„Тато умре, јас сум виновна“

Смртта на Богуљуб Митиќ утрово ја потресе Србија, а покрај неговите најблиски, оваа тажна вест тешко ја примил и неговиот најдобар пријател Ивица Цветковиќ, со кој биле нераздвојни.

Ивица објаснил како поминал вчерашниот ден, кој го поминал со неговиот најдобар пријател.

-„Последните три дена беше настинат. Вчера дојдов со такси до кај него, требаше да одиме во Нови Сад. Видов дека не се чувствува најдобро, тешко дишеше. Отидовме до еден локален кафе бар да поразговараме, му реков да го однесам на лекар, па потоа да одиме во Нови Сад, меѓутоа тој не сакаше, рече дека му е подобро и дека му треба само малку воздух, дека се ќе биде во ред.“ - раскажал Ивица.

„Отидовме во Нови Сад и бевме на ручек со пријатели. Се вративме, јас го замолив да вози, но тој не можеше, рече дека не му е добро. Но, нормално разговаравме, како и секој ден. Го довезов дома околу 23 часот и се договоривме сабајлето да пиеме кафе. Колку што знам беше буден до 1 часот, а потоа ќерка му отишла да спие, а тој останал. Утрото го слушнав неговиот повик, но на телефон беше неговата ќерка Наталија. Ми кажа да дојдам, бидејќи татко ѝ починал. Ми кажа дека во станот е сама со една сосетка и ме молеше да дојдам. Ми велеше дека тоа што тој е мртво е нејзина вина, бидејќи не останала будна со него.“ - изјавил Иивца и додал дека Наталија мртвото тело го пронашла во 7 часот утринава.

Докторите рекле дека станува збор за срцев удар, дури можеби и 4. Најверојатно причина за тоа е вчерашното време, неговата килажа, настинката, се се собрало.

Погребот ќе биде утре околу 17 часот.

Млад Македонец среќата ја побарал надвор од границите на државата

Сѐ се случи така наеднаш, беше тоа еден ден кога случајно аплицирав за работа во Дубаи. И да, ми се јавија и ми кажаа дека имам интервју утре. Истовремено бев возбуден но и загрижен, бев возбуден затоа што ќе одам во Дубаи ќе видам нов свет нови работи но истовремено бев загрижен, како ќе го напуштам моето родно место и ќе одам во сосема нов свет, кај што не знам никој, што ли ќе се случи таму, далеку од моите родители кои секогаш ми биле поддршка во животот, далеку од моите другари и пријатели, мислам дека бев повеќе исплашен отколку возбуден.

Дојде нов ден, дојде денот кога треба да одам на интервју. Бев толку збунет дури и не се сеќавам што се случуваше на интервјуто.Поминав добро, ми рекоа ќе ти се јавиме наскоро. Чекав неколку дена и дојде денот кога ми се јавија и ми рекоа : „Ти честитаме примен си,се гледаме наскоро.“ Не знаев дали да се радувам или да плачам, бев среќен затоа што ќе одам во Дубаи но исто така бев и исплашен и загрижен. Дојде денот кога требаше да се качам во авионот и да полетам. Моите родители ме испратија до аеродромот, чекиравме карта и дојде ред да ги напуштам. Се качував по скалите на аеродромот и во себе си велев, што правам, да одам или да се враќам назад. Бев толку збунет толку исплашен што ако ме прашаа како се викам нема да можев да одговорам, но се решив дека ќе одам и нема да се откажам од тој сон! Се качив во авионот онака замислен, исплашен, изморен.

Стигнавме во Дубаи, не пречекаа на аеродром, не качија во автобус и не однесоа во хотелот. Бев толку многу изморен што само облеков пижами и заспав. Поминаа 8 дена а јас си давав надеж, дека брзо ќе помине времето, ќе поминат 6 месеци и ќе си се вратам дома, во моето родно место. Се вклопив во средината и запознав многу луѓе од повеќе различни земји, а некои од нив ми станаа и добри пријатели, сите делевме слична приказна. Иако не очекував Дубаи ми донесе и нешто повеќе од пријателство, таму ја запознав и мојата девојка. Многу работи се случија во тој период.

Поминаа 6 месеци, дојде време да си одам дома, се качив во авионот, стигнав во Македонија, среќен но и збунет.Среќен затоа шти бев дома, конечно после 6 месеци ќе ги видиш твоите, ќе се видиш со другарите и пријателите, но истовремено ти фали животот во Дубаи, пријателите таму, работата, девојката, зградите и многу други работи.ИСТО КАКО ДА СИ СЕ РОДИЛ ПОВТОРНО И СЕГА ИМАШ ДВА ЖИВОТИ, кај што доаѓа време да се одлучиш кој живот ќе го живееш, животот во Дубаи или животот во Македонија.Тешка е одлуката, навистина е тешка!

Но сепак се надминав себеси, јас, кој никогаш не ја напуштил Македонија повеќе од 10 дена, кој секогаш ја имал поддршката од своите родители, кој не знаел како е да се снаоѓаш сам во животот го почувствував сето тоа на своја кожа и да, горд сум на самиот себе што собрав сила и искусив нешто ново и многу важно во мојот живот! САКАМ ДА ИМ СЕ ЗАБЛАГОДАРАМ НА СИТЕ ОНИЕ КОИ ШТО МЕ ОХРАБРУВАА И МЕ ПОДДРЖУВАА ВО ТОА! ИСТО ТАКА ДА ИМ ЗАБЛАГОДАРАМ НА СИТЕ ОНИЕ КОИ ШТО МЕ ОБЕЗХРАБРУВАА ЗАТОА ШТО МИ ДАДОА ГОЛЕМА МОТИВАЦИЈА ЗА ДА ИЗДРЖАМ И КОГА БЕШЕ НАЈТЕШКО! ВИ БЛАГОДАРАМ НА СИТЕ!

motika.com.mk

Дневен хороскоп

Овен 

Немојте да дозволите шармот на некоја личност од спротивниот пол да ви го занесе умот пред да го запознаете нејзиниот карактер. Размислете добро какво однесување би ви одговарало на вам и вашата личност.

Бик

Во последниот период, љубовниот живот не ви оди од рака. Но, немојте да очајувате, најдоброто тукушто следува. Случувањата на работното место малку ќе ве загрижуваат, но вие сепак посветете се на обврските кои ви се зададени вам.

Близнаци

Убавите случувања од претстојниот период нема да можат да ви излезат од глава. Но и покрај тоа не заборавајте на обврските. Изработете сѐ што ви простанало, па дури потоа можете да се рекалсирате и да ги правите работите кои ви причинуваат задоволство.

Рак

Денешниот ден нека ви биде исполнет со радост и смеа. Доколку вие бидете расположени, ќе влијаете многу позитивно на вашата околина и на луѓето кои немале досега изградено мислење за вас.

Лав

Доколку денот ви биде исполнет со обврски, вечерта дозволете си кратка релаксација и на вашето тело и на вашиот ум. Наспијте се, потребен ви е сон. Здравјето е во ред, но добро би ви било да одите не рутински преглед кај лекар.

Девица

Не оставајте вашите обврски да ги завршува некој друг. Сите должности кои ви се зададени вам, потребно е да ги завршите сами. За да се чувствувате поубаво во вашето тело, пешачете или почнете со некои спортски активности.

Вага

На вашите финансиски проблеми, конечно ќе им дојде крајот. Ќе можете да си го дозволите она парче облека кое одамна ви се допаѓа. Ноќта искористете ја за кратка прошетка со пријателите или со партнерот.

Шкорпија

Доволно беше флертување, време е да делувате. Доколку сметате дека личноста од спротивниот пол доволно ви одговара, преземете мерки со кои ќе покажете дека ви значи и направете го првиот чекор.

Стрелец

Утрото ќе ви започне со добра вест. Таа вест ќе ве држи цел ден во живот. Убавите моменти споделете ги и со вашите блиски. Вечерта дозволете си да присуствувате на некоја забава и да си поминете убаво. Заслуживте.

Јарец

Денот ќе ви започне монотоно исто како и претходните. Но, затоа, во вечерните часови, вашите пријатели ќе ве изведат на некоја забава кајшто има можност да запознаете некоја личност од спротивниот пол којашто нема да може да ви излезе од мислите.

Водолија

Некој од вашите пријатели не ви мисли добро. Затоа, внимавајте на кого му се доверувате, бидејќи вашите тани можат лесно да бидат откриени. Внимавајте на вашата исхрана и одвојте дел од денот за вежбање и обликување на вашето тело.

Риби

После напорниот работен ден, излезете со вашите пријатели и опуштете се. Тоа ќе влијае позитивно на вашето расположение. Можна е средба со некој пријател од минатото кој ќе ви разбуди убави спомени од детството.

Популарно