Во тек е акција за обезбедување на таткото на Боки 13

Во моментов во тек е полициска акција по наредба на судот за обезбедување на Миле Јовановски, татко на Боки 13, осомничен во случајот Рекет за злоупотреби преку Меѓународниот сојуз. Апсењето се одвива во Тафталиџе кај стара Змија.

Секој момент се очекува пред судот да биде изведена и Јасна Мандиќ од Меѓународниот сојуз.

Наскоро повеќе детали.

вечер

Видео: Заменик министерот за за здравство „фатен“ како зема мито

Заменик-министерот за здравство Асим Муса е вмешан во корупциски скандал при што и е фатен на дело. Муса беше фатен од екипата на најпознатото албанско истражно шоу, Фикс Фаре, кое се емитуваше вечерва во 20:10 часот на Top Channel.

Имено заменик министерот Муса се пазарел со пациент од Албанија за да се изврши операција во една од болниците во Струга.

За оваа работа, Муса побарал 1.000 евра, додека однапред земал 50 евра. Во емисијата се вели дека заменик министерот меѓу другото правел и сунети и дека тоа го правел за бакшиши.

 
FiksFare

Zv Ministri: 1000 euro operacioni, 100 euro synetlliku. https://youtu.be/xyIyuzA24RM

Posted by Fiks Fare on Monday, October 14, 2019

И Финска е на наша страна

Според најновите информации од владата на нашата земја Финското претседателство со ЕУ ќе предложи отворање на пристапните преговори со Северна Македонија, а во меѓувреме да се усвои нова методологија за преговори, на која инсистира Франција. 

Меѓу владината конференција, како што наведуваат владините извори, би се одржала „најдоцна во првата половина од 2020 годинa“. Во новата методологија која ќе се однесува за сите земји кандидати за ЕУ, според нив, се предвидува реверзибилен процес, односно доколку земјата назадува во преговорите повторно да се врати на поглавјето во кое не е забележан очекуваниот напредок.

За предлогот на финското претседателство вечерва треба да расправаат амбасадорите на ЕУ на таканаречениот корепер состанок, но не се знае дали предлогот ќе биде прифатен пред се од Франција, која всушност бара најпрвин да се донесе новата методологија за процесот на проширување, а потоа да се додели датум за преговори за Северна Македонија и Албанија.

Во обид да ги задоволи француските барања, Финска најави дека во предлог заклучокот како земја која претседава со ЕУ ќе побара и промена на пристапот во процесот на проширување, кој наверојатно ќе добие формална рамка следната пролет. За Албанија, која исто така очекува отворање на преговорите има сличен предлог, но со три забелешки кои земјата најпрвин ќе треба да ги исполни до почетокот на преговорите со ЕУ.

Конечно уапсен убиецот на на Мартин Јанушев

Полицијата вечерва го уапси Филип Секуловски Кобра , убиец на Мартин Јанушев , кој пред две години беше убиен пред својот дом во скопската населба Аеродром.

Од МВР за Канал 5 информираат дека Филип Секуловски Кобра е веќе спроведен во затворот во Шутка.

Младиот фудбалер беше застелан пред неговиот дом на 4. ноември  2017 , по што Секуловски беше во бегство. 28- годишниот Јанушев беше фудбалер на клубовите Локомотива, Маџари солидарност и 11 Октомври.

Извор: Канал5

Популарно