Oблачно со врнежи од дожд

Времето денеска ќе биде oблачно со врнежи од дожд и со повремено засилен југоисточен ветер. Пообилни врнежи на повеќе места ќе има во вечерните и ноќните часови .

Утринската температура ќе се движи од 4   до 12, а дневната температура од 10 до 19 степени.

Во Скопје ќе биде претежно oблачно со врнежи од дожд .Утринската температура ќе достигне до 7 степени, а дневната температура до 17 степени.

Сончево и потопло со мала до умерена облачност

Во текот на денешниот ден  не очекува сончево и потопло  време со мала до умерена облачност. Наутро ќе има услови за појава на магла по котлините. Минималната температура во текот на ноќта  се движеше во интервал помеѓу -3 и 7, а  дневната ќе се движи  во интервал  од 7 до 16 степени.

Во Скопје утринската температура ќе достигне до 2 степени, а дневната температура до  11 степени.

Oблачно со врнежи од дожд, на планините од снег

Во текот на денешниот ден претпладне ќе се задржи облачно време со врнежи од дожд, на планините од снег. Врнежите ќе бидат пообилни во западните и јужните делови, а попладне ќе престануваат. Ќе дува повремено умерен северен ветер. Минималната температура во текот на ноќта  се движеше во интервал помеѓу 0 и 5, а  дневната ќе се движи  во интервал  од 5 до 12 степени.

Во Скопје утринската температура ќе достигне до 5 степени, а дневната температура до  9 степени.

Променливо облачно со слаб локален дожд

Во текот на денешниот ден не очекува претежно променливо облачно со слаб локален дожд, а на планините со слаб снег. Повеќе врнежи ќе има во ноќните часови кон сабота. Ќе дува повремено умерен јужен ветер. Минималната температура во текот на ноќта  се движеше во интервал помеѓу -1 и 14 а  дневната ќе се движи  во интервал  од 4 до 14 степени.

Во Скопје утринската температура ќе достигне до 3 степени, а дневната температура до 9 степени.

Популарно