Им наплатиле 1.100 евра за четири стека, риба и вода во Венеција

Градоначалникот на Венеција и шефот на полицијата се зазедоа за случајот во кој на четворица туристи во Венеција во еден ресторан за четири стека, печена риба и вода има наплатиле 1.100 евра.

Ова е последен од низата случаи во кои на туристи во Италија за ручек им се наплаќаат превисоки сметки.

Четворицата Јапонци, кои студирале во Болоња, поднеле жалба за превисоката сметка за јадење во ресторан во близина на плоштадот Свети Марко.

Групата 25 која се занимава со заштита на потрошувачи во април на Твитер напиша : „Ги браниме локалните жители, но кој и да го стави името на венеција во ризик ги загрозува сите венецијанци“. Тие планираат да издадат брошура, „Да се преживее Венеција“, во пресрет на маскенбалот во недела.

Сопственикот на ресторанот пак, вели дека не се сеќава дека имале некаков проблем со јапонците.

Венеција е скап град, но зголемениот број на туристи ја зголемија тензијата меѓу мив и локалните бизнисмени, па повремено се случуваат вакви инциденти.

Во нември 2017 година, британско семесјтво се пожали на сметката од 500 евра за ручек во близина на плоштадот Свети Марко, а еден од нив вели дека келнерот ја искористил можноста кога видел дека едвај разбираат италијански, за да им донесе скапи јадења.

Тој случај беше само кусо време откако на јапонска двојка за порција јастог во центарот на венеција им беше наплатено 120 евра, но тие успеаја да ја намалат сметката за 40 отсто со помош на друг муштерија.

(ГАЛЕРИЈА 18+) Жешката Кели Рорбах од “Спасувачите на плажата” пушти слики со голи гради

Минатата година таа глуми како CJ Parker во “Beach Rescuers”. Но сега наследничката на Памела Андерсон одлучи да се посвети на не толку активна дејност и да се занимава со медитација и јога на плажа на Хаваите.

Списанието The Sports Illustrated Кели Рорбах ја нарече откритие на годината. Таа не се двоуми и без срам го соблече горниот дел, очигледно сакајќи да ги собере сончевите зраци и го изложи телото на плажите на Хонолулу.

Актерката, учествувала и во хит серијата “Два и пол мажи”, каде со својарта секси форма ги собра погледите на колегите. Таа сега вежба нови движења – јога вежби.

Видете ги претходните нејзини слики од плажите:

„ДВИЖЕЊЕ ЗА ИЛИРИДА“ СО ПРЕДЛОГ ЗА ИМЕТО: Сепаратистичко албанско движење во Македонија бара земјата да се преименува во „Балканска Федеративна Република“

Продолжуваат провокациите од разни албански националистички и сепаратистички групи во Македнија, кои го користат моментот на нарушена заштита на државните интереси да ја промовираат својата политичка агенда во своите средини

Порталот на албански јазик ИНА објави краток текст лиферуван од одредена група која делува во Македонија, наречена „Движење за Илирида“ во кој се нуди „решение“ за проблемот со името. Според текстот се бара Македонија да се преименува во „Балканска Федеративна Република“.

Движењето за Илирида, политичко движење сега веќе малку познато во Македонија излезе со предлог за новото име на Македонија.

“Бараме од релевантните меѓународни фактори, кои имаат мандат од ООН за да го решат спорот за преименување на името Р. Македонија. Новото име да рефлектира со реалната територијална компактност: Балканска Федеративна Република“, се вели во соопштението испратено до медиумите.

Според овој предлог, со овој план ќе има две федерални единици: Република Македонија и Република Илирида.

“Со овој чин на преименување ќе се избалансираат двата составни етнитети на оваа нова држава, ќе се изгаснат внатрешните поларизации и конечно да започне посакуваниот економски развој за цела земја, со нормален животен стандард за достоинствен живот. Веруваме дека овој предлог ќе биде поддржан од сите граѓани на на Република Македонија. Еднаш за секогаш да се стабилизира Балканот, од хегемониските аспирации“, велат од Движењето за Илирида.

Популарно