(ВИДЕО) КАТАСТРОФА: Погледнете како ветерот руши голема зграда како кула од карти!

Високата станбена зграда од следното видео била во лоша состојба, па надлежните се плашеле да не дојде до рушење поради силните ветришта.

Наредиле целосна евакуација, и се докажало дека тоа бил исправен потег.

Како што можете да видите, ветерот ја руши зградата како кула од карти. За среќа никој не е повреден во оваа несреќа која се случила во Казахстан.


Building Collapsed by 744videos

Белата куќа и Советот за национална безбедност не знаеле дека Бејли планира да го признае Талат Џафери

Ниту Белата куќа ниту Советот за национална безбедност претходно биле информирани дека амбасадорот во Македонија Џес Бејли планира да го признае „новиот претседател на Собранието за време на хаотичната сесија проследена со протести“ во четвртокот попладнето, објави Балкананалајзис.ком.

Доаѓањето во Македонија на заменик-помошникот државен секретар од времето на Обама, Хојт Ји, кој пристигна да ја поткрепи одлуката на Бејли и со официјален благослов на САД да го го прогласи за претседател на Собранието, отвора многу сериозна загриженост кој – ако воопшто некој – ја води американската надворешна политика во време кога Балканот е подготвен да експлодира од зголемен национализам поттикнат од силно политичко мешање на странскиот фактор. Тоа, исто така отвора сериозни прашања за штета што ѝ ја нанесе Бејли на американската дипломатија во земјата од кризата која започна во почетокот на 2015 година.

(ВИДЕО) Зијадин Села во стабилна состојба – пратениците од СДСМ кај него на посета

28 пациенти се хоспитализирани во Ургентниот центар во Скопје. Поголем дел од нив се во стабилна состојба, а две лица се оперирани. Најтешко повреден во синоќшниот инцидент е лидерот на ДР-ДПА Зијадин Села, кој откако беше евакуиран од Собранието, заврши на ургентниот центар на Клиниката „Мајка Тереза“. Иако бил хоспитализиран со тешки телесни повреди, сепак лекарите велат дека во моментов Села се наоѓа во стабилна здравствена состојба.

Денеска Села го посетија пратеници од СДСМ, меѓу нив и Мухамед Зекири. Меѓу нападнатите во синоќниот инцидент беше и Зоран Заев и уште неколку пратеници од оваа партија. Зекири вели дека тие се во добра состојба.

И пратеникот Ферид Мухиќ, кој вчера , како втор најстар пратеник во Собранието ја водеше седницата на која мнозинството го избра Талат Џафери за претседател, го посети Села.

Според информациите од МВР во инцидентот се повредени 109 лица. Синоќа до 23:30 часот, лекарска помош побарале 70 лица, 22 полицајци и тројца пратеници.

Популарно