Видео:Снимка од апсeњетo на македонскиот бизнисмен во Србија

Во заедничка акција на БИА, ВБА, Управата за криминалистичка полиција и Вишото јавно обвинителство во Белград и Краraљево, Боривоје Глишовиќ, пензиониран инженер на Првт партизан од Ужице и Шефкет Демировски, сопственик на македонската компанија АТС Груп во Скопје, беа уапсени во белградски хотел.

Тие биле приведени за време на деловна средба, каде што се договарало  предадавање на доверлива документација за производство на муниција со калибар 12,7 мм.

Глишковиќ од Демировски на претходната средба добил аванс околу 30 000 евра, додека преостанатиот дел најверојатно ќе го примел пензионираниот инженер во иста сума откако ќе била доставена целокупната документација, укажуваат оперативни сознанија и материјални докази.

Демировски имал намера да ја користи документацијата за производство во просториите на поранешната фабрика   за производство на муниција Сувенир Македонски Брод, како и во фабриката во Катар, каде имал акции.

Небојша Ивановиќ и Милован Миловиќ, се уште вработени инженери во фабриката Први партизан, биле уапсени покрај Гликовиќ и Демировски во Ужице и Пожега, под сомнение дека доставиле документација од Први партизан за пари.

При претресот на осомничените во Белград, Ужице и Пожега, пронајдени се големи количини на  пари и доверлива документација за производство на муниција

Нападната скопјанка во ресторан во Центар

Во Полициската станица Центар, Е.М.(35) од Скопје вчера во 18.00 часот пријавила дека во 02.00 часот во угостителски објект на бул.„Митрополит Теодосиј Гологанов“ била физички нападната од Д.Н. од Скопје.


Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Трагедија-Почина раперот Juice WRLD

 Рапер Juice WRLD, чие вистинско име е Џаред Хигинс, пoчина на 21-годишна возраст, пренесе интернет таблоидот TMZ повикувајќи се на неколку извори во полициjaта.

Американскиот рапер  утрово стигнал на меѓународниот аеродром во Чикаго, каде што допатувал од Калифорнија. Кога дokторите дошле на местото на настанот, тој kpварел од устата, но сѐ уште бил свесен.

Раперот веднаш бил пренесен во болницa, каде што починал. Причината за неговата сmpтт засега е непoзната.

Раперот Juice WRLD е најпознат по негвоите синглови „All Girls Are the Same“ и „Lucid Dreams“.

Во мај годинава тој беше прогласен за „Најдобар нов артист“ на церемонијата на врачувањето на наградите Billboard Music Awards, кои секоја година ги доделува реномираното музичко списание Billboard.

Повреден полицаец во обид да спречи грабеж

Еден полицаец е полесно повреден во обид да спречи грабеж во скопската населба Топана. Настанот се случил во маркетот „Кипер“ откако во него влегле две маскирани лица и го ограбиле. Во моментот на бегство ги пресретнал полицаецот кој се обидел да ги запре, но бил нападнат од разбојниците.

Според првичните податоци, полицискиот службеник немал сериозни повреди и не е во животна опасност.

Извор Алсат

Популарно