На 32-години почина поранешен одбојкар на Џио Струмица

Тажна вест за струмичката одбојка, на 32 години почина Дени Стојчев, поранешен одбојкар на Џио Струмица и на македонската репрезентација во помлади категории. Стојчев играше на позиција либеро во кадетскиот и во јуниорскиот национален состав, а во матичниот клуб настапуваше до 2009 година, соопштија на официјалната страница на одбојкарската федерација на Македонија.

Прераната смрт на Дени Стојчев предизвика неверување кај сите, во неговиот роден град и кај пошироката одбојкарска јавност кај нас.

ЗаСе изразува сочувство до семејството на Дени.

Извор: Спортмедиа

МЛАДАТА КОШАРКАРСКА ЅВЕЗДА КОЈА НИКОГАШ НЕМА ДА БЛЕСНЕ

Тринаесетгодишната Џиана била голем кошаркарски талент и со помош на личниот тренер – Коби се надевала на живот на професионална кошаркарка. Секако не е лесно да се биде ќерка на Коби Брајант, петкратен НБА шампион – очекувањата се големи, но на Џиана тоа и одело без проблем.

Брајант бил убеден дека таа ќе успее во тоа. Често зборел за нејзините желби да го наследи и да биде ѕвезда во женската кошарка.

За жал, кошаркарскиот свет нема да биде во можност да види дали тоа ќе се случи.

Брајант и Џиана во неделата тргнале на кошаркарски меч кога нивниот хеликоптер падна во градот Калабасас, западно од Лос Анџелес. Никој не преживеа.

Одеа на кошаркарски турнир за млади таленти во Мамба спортската академија, пренесуваат американските медиуми. Џиана играла, а Коби бил тренер на екипата.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

@wnba finals rematch got us hype! A lil one on one with my baby Gigi #footwork #stringmusic #mambacita

A post shared by Kobe Bryant (@kobebryant) on

Тие двајца често оделе заедно на кошаркарските натпревари, а многумина наведуваат дека биле многу блиски.

Брајант во едно интервју рекол дека неговата ќерка била одлучна во намерата да заигра за Универзитетот во Конектикат (кој по трагедијата на социјалните мрежи стави нивна фотографија).

Тоа го изјави во 2016 година кога замина во кошаркарска пензија.

Во пензионерските денови повеќето време го минувал со сопругата Ванеса и четирите ќерки – Џиана, Натали, Бјанка и Капри.

Каков однос имаа Брајант и Џиџи, се гледа и по објавите на социјалните мрежи.

Брајант еднаш на Инстаграм ставил видео во кое се гледа како игра еден на еден со ќерка му, додека во другото видео во кое ја советува својата ќерка за кошарката, стана вирално во минатата недела.

Само ден пред трагедијата објавени се фотографии на кои се гледа како Брајант го тренира кошаркарскиот тим на Џиана.

„Имаше табла, црташе акции и разговараше со кошаркарките“, изјави еден сведок на тоа случување за Њујорк пост.

НБА комесарот Адам Силвер вели дека на Брајант „му било посебно задоволство љубовта кон играта да и ја пренесе на Џиана“.

Брајант очигледно верувал во способностите на ќерка му. Минатата година за ЛА Тајмс изјавил дека неговото семејство со неа е во добри раце. Како што рекол таа е нешто посебно.

Гостувајќи во емисија кај Џими Кимел во 2018 година Брајант рекол дека фановите често му приоѓале и барале од него да добие син кој ќе го наследи.

„Најдобрата работа која се случи кога ќе излезевме е кога навивачите пред неа ми приоѓаа и велеа„мораш да добиеш син, ти и Ванеса мора да добиете момче некој кој ќе те наследи““.

А таа само ќе каже „јас сум таа“, рекол Брајант. „И јас и велев „да така е ти си таа““.

Инаку Брајант не само што ја поддржувал ќерка му туку и развојот на женската кошарка.

Повеќе пати се обидувал да го сврти вниманието на Женската национална кошаркарска асоцијација основана 1996 година.

„Убаво е да ги гледаш како играат“, рекол Коби за ЛА Тајм минатата година.

Моментно во WNBA се натпреваруваат 12 тима, а лигата трае од мај до септември.

Иако популарноста на WNBA расте од година во година, кошаркарките и натаму се значително послабо платени за разлика од кошаркарите.

Курт Деец: "Невозможно е тој хеликоптер да имал механички дефект"

Светот се уште не се соземал од големата трагедија во која од овој свет си замина големата легенда Коби Брајант.

Коби вчера го загуби животот во пад на неговиот хеликоптер во близина на Лос Анџелес. Во хеликоптерот на кобниот лет имало уште осум лица, вклучувајќи и ја и неговата 13 годишна ќерка Џана.

Хеликоптерот со кој летал Коби бил „Сикорски С-76Б“. Брајант веќе подолго време имал одлична соработка со агенцијата која му го изнајмувала и имал можност да го користи кога ќе посака. Хеликоптерот бил регистриран на компанијата „Исланд Експрес Хеилкоптерс од Филмо“ и никогаш немал проблеми.

Повеќе од 915 часови лет имале овие типови на хеликоптери и според американските медиуми се урнале само два претходно, трет бил овој на Коби.

За медиумите сега зборуваше Курт Деец, пилот кој две години го возел Брајант и работел во компанијата. Според него невозоможно е овој хеликоптер да се урне поради механички дефект.

„Хеликоптерот нуди неверојатни услови. Шансата да имал механички проблем или проблем со моторите едноставно е невозможна. Единствена причина за оваа несреќа можат да бидат лошите временски услови“, смета Деец.

"Одиграјте таму горе, „Еден на еден“, за себе, за нас"

Пред 27 години во сообраќајна несреќа загина Дражен Петровиќ, најголемата легенда на европската кошарка. Најголемиот, кошаркарскиот „МОЦАРТ“. Никогаш Европа, Балканот, секако не и Хрватска, не го прежалија. Вчера загина Коби Брајант, еден од најголемите во светот, најголемиот ЛЕЈКЕР на сите времиња, што би рекол Меџик Џонсон, а неговиот збор мора да се сфати сериозно.

И двајцата ја делеа таа страст за кошарката, и двајцата беа бекови – поентери, и двајцата сакаш да ги имаш само во својот тимм, никако против себе. Идоли на милиони деца, млади кошаркари. Се издвојуваа со својот победнички менталитет.

Коби и Дражен, уф, каков тандем тоа ќе беше. Дражен го нема од 1993 година, Коби од вчера, но вечно ќе бидат славени во името на кошарката.

Животот понекогаш е суров, знае да ги замрси сметките. И уште еднаш повик до тој што одлучува за тие човечки судбини. Па добро, зошто кај себе ги земаш само најдобрите? Зошто?

Е, па, ако е така, тогаш Коби и Дражене една молба до вас. Кога ќе се сретнете таму горе, одиграјте „еден на еден“, за себе, за нас…не мора да кажувате кој победил.

Популарно