Како да ги обоите Велигденските јајца со природни бои

Боењето со помош на лушпи од кромид на повеќето од нас ни е познато. Но, како природна боја можеме да искористиме и многу други природни состојки и да добиеме интересни и весели бои на Велигденските јајца, на кои децата најмногу им се радуваат.

За да добиете силно жолта боја во еден литар вода ставете три супени лажици куркума и една кафена лажица шафран. Додајте и две лажици оцет и варете ги јајцата на тивок оган малку подолго за да попримат од бојата.

Портокалова боја можете да добиете ако во еден литар вода ставите лушпи од дванаест главици црвен кромид и додадете две лажици оцет.

Црвена боја на лушпите од јајцата можете да добиете ако јајцата ги варите во течноста од конзервираното цвекло, или пак доколку во еден литар вода промешате две лажици оцет и пет лажици црвен пипер при што ќе добиете јајца во светло црвена боја.

Светло зелената боја можат да ви ја овозможат три кесички зелен чај и една рака цветови од лаванда промешани во 800 милилитри вода.

Варењето на јајцата во сад со црвена зелка и неколку замрзнати плодови од боровница може да ја обои лушпата на јајцето во сиво-сина боја.

Татко монструм: Се согласил ќерката да му се омажи за војник, а кратко потоа ја измасакрирал

Атира (22) од Керала во Индија е убиена од родениот татко само неколку часа пред да се омажи за човекот кого го сакала.

Нејзиниот татко неволно се сложил да и дозволи да се омажи за човек од друга каста, кој е во војската во Индија. Меѓутоа иако се согласил, таткото бил незадоволен од тој брак.

Инцидентот се случил во четвртокот кога таткото и ќерката се скарале, по што тој ја избодел повеќе пати додека не се онесвестила. Веднаш потоа ја однеле во болница, но лекарите само ја прогласиле Атира за мртва.

Таткото е уапсен денеска и ќе биде изведен пред суд, пишуваат тамошните медиуми.

„Регистиран е случај на убиство. Таткото бил во пијана состојба. Ќе истражиме дали убиството било поради одбрана на честа или не“, рече шефот на полицијата на областа Малапурам, Дебеш Кумар Бехера/

Според полициски извори, двојката со членовите на семејството расправале за своите несогласување во блиската полициска станица, по што таткото се согласил на венчавката.

(ВИДЕО) Снимил чудовиште на својата фарма, но на крајот сите г нападнале поради ова

На социјалните мрежи неодамна се појави снимка од животно кое потсетува на коза, но поради неговиот изглед се поставува прашање дали навистина станува збор за коза или е во прашање некое друго животно на кое природата не штедела.

Некои од корисниците на Фејсбук кои ја погледнале снимката, навеле дека станува збор за Дамаска коза и дека тоа животно всушност така изгледа и дека нема ништо чудно на снимката.

И додека некои го коментираат изгледот и видот на животното, некои корисници се осудиле да го критикуваат сопственикот на фармата, затоа што наместо да му помогне за животното „ кое очигледно тешко дише“, тој го направил спорното видео. Дали е коза или некое друго животно со чиј си поиграла природата, погледнете и вие:

Популарно