Подгответе се Мурињо се врати

Еден од најдобрите тренери изминатава декада, португалецот Жозе Мурињо повторно ќе работи во Премиерлигата, тој потпишал четиригодишен договорот.

Мурињо е нов тренер на Тотенхем. Клубот утрово и официјално ја објави веста преку соопштение на клупскиот сајт. Португалецот го наследува Маурисио Покетино кој синоќа беше разрешен после одлука на Бордот на директори.

„Задоволни сме што можеме да објавиме дека го назначуваме Жозе Мурињо за тренер на тимот, со договор до крајот на сезоната 2022/2023. Жозе е еден од најтрофејните тренери на светот со 25 пехари. Ги има водено Порто, Интер, Челзи, Реал Мадрид и Манчестер јунајтед, еден од тројцата што освоиле ЛШ со два различни клуба, има три титули во Премиерлигата“ – се пофалија од Тотенхем.

Мурињо изјави дека е среќен што ќе работи во клуб кој има добро фудбалери и во првиот и во младинскиот тим, и клуб со пасионирани навивачи.

Наскоро првото овосезонско „Ел Класико

Идната среда ќе се одигра  првото овосезонско „Ел Класико“  кое требаше де се одигра во октомври, но поради големите нереди во Каталонија истото беше одложено за 18 декември, Барселона ќе биде домаќин на Реал Мадрид. 

Но, ниту сега ситуацијата во каталонската престолнина не се подобри, протести има на секоја улица, па тамошните медиуми веќе започнаа со шпекулации за евентуално ново одложување. Наводно, од Реал посочиле дека нема да отпатуваат за Барселона, доколку домаќинот не им гарантира за нивната безбедност. 

На оваа тема утрово прес-конференција имаше министерот за внатрешни работи на Каталонија, кој откри дека ќе бидат ангажирани дури 3.000 специјалци за овој дуел да мине без никакви последици.

Големото дерби меѓу лутите ривали е закажано за в среда со почеток од 20:00 часот.

Голманот на Вардар не „издржа“ и се придружи на навивачите

После завршувањето на денешниот натпревар  со Шкендија голманот на Вардар, Филип Гачевски се придружи на навивачите на Вардар на западната трибина .

Заедно го прославија епитетот есенски првак за Вардар и разликата од 8 бодови пред Шкендија, иако денеска Вардарци можеа да имаат и недостижни 11 поени.

Голманот на Вардар не „издржа“ и се придружи на навивачите

После завршувањето на денешниот натпревар  со Шкендија голманот на Вардар, Филип Гачевски се придружи на навивачите на Вардар на западната трибина .

Заедно го прославија епитетот есенски првак за Вардар и разликата од 8 бодови пред Шкендија, иако денеска Вардарци можеа да имаат и недостижни 11 поени.

Популарно