Марко раскажува како се купува невеста од Албанија

Марко Милутиновиќ од село Дрежник кај Ужице со години барал жена за брак, но кога годините го стигнале, а немало жени на видик, решил да се ожени со Албанка.

Се распрашувал подолго време, одел неколку пати до Скадар, но сите таму барале по 3-4.000 евра за да му донесат невеста.

Тогаш по помош на снаа, која имала роднински врски во Албанија за запознал 23-годишната Мањола. Иако речиси две децении е помлада од него, младата Албанка е веќе четири години во брак со Марко и имаат 3-годишна ќерка Сара, а наскоро ќе добијат и син.

А како Марко отишол во Скадар, какви обичаи има таму, што се младоженецот морал да исполни за да ја „купи“ невестата и зошто на невеста и се купува златен ланец, прстен и костум, раскажува Марко:

-Одев неколку пати во Скадар, гледав девојки, ниту една не ме привлекуваше па ме прашуваа каква жена барам. Јас не барав жена за забава, туку за брак. Имав 46 години кога ја запознав Мањола, но жената која преведуваше на албански рече дека имам 36. За среќа изгледам помладо, па му поверуваат во тоа.

-Мањола дури по 3 месеци кога наголемо живеевме заедно во мојот пасош виде дека сум роден ’66, а не ’76. Па тогаш и се јави на мајка си и и рече: Па тој има 46 години, може татко да ми биде, раскажува низ насмевка Марко за почетокот на животот со Албанката.

– Меѓутоа Мањола тоа брзо го надмина, годините не се важни некој ако добро се сложува. За три месеци научи српски, убаво се вклопи, добра е со луѓето во село и многу сум задоволен, вели Марко од Ужице.

Тој додава дека кога луѓето слушнале дека се оженил за Албанка рекле: па добро зошто токму Албанка, и многу го озборувале, но после се тоа се смирило. Во селата има главно постари луѓе, а оние мажи кои останале неоженети, тешко наоѓаат жени кои ќе живеат на село. За Албанка тешко се одлучуваат прво поради националноста, а второ поради парите што му ги даваат на оној кој ќе му најде жена.

-Во Албанија се оди 2-3 пати, првпат кога се запознавате. Ако си се допаднете, тогаш го закажувате следниот состанок. При вториот состанок, одите во нејзината куќа на каде, под шољата оставате 50 евра, таков е албанскиот обичај, а тие го зема мајката на идната сопруга.

-Потоа со неа одиш во град, а доаѓа и мајката и преведувач. На невестата и купуваш костум, златен ланец и прстен ( и тоа е исто нивен обичај“, а подоцна доаѓате дома на ручек, и после тоа може да одите, вели Марко за обичаите кај Албанците.

Шилегов со флаери и рекламни спотови ќе го спасува Скопје од загадувањето

Граѓаните од денеска на бесплатната телефонска линија 193 деноноќно може да пријавуваат огнови кои што горат на отворено и придонесуваат за загадување на воздухот. Оваа активност, која е дел од краткорочните мерки на Градот Скопје за справување со загадувањето, пред граѓаните ја претстави градоначалникот Петре Шилегов.

– Палењето огнови на отворено е законски забрането. Најчесто, тоа е последица на несовесноста на одредени граѓани, но тоа често е и единствен начин за затоплување во студените зимски денови на нашите сограѓани кои немаат соодветно сместување. Одговорно пристапуваме на ваквиот проблем. Подаваме рака на сите сограѓани. Сите заедно можеме да го спречиме палењето огнови на отворено, а со тоа да ја подобриме животната средина и амбиентниот воздух. Но, и да им помогнеме на оние на кои помошта им е најпотребна – рече денеска градоначалникот Петре Шилегов.

Шилегов објасни дека Градот Скопје во соработка со Министерството за труд и социјална политика, Министерството за внатрешни работи, Територијалната единица за противпожарна заштита, Црвениот крст и Здружението на граѓани „Љубезност“ организира мешани тимови кои ќе работат секој ден, 24 часа, за борба против огновите на отворено.

– Ги повикуваме граѓаните активно да се вклучат во борбата и сите случаи на палење огнови на отворено да ги пријават во новоотворениот повикувачки центар, на телефонскиот број 193. Дежурните екипи ќе ги процесираат сите пријави, односно огновите ќе бидат изгаснати, а нашите сограѓани кои ги палат огновите заради затоплување ќе бидат сместени во еден од згрижувачките центри во Скопје – истакна градоначалникот Шилегов.

Како дел од оваа активност за граѓаните се изработени и флаери, како и видео-спот кој што бесплатно ќе се емитува на Македонската телевизија.

Дневен хороскоп

Овен 

Имате можност да е истакнете во работата со некој Лав или Стрелец кои се доминантни кон вас, но сепак вашето искуство ќе биде повеќе ценето. Не се нервирајте ако некој Јарец ви даде големи забелешки, неговите намери се добри. Можен е контакт со поширокото семејство.

Бик

Влијателни сте и вие тоа добро го знаете. Ќе постои можност за добивка во врска со работата со странци. Родените на крајот на знакот ќе добијат неочекувана понуда од некој Овен или Стрелец. Сакате некои нерешени нешта од минатото да ги прикриете од околината.

Близнаци

Кај вас ќе постои огромна желба да се истакнете. Можно е да добиете добра понуда од некој за кој не сте сметале дека може да ви помогне, прифатете ја без двоумење. Потребна ви е емотивна поддршка, побарајте ја кај пријателите.

Рак

Не се потпирајте премногу на мислењето на некој Јарец или Шкорпија бидејќи нивното мислење не ви одговара за ситуацијата. Ќе бидете доста активни, а можна е и појава на нервоза доколку сте родени во последната декада. Со некој ваш потег ќе навредите некоја драга личност.

Лав

Имате многу идеи и ќе добиете прилика да разговарате за можностите кои се поврзани со реализирањето на тие идеи. Некој Овен, Јарец или Стрелец ќе ви помогнат околу тоа. Од многу соработници ќе слушнете негативни коментари, но вие не им замерувајте, сето тоа е добронамерно. Имате начин како да дојдете до поголема сума на пари, не се откажувајте обидете се.

Девица

Ќе бидет многу расположени максимално да се активирате во доменот на бизнисот, спортот или некоја работа поврзана со странство. Ќе добиете прилика да се договорите со Риби или Рак околу важните детали кои исклучително ве засегаат. Чувајте го здравјето, можни се настинки.

Вага

Обидете се да го решите проблемот кој многу ве оптеретува подолг период и поради кој долго време не напредувате. Ќе добиете прилика да се смирите со некој кој одамна не комуницира со вас. Некој Јарец или Лав може да ви помогнат многу.

Скорпија

Ова е еден од подобрите денови за вас бидејќи ќе имате прилика да разговарате со некои за вас блиски лица за многу важни работи кои се однесуваат на вашиот статус. Во разговорите ќе биде вклучено и семејството, па затоа искажете ги вашите очекувања. Ќе бидете поддржани во постапките. Финансиската ситуација е одлична, задржете ја таква.

Стрелец

Ќе имате големи побарувања за многу нешта и нема да имате трпение да ги чекате да се остварат. Сето тоа ќе ви донесе кавги со околината. Многу лица јавно ќе ве осудат за постапките и алчноста. Некои Близнаци или Девица се премногу напорни за вас, разговарајте искрено со нив.

Јарец

Ќе бидете подготвени за компромис и договор со некој Стрелец, со кој веќе подолго време планирате заедничка инвестиција. Можеби некои ваши постапки ќе бидат избрзани, но ќе го надминете и тоа. Во љубовта ситуацијата е одлична, можен е премин на нешто посериозно.

Водолија

Имате премногу планови но всушност сте премногу опуштени или несигурни во себе и се сомневате дали е можно вашите планови и соништа да се остварат. Би требало да бидете подготвени на секој вид предизвик, особено кога станува збор за соработка со Стрелец, Лав или Шкорпија. Некој Јарец ќе ви даде одличен совет.

Риби

Не знаете што треба да направите во врска со некои нови понуди кои за вас се голем предизвик, но сепак со помош на партнерот ќе најдете одлично решение. Ако сте подготвени да ризикувате, ви претстои некој план со Стрелец или Лав. Можен е повик од некој кој многу го цените а не сте го виделе одамна.

Популарно