Нови услови за германско државјанство

Според германските медиуми проверка на знаењето на германски јазик и воведување на старосна граница за работниците од Западен Балкан се дел од  новите одредби кои според новиот  Закон за емиграција ќе започнат да се примениуваат од 1 март 2020 година.

Како што пишува порталот, знаењето на германскиот јазик на луѓето од Западен Балкан кои одат да работат во Германија, ќе мора да биде на високо ниво, што не беше случај претходно.

Исто така, ќе постои старосна граница која претходно ја немаше. Меѓутоа, сеуште не е прецизирана старосната граница која ќе биде определена за работниците од Западен Балкан.

Oва е К-15: На своите вработени им исплати бонус од 10 милиони долари

Декември е месецот кога работниците ширум светот се радуваат на своите божиќни бонуси, а кај нас се чека популарниот К-15. Меѓутоа, основачот и директор на градежна фирма во Балтимор, Едвард Сент Џон, го крена повисоко скалилото за сите шефови ширум светот кога се во прашање овие бонуси.

Тој организирал божиќна забава за своите 198 вработени, каде објавил дека ќе им подели на своите работници неверојатни 10 милиони долари. Оние кои подолго работат за фирмата на Сент Џон добиле поголеми бонуси, а просечниот износ кој работниците го добиле изнесува 50 илјади долари.

Како и што се очекувало, дел од работниците воодушевени плачеле кога ги добиле црвените пликови во кои се наоѓал нивниот бонус. Едвард им рекол дека сите го добиваат својот бонус бидејќи компанијата ја достигнала својата цел, а тоа е изградба на површина од 20 милиони квадратни метри ширум САД.

Предлог за денешен ручек

Ручек со зелка.

СОСТОЈКИ:

1 главица кромид

1 праз

1 морков

2 чешни лук

1 кг. свежа зелка

1 коцка супа

1 лажиче оригано

2 лажици маслиново масло

1 л. доматно пире

2 л. вода

сол

ПОДГОТОВКА:

Кромидот и празот ситно се сечат, па се ставаат во тенџере да се динстаат со масло. Се додава и половина шолја вода и се остава вака 5 минути.

Лукот се сече, морковот се лупи и ренда, па се додаваат на кромидот и празот, и се става уште една шолја вода. Се додава и коцка за супа и оригано.

Зелката се сече ситно, па и таа се става во тенџерето.

Се ставаат доматното пире и водата.

Се динста се околу еден час, па се додава и сол по вкус.

Не и е потребна запршка, убава е вкусна и здрава.

Сопругата на Камчев дојде на судење со ташна од 8 илјади долари и капут...

Пред два дена  Ана Камчева, сопругата на бизнисменот Орце Камчев се појави на судењето во улога на сведок за случајот Рекет ги „размрда“ сите со нејзиниот стил.  Таа може, треба и едноставно сака да изгледа скапо, а стилски одлично. 

Ана традиционално се облекувала  „скапо“ и секогаш екстравагантно,  така беше и во судот.

Фамозниот бел капут за кој веќе пишуваа порталите не е нешто за кое се паѓа во несвест. Тоа дека е на модната куќа „Сен Лоран“ и дека чини 3.500 евра треба да ве чуди? Сензација не е, има капути и по 20.000 евра. Камчева дури одбрала поевтина варијанта, не дека не можела поскапата.

Ама, за чантата не може да се каже такво нешто. Во судот ја носеше легендарната Биркин чанта на брендот „Ермес“. Одлична, совршена, синоним за престиж. За вакви чанти некогаш познатите чекаат и по една година за да им бидат изработени. Според она што го најдовме на интернет, ова скапоцено парче чини 7.999 долари на попуст, вистинската цена изнесува 10.000 долари. Изработена е од првокласна кожа, се заклучува со клуч и има метални детали во златна бојa

Популарно