Белград во оган и чад: Мигранти во Белград палат што ќе стигнат за да се згрејат(ФОТО)

Мигрантите, претежно од Авганистан и Пакистан, се обидуваат да се згрејат на Централната станица во српската престолнина, која е буквално преземенa од смрзнати и прегладнети бегалци.

Мигрантие палат огнови од се она што ќе го најдат.

Тие се блокирани во соседна Србија, бидејќи Балканскиот пат кон Западна Европа е затворен.

Стотици мигранти чекаат за храна при ниски температури во стар магацин на железничката станица. Волонтери делеа по едно јадење на ден на раселените луѓе кои се сместиле во областа.

-Немаме што да облечеме, немаме ќебиња, немаме подобро место за спиење, немаме бања, немаме ништо – вели мигрант од Авганистан.

Во моментов на територијата на Србија има околу 8.000 мигранти, кои не можат да го продолжат патот кон Европа. Само во Белград нивниот број е околу 2.000.

Какви се цените на горивата во странство ?

Пред да земете пресметајте колку пари ќе ви бидат потребни за одморот проверете какви се цените на горивата.

Изразено во евра неправен е карток просек на цените на горивата на земјите во регионот.

Најскап бензинот е во Грција, каде за еден литар треба да платите 1, 54 евра. Потоа следи Албанија со цена од 1,29 евра по литар па потоа доаѓа Словенија 1,25 евра по литар, Хрватска 1,23 евра, Црна Гора 1,22 евра и 1.18 евра по литар бензин 95- ка во Србија.

Додека ако поминувате низ Босна и Херцеговина изнесува 0,92 евра по литар и во Македонија е 1 евро.

Кога се работи за дизелот Албанија е прва на листата како најскапа од 1,27 евро по литар. Грција 1.26 евро и Србија 1.22 евра, Хрватска 1.11 и Церна Гора 1.07 евра по литар, а најниска цена за дизелот плаќаат Македонците.

Ако имате автомобил на плин  тогаш треба да знаете дека најскап е во Грција 0,79 евта, Србија 0,62 евра, Црна Гора 0,6 евра и најмалку во Босна 0,39 по литар.

(ВИДЕО) Дачиќ ја пееше „О соле мио“ на инаугурацијата на Вучиќ

После инаугурацијата на Александар Вучиќ за претседател на Србија, Ивица Дачиќ пред дипломатите на вечерата ја запеа светски познатата „О соле мио“ на Лучано Павароти.

Изведбата на Дачиќ на својот профил на Фејсбук ја објави амбасадарот на Малтешкиот ред во Белград, Алберто ди Лука.

Трамп победен од србинка на суд

Дивна Машлењак од Србија, која била депортирана од САД, доби пресуда на Суд во своја корист. Таа поради лага дека маж и служи војска го загубила правото да живее во Америка, па заедно со него е депортирана на крајот на минатата година. Сепак, судот пресуил во нејзина корист, против позицијата која ја завзема администрацијата на претседателот Доналд Трамп. 

Инаку, Дивна лажела дека нејзиниот сопруг служел на војската на босанските Срби, а кога се открило дека тоа е лага, добила кривична со што се поништило државјанството.
 

Популарно