(ВИДЕО) Автономно возило на ,,Убер,, усмрти пешак

Полицијата објави две снимки од моментите пред фаталната сообраќајна несреќа во која автономно возило на компанијата Uber изгази пешак во Аризона.

На едното видео се гледа внатрешниот дел на возилото, а другото е од камерата насочена на патот. Автономното возило не закочи и удри во 49-годишната Илејн Херцберг која преминувала улица туркајќи велосипед. Таа почина подоцна во болница од здобиените повреди.

Делот од компанијата Uber кој работи со автономни возила се надеваше дека со овие тест-возила ќе докаже дека ваквите возила, кои се управуваат самите себеси со помош на компјутер, се перфектно безбедни за учество во сообраќај.

Претставник на Uber изјави дека компанијата ќе ги прекине сите тестови на нивните автономни возила на територијата на Северна Америка, каде досега вакви возила можеа да се забележат во Феникс, Темпе, Питсбург, Сан Франциско и Торонто.

Преку твит, Uber изразија сочувство до семејството на починатата жена и рекоа дека ќе се вклучат во истрагата заедно со полицијата.

(ВИДЕО) Бебе во Кина е родено со три нозе, бидејќи мајката не посетувала редовни прегледи

Бебе од Кина се роди со три нозе, поради ретко генетско нарушување, а после 10 часовна операција во Шангај, успешно му била отсранета. Докторите утврдиле дека третата нога е всушност остаток од делумно формиран паразитски близнак.

Паразитските близнаци настануваат кога идентичните близнаци не се разделуваат, а таквата состојба се случува околу еден во милион живи родени бебиња. 

Малото момче од 11 месеци, по име Ксиао Феј, мораше да му биде направена сложена операција, која траела 10 часа, пренесува Дејли Меил.

Семејството на ова мало момче живее во далечната Ксинџиага во западна Кина, а неговиот паразитски близнак не е откриен пред раѓањето, бидејќи мајката не посетувала редовни пренатални прегледи и тестови.

Набрзо по раѓањето, семејството на малото момче посетувале различни болници ширум Кина, за да пронајдат решение за неговиот проблем и дури неодамна конечно биле примени на лекување во Клинички центар за јавно здравје во Шангај.

Детскиот хирург Чен Чиу опиша дека состојбата на малото момче е "многу комплицирана".

Непосредно пред операцијата, докторот Чен изјави за локалната телевизија дека средната нога на детето ќе биде отстранета, бидејќи нема никаква функција. Покрај тоа, стапалото на момчето не е правилно развиено и повеќе наликувало на рака и поради тоа морало да биде отстрането. 

Покрај паразитскиот близнак, на детето му се откриени низа други болести кои дополнително ја комплицирале операцијата. Сепак, после низа обиди и потешкотии, операцијата успешно е завршена.

Директорот на клиничкиот центар рече дека оваа операција ќе му овозможи на момчето нормално да живее, но дека кога ќе порасне ќе му биде направена уште една операција.

ФОТО: Спремете ги санките, како паѓа снегот ќе ви требаат за на работа утре

Снежното невреме, кое синоптичарите го најавија уште пред десетина дена, повторно го изненади Град Скопје и градоначалникот Петре Шилегов. 

Додека снегот ги затрупува скопските улици, а сообраќајот се одвива се потешко, возилата за расчистување на снежната прекривка ги нема никаде.

Испратено од Јовица

Популарно