Чудни правила за полагање возачки испити во светот

Во сите земји ширум светот не е иста пракса за полагање возачки испит, иако во повеќето случаи тие се составени од усен и практичен дел. Во некои земји постојат чудни правила на полагање испит за возење на автомобил.

Кенија - Подготовките за возачки испит во Кенија вклучуваат и возење на автомобилчиња-играчки на посебно дизајнирана маса, а практичниот дел од испитот наводно понекогаш трае и помалку од една минута.

Северна Кореја - Доколку во Северна Кореја сакате висока категорија на возачка дозвола тогаш мора да се знае да се склопи автомобил.

Буркина Фасо - Во оваа земја јавна тајна е дека не може да се положи практичниот дел за возачки испит доколку на членовите од комисијата не им подарите 25.000 ЦФА франци.

Кина - До 2013 година кинеските возачи биле советувани дека при директен судир неизбежно мора да го пуштат воланот, да ги кренат нозете и да се фрлат на страна, на совозачкото седиште.

Хондурас - Едно од прашањата во теоретскиот дел од испитот е: „Што да се направи доколку некого прегазите?“ Меѓу понудените одговори биле:

1. ќе го покријам со лисја; 2. ќе испијам рум и 3. ќе го оставам таму

Индија - До 2013 година комисијата воопшто не морала да седи во автомобил за време на испитот. Кога тоа законски се сменило, стапката на положени возачки испити мистериозно се намалила за 50 отсто.

Египет - До неодамна испитот се состоел само од возење шест метри нанапред и шест метри наназад. Сега е малку потежок, бидејќи идните возачи мора да одговорат на 10 прашања и да возат по патека во облик на буквата Ѕ.

Јужноафриканска Република - Кандидатите за возачка дозвола во оваа земја можат да не го положат испитот дури и пред да седнат во автомобил доколку претходно не проверат дали нешто тече под возилото, но и ако повлекувањето на рачната сопирачка не го направат тивко.

Мексико - Во Мексико не постои испит за полагање возачки испит. Ако сакате да возите автомобил во оваа земја, тогаш се што треба да се направи е да се плати возачката дозвола, која чини околу 28 фунти.

Пакистан - Полагањето возачки испит во Пакистан, исто така, не е тешко. Од кандидатите се бара да имаат задоволителен вид, потоа треба да поминат само кратко растојание на полигон означено со чуњеви и истото да се повтори со движење во рикверц. Стапката на положени испити изнесува 80 отсто.

Русија - Во Русија кандидатите учат слалом возење меѓу чуњеви. Исто така, идните возачи мора да поминат тест во кој со возилото тргнуваат од место, а потоа ја зголемуваат брзината, на крајот сопираат со цел да застанат пред обележената позиција. Притоа не смеат да остават траги на сопирање од гуми на асфалтот.

Јапонија - Во Јапонија идните возачи обуката ја минуваат на полигони кои симулираат вистински градски улици.

САД - Во САД, како во развиена држава, добивањето возачка дозвола е потешко. Меѓутоа, во Тексас кандидатите за време на полагањето не мора да се појават на улица. Доволно е своите вештини да ги докажат на полигон, каде треба да се провозат меѓу чуњеви, да покажат дека знаат паралелно паркирање и да успеат да го свртат возилото со комбинирани движења нанапред и во рикверц. Потоа можат да се вклучат во секојдневниот сообраќај.

Финска - Во оваа држава идните возачи мора да поминат најмалку 18 часови предавања, а потоа и да полагаат тест кој се состои од теоретски дел и градско возење. Кандидатот мора да покаже и познавање за паралелно паркирање. Потоа се добива возачка дозвола која има важност од две години. Во тој период, новите возачи треба да поминат низ уште една фаза на обука, а тоа е школа за усовршување на возењето, која вклучува и управување на возило во ноќни услови.

(ВИДЕО) Спектакуларен гол на Икарди со пета!

Интер во првото полувреме има предност од 0:4 на гостувањето кај Самдорија, а хет-трик постигна Мауро Икарди.

Аргентинецот со овие три гола стигна до бројкта од 102 гола во Серија А, а токму 101-от беше спектакуларен.

Икарди на фантастичен начин со пета го измами Вивијано и ја смести топката во мрежата.

Швајцарскиот суд во рок од четири дена осудил убиец - дали судството во Македонија некогаш ќе биде вака ажурно?

Во каква катастрофална состојба е македонското правосудство, знаеме сите. Судењата траат вечно, за исти кривични дела во различни судови се добиваат различни казни, голем дел од прекршителите не ја одлежуваат казната.

Спротивно на тоа, постојат држави каде правосудството функционира, а на тоа покажува последниот пример од Швајцарија. Во петокот, на 16 март, завршил процесот во кој Томас Н. бил обвинет за убиство на четири лица, кривично дело за кое бил осуден на доживотен затвор.

Интересно е тоа што обвинението било прочитано во понеделникот, на 12 март, а во вторникот започнал процесот на сведочење на двајца психијатри. Судскиот совет пресудил четири дена подоцна.

Значи, швајцарскиот суд, за еден од медиумски најследените судски процеси во современата историја на земјата, завршил за помалку од една недела. Притоа, на обвинетиот не му биле повредени никакви права и ништо во врска со судењето не било сомнително. 

Убиецот уапсен по петмесечна истрага

Станува збор за едно од најстрашните злосторства што се случиле во современата историја на Швајцарија. Сè започнало со повик до противпожарната служба на 21 декември 2015 година во градот Руперсвил (кантон Аргау) поради пожар во куќата.

Противпожарната служба пронашла четири тела, за кои подоцна било утврдено дека биле убиени пред избувнувањето на пожарот. Биле убиени 48 годишната Карла Шауер, нејзините два сина, 13-годишниот Давин и 19-годишниот Дион и 21-годишната девојка на Дион, Симона Фас.

После петмесечна истрага, бил уапсен Томас Н., а истрагата покажала дека влегол во куќата на семејството Шауер, претставувајќи се како школскиот психолог и веднаш го зел 13-годишниот Давин како заложник.

Се заканувал дека ќе го убие ако Клаудиа не ги врзи постариот син и неговата девојка. Кога мајката ги врзала, тој побарал пари од мајката. Карла отишла во најблиската банка и подигнала колку што можела повеќе пари. Кога се вратила во куќата, Томас Н. ја врзал и неа, а потоа брутално сексуално го злоставувал 13-годишниот Давин. Кога се задоволил, ги заклал сите, и подметнал пожар за да ги сокрие трагите.

„Примитивно злосторство лишено од било каква емпатија“

Но во тоа не бил успешен бидејќи полицијата пронашла ДНК докази со кои го поврзале Томас Н. со ова застрашувачко четирикратно убиство. Кога ја пребарале неговата куќа, тие пронашле повеќе докази, но и докази дека подготвувал слични убиства, односно на мета имал и други семејства.

Претседателот на судскиот совет, Данеил Аешбах злосторствата на ТОмас Н. во читањето на пресудата ги опишал како „примитивни, ладнокрвни и без емпатија“, а освен доживотна казна и задолжително психијатриско лекување, бил осуден и да плати судски трошоци во износ од 540.000 швајцарски франци, како и отштета од 700.000 швајцарски франци на семејствата на жртвите и трошоци за адвокатите. 

Во секој случај, целото судење на швајцарскиот суд се случило во рок од четири дена, што од македонска перспектива изгледа ккао научна фантастика. Во нашата земја судењата траат со години, предметите талкаат низ судските лавиринти, а судството и правдата често се два сосема спротивни концепти. 

Со овој случај Швајцарија докажува дека правдата може да биде брза и достижна. Во Македонија, бавна и недостижна.

Популарно