  така беше и во судот.

Фамозниот бел капут за кој веќе пишуваа порталите не е нешто за кое се паѓа во несвест. Тоа дека е на модната куќа „Сен Лоран“ и дека чини 3.500 евра треба да ве чуди? Сензација не е, има капути и по 20.000 евра. Камчева дури одбрала поевтина варијанта, не дека не можела поскапата.

Ама, за чантата не може да се каже такво нешто. Во судот ја носеше легендарната Биркин чанта на брендот „Ермес“. Одлична, совршена, синоним за престиж. За вакви чанти некогаш познатите чекаат и по една година за да им бидат изработени. Според она што го најдовме на интернет, ова скапоцено парче чини 7.999 долари на попуст, вистинската цена изнесува 10.000 долари. Изработена е од првокласна кожа, се заклучува со клуч и има метални детали во златна бојa

Ако се„ вратат“ дома ќе имаат плата од 3 илјади евра

Владат во рција започнаа пилот-проект за да госпречат „одливот на мозоци“, пренесува „Тајмс

Според податоците на грчката Централна банка, 420.000 високообразовани, млади Грци ги напуштиле своите домови во последните десет години, поради тешката финансиска криза и бараат работа во другите делови на светот.

Затоа, како дел од новата програма "Ribrend Gris, грчките власти сакаат да убедат најмалку 500 високо квалификувани Грци на возраст меѓу 28 и 40 години, кои моментно работат во странство, да се вратат дома, им нудат добри позиции и минимална месечна плата од 3.000 евра ( минатогодишната просечна плата во Грција беше околу 1.100 евра). Бидејќи Грција доживува голем дефицит во квалификуваната работна сила, особено во секторот ИТ, фокусот ќе биде на оние со дипломи во овие области.

Во првата година на вработување, две третини од платата ќе бидат покриени од државата, кофинансирани од фондовите на ЕУ, а останатата третина од работодавачот. Компаниите кои сакаат да учествуваат во програмата, ќе имаат обврска да го задржат работникот на работа, по првата субвенционирана година, најмалку уште една година со иста плата, која тие целосно ќе ја покријат.

Грчките власти очекуваат голем број локални фирми да изразат интерес за ангажирање талентирани економски иселеници во наредните недели и месеци.

„Нема шанси грчките компании кои сакаат да го прошират својот потенцијал „ да не сакаат“ да ги задржат за постојано талентираните експерти“, рече грчкиот министер за труд Јанис Вруцис .

Сепак, според грчките медиуми, новата мерка се очекува да предизвика големо незадоволство кај оние кои останале во Грција за време на финансиската криза, во моментов работат на истите позиции за месечни плати помалку од илјада евра. Некои медиуми веќе ја прогласија мерката за дискриминација.

Работа во Словенија: Плата 700 евра, обезбедено сместување во стан и платени сметки

Се бараат само три услови, а може да се пријавите со македонски или европски пасош!

Словенската компанија ВЕНТИЛ ТРЕЈД ИНТЕРНАЦИОНАЛ која се занимава со производство на вентили, со своја подружница во Македонија, е во потрага по општи работници за во магацин.

Потребни квалификации: ССС, со или без претходно работно искуство, основно познавање на англиски, словенечки и српски јазик. Платата изнесува 700 евра, а за работниците е обезбедено сместување со платени сметки за станот и многу други поволности.

На огласот може да се пријават кандидати кои поседуваат македонски или европски пасош. Пријавете се ТУКА!

На Австрија и требаат работници: 54 занимања на дефицитарната листа, за една професија работа има низ цела земја

Австриското министерство за труд и социјални прашања повика на разгледување на листата со дефицитарни работни профили за 2020 година врз основа на која може да се увезе работна сила од странство.

На листата, која се однесува на федерално ниво, наведени се 54 профили кои недостигаат на пазарот на трудот – од негуватели, готвачи и машиновозачи, па се до ѕидари и столари.

Покрај тоа, некои покраини во земјата ги објавија своите најдефицитарни професии на пазарот на трудот.

Така, на Корушка и недостигаат, пред сè, фризери, на Долна Австрија месари, на Салцбург молери, на Штаерска специјалисти за шпедиција, а на Тирол и Форарлберг им фали работна сила во хотелиерството.

Интересно е што во Горна Австрија, Салцбург, Тирол и Форарлберг се бараат и келнери, а фризерите се дефицитарно занимање во дури шест покраини.

Како до работа во Австрија?

На работниците од земјите кои не се членки на ЕУ им е овозможено да аплицираат за црвено-бело-црвена карта која се заснова на системот за бодување.

Барањето за црвено-бело-црвена карта можат да го поднесат кандидати кои ги исполнуваат следните критериуми: стручно образование за едно од овие дефицитарни занимања (мора да се приложи диплома); задолжителна понуда за работа во Австрија за која ќе биде исплатена најмалку минимална плата пропишана со закон или колективен договор; потребен минимален број на бодови во бодовниот систем потребен за професионалците во дефицитарните занимања.

Популарно