ВИДЕО: Во облик на капа во Катар ќе се гради стадион за светското во фудбал во 2022

Организаторите на Светското првенство во фудбал, кое во 2022 година ќе се одржи во Катар, нема да штедат пари за изградба на инфраструктурата, со цел на светот да му покажат дека заслужиле да бидат домаќини на ваков планетарен настан.

Катарците ќе градат стадион со невообичаен изглед, кој ќе ја отсликува традицијата на оваа земја.

Стадионот „Ал Тумама“, се гради на шест километри од Доха, а ќе има облик на гафија (куфи) капта, која е дел од традиционалната машка обека во Катар.

Српската амбасада во Скопје под засилено обезбедување...

Македонското Министерство за надворешни работи се уште нема официјална информација од Белград зошто се повлечени дипломатите и вработените од Амбасадата на Србија во Скопје.

Од македонското МНР за МИА велат дека воспоставуваат комуникација со МНР на Србија за утврдување на причините за оваа постапка.

Се очекува во текот на денот официјално објаснување да даде шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ. Срспката амбасадорка Душанка Дивјаќ – Томиќ во изјава за српските медиуми потврдила дека целиот персонал од Амбасадата е повлечен во Белград, но рекла дека не може да коментира која е причината.

Од МНР информираат дека согласно релевантните одредби на Виенската конвенција за дипломатски односи, соодветните институции на Република Македонија преземаат мерки за заштита на безбедноста и интегритетот на Амбасадата на Република Србија во Скопје.

Сите дипломати и вработени од Амбасадата на Република Србија во Република Македонија се повлечени на итни консултации во Белград. Македонското МНР било известено од српската Амбасада оти персоналот ќе се повлече на консултации во Белград, но причината за тоа не била кажана.

Од македонското Министерство за внатрешни работи, пак, информираат дека по добиеното известување од МНР дека амбасадата на Србија се повлекува на консултации во Белград, по барање на амбасадата, превземени се мерки на зголемена безбедност на нивните објекти.

ФОТО: Со момчето под рака Адриана Лима шокираше без грам шминка на лицето

Ако пред неколку дена беше разголена каубојка за снимање на Victoria’s Secret, сега е сосема обична жена која сака да патува без шминка, со новата љубов.
36-годишната убавица беше речиси непрепознатлива додека пристигнуваше на аеродромот во Њујорк, рака под рака со новото момче Метин Хара.

Парот се обидува да го избегне медиумското внимание, но после одморот во Турција, папараците повторно ги уловија:
 

Популарно