Создавате место погодно за бактерии, а не сте свесни за тоа

Бактериите живеат насекаде, но најмногу во тоалетот затоа што таму климата им е совршена - топло е и влажно. Затоа, некои работи не е добро да се чуваат во тоалетот или на места во кои има влага.

-Четки за шминкање - тие доаѓаат во допир со кожата, а стојат изложени на топлина и влага, на нив може да има многу бактерии, а со тоа се зголемува шансата за добивање кожни болести.

-Бричеви - од константната влага острилото може да рѓоса, а тоа никако не го сакаме на нашата кожа. После користење на бричето добро е да се измие под топла вода, добро да се исуши и да се заштити во ормар.

-Пешкири - не е веце школката највалканиот дел од купатилото, туку пешкирите. Тие поради постојаната влага инкубираат бактерии и габи, вклучувајќи ешерихија и салмонела. Менувајте ги често и после капење исушете ги добро пред следна употреба. Чистите не ги чувајте во тоалетот, освен ако се во ормар.

-Лекови - најлошо место за чување лекови е купатилото затоа што топлината може да ја намали нивната делотворност. Фармацевтите велат дека влагата и топлината може да аспиринот да го претворат во материјал кој го иритира желундикот.

-Лак за нокти - постојаната нагла промена на температурата во купатилото може да ја уништи структурата на лакот за нокти и да му го намали векот на траење.

Телото праќа сигнали месец пред да се случи

Иако многумина мислат поинаку, срцевиот удар ретко се случува од ведро небо. Поточно, телото се обидува да не предупреди со денови порано, со недели па дури и со месеци, пред самиот удар, иако ретко ги препознаваме знаците.

Непријатно чувство во градниот кош е еден знак. Кај поголемиот дел од случаите на срцев удар, нападот започнува со непријатно чувство во градниот кош и истото трае малку подолго од неколку секунди или се повторува неколку пати. Пациентите чувствуваат голем притисок и болка. 

Непријатно чувство во горниот дел од телото, како болка и непријатно чувство и во едната или кај двете раце, грбот, вратот, вилицата и желудникот. Болката во грбот и во вилицата почесто се јавуваат кај жените.  Задишаност, вртоглавица и мачнина се исто така знак.

Погледнете што ги уништува вишокот маснотии на стомакот

За жал, најтешко е да ги елиминирате мастите во пределот на абдоменот. Мастите воглавно се наоѓаат во оваа зона.

Стомачните маснотии влијаат на физичкиот изглед, но прекумерното насобирање масти може да предизвика и бројни болести.

За среќа, секогаш можеме да се потпреме на природните лекови, а овој рецепт со сливи ќе ви помогне да ги отстраните маснотиите.

Состојки: 100 гр сливи; 1 л прочистена вода

Начин на подготовка:

Ставете сливи и вода во херметичко шише. Оставете да отстои во фрижидер, а потоа процедете и магичниот лек е готов.

Пијте по една чаша од овој домашен лек секое утро на празен стомак и брзо ќе ги забележите резултатите.

Како до чиста и здрава кожа?

Куркумата е билка која потекнува од семејството на ѓумбирот. Но, нејзините бројни лековити својства сè уште не се целосно откриени и една од најлековитите и најдрагоцени зачини на светот. Куркумата помага при разни кожни заболувања, ја ублажува воспалената кожа, ја намалува хиперпигментацијата, му дава здрав сјај на лицето и се бори против слободните радикали.

Пилингот од куркума е одличен за кожата бидејќи длабински ја чисти, успешно ги отстранува сите мртви клетки и другите нечистотии од површината на кожата, ја поттикнува циркулацијата и го спречува настанувањето на акни.

По редовното користење на овој пилинг ќе забележите одлични резултати. Имајте на ум дека сè што ставате на вашата кожа продира во вашиот крвоток за само 20 минути, па затоа е подобро да користите само природна козметика.

Пилинг од куркума

Потребни состојки:

• ½ лажичка куркума

• ½ лажичка брашно (јачменово, ‘ржано…)

• неколку капки вода или хидролат

Припрема и употреба:

Припремете ја смесата непосредно пред употребата. Измешајте го правот од куркумата заедно со брашното и додадете неколку капки вода за да добиете хомогена смеса. Со кружни движења вмасирајте го пилингот на лицето, вратот и деколтето, а потоа измијте со млака вода.

Напомена: куркумата има силна жолта боја па затоа е потребно добро да го измиете лицето со цел да ја избегнете појавата на жолти дамки.

Популарно