Автобус успмрти пешак на магистралата Крива Паланка-Куманово

Автобус со бугарски регистерски ознаки во четвртокот вечер удрил во пешак и го усмртил на магистралата Крива Паланка-Куманово.

132875144-46570

Како што соопшти полицијата, прегазен бил пешакот со иницијали М.Г. (1963) од кривопаланечкото село Гиновци.

Возачот е задржан во полициска станица и се чека дали ќе му биде одреден притвор.

Телото на загинатиот е предадено на обдукција.

ВИДЕО: Сеад Рахиќ и уште еден човек со нож напаѓаат во штабот на ГРОМ

По синоќешниот напад пред седиштето на ГРОМ во Скопје, лидерот на партијата и досегашен градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, јавно го повика Основното јавно обвинителство да ги казни напаѓачите.

-Јавно го повикувам ОЈО да постапи, нели фрлавте бомби по фасади, нели бевте спремни да гинете за правната држава, рече тој на прес-конференција во Скопје.

Јакимовски ги наведе казните предвидени во Кривичниот законик член 386 – од 3 месеци до 3 години за груба навреда, а бидејќи, според него, Сеад Рахиќ носел нож, по член 133 од законот е предвидена затворска казна од 6 месеци или парична казна.

Погледнете го видеото од нападот:

Семејството кое загина во Делчево имало билети за да замине во Австралија

Делчево жали за изгубените млади животи во вчерашната сообраќајна несреќа. Празничниот ден во градот овој 11 Октомври донесе страорна слика со празни локали каде нема или се слуша само класична музика. Сите се потресени од трагедијата која ги однесе животите на 32-годишниот Дејан,27-годишната Емилија и нивниот двегодишен син, објавува ТВ Стар.

Младото семејство Димитровски, имало планови пред себе. Според нивните пријатели, тие планирале засекогаш да се иселат од државата и да ја побараат својата ветена земја, каде ќе имаат услови за квалитетен живот.

-Ги познавав, ова е трагичен ден за цело Делчево. Оваа несреќа се надевам дека ќе ги сплоти сите делчевчани. Како и сите млади и тие се соочија со невработеност, со маките, беа принудени да го бараат патот надвор од Македонија, но за жал ете трагедијата ги спречи во нивните намери, вели жител на Делчево.

-Имам информација дека требало да патуваат денеска или утре за Австралија, причината не ја знам, бев со свеќа така се збореше, вели жителка на Делчево.

Младото семејство Димитровски загина вчера попладне враќајќи се од Скопје на десетина километри пред Делчево магистралниот пат Кочани Делчево во директен судар со камион натоварен со дрва.

Каква казна заработи скопјанецот што го нападна Никола Груевски?

36 годишен скопјанец е приведен во полициската станица Центар синоќа за време на одржување на собирот на плоштадот „Јадран Сквер", во организација на политичката партија "ВМРО-ДПМНЕ".

Р.Р бил приведен бидејќи прснал со гасен спреј за заштита во правец на бината, во време кога говорел претседателот на политичката партија “ВМРО ДПМНЕ“, соопштија од МВР.

Како што  информираа оттаму во 22.15 часот во полициската станица-Центар, Д.Г.(29) од скопското село Орешани кој бил во публиката во непосредна близина на бината, се пријавил како оштетено лице, испрскан од спреј-солзавец, од страна на Р.Р. Против Р.Р ќе бидат поднесени прекршочни пријави по член 4 од Законот за прекршоци против јавниот ред и мир и член 80 од Законот за оружје, наедно издаден му е и платен налог во висина од 500 евра.

Популарно