Денеска малку, утре многу дожд. За викендов...

meteo03.05

Денеска е четврток, 9 јуни 2016 година, 161-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 205 дена.

Сонцето во Скопје изгреа во 4 часот и 58 минути, а ќе зајде во 20 часот и 7 минути.

Денов трае 15 часа и 9 минути.

Месечината, која е во фаза на млада Месечина, ќе изгрее во 9 часот и 31 минута, а ќе зајде во 23 часот и 35 минути.

Временска прогноза

Времето денеска претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне ќе се зголеми облачноста и во јужните делови од земјата ќе има услови за појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен претежно југоисточен ветер.

Утринската температура ќе се движи од осум до 14, а дневната од 22 до 27 степени.

Во Скопје времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер претежно од јужен правец. Утринската температура ќе се спушти до 13, а дневната ќе се искачи до 27 степени.

УВ-индексот ќе изнесува 7.

Во петок времето ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и повремено засилен ветер, особено на југот и на запад од земјата.

За време на викендот ќе биде претежно стабилно и потопло, а од недела попладне до вторник повторно во попладневните часови ќе биде нестабилно со краткотраен пороен дожд и грмежи.

Не очекува сончев ден

Времето претежно ќе биде сончево и топло, ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец.. Максималните дневни температури на водухот ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 33 степени. Во Скопје и околината температура  до 30 степени.

Под влијание на невообичаено топла воздушна маса која продира од југ, на почетокот од следната недела ќе имаме повисоки температури од вообичаените дури и за околу десет степени. Времето ќе биде стабилно, суво и сончево на почетокот од неделата со мала до умерена локална облачност. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 35 степени.

Зголемување на облачноста ќе имаме во среда попладне и навечер, кога особено во северната половина не се исклучува можноста за послаби локални врнежи од дожд проследени со ретки грмежи, а ќе започне да дува северен ветер кој повремено ќе засилува и тоа особено долж Повардарието. Сето ова ќе биде најава за позначителениот пад на температурите на воздухот кој се очекува од честврток, а особено пад ќе бележат минималните температури (ноќните и утринските).

Во четврток ќе имаме повеќе облачност и на повеќе места се очекуваат повремени врнежи од дожд, а не се исклучува можноста и за локална појава на грмежи. Од четврток температурите на воздухот позначително ќе опаднат и ќе се искачуваат во интералот од 18 до 27 степени.

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ

Претжено сончево време

Овој викенд нашата територија ќе се наоѓа во поле на висок воздушен притисок и на стабилна, сува и топла воздушна маса од југ.

Времето претежно ќе биде сончево со повремено засилен северен ветер најизразен долж Повардарието. Максималните дневни температури на водухот ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 33 степени. Во Скопје и околината температура  до 30 степени.

Позначителна промена на времето ќе започне некаде од средината на следната недела, кога очекуваме зголемување на облачноста, а условите за врнежи ќе почнат да растат.

Искористете ги уште малку овие пријатно топли ЛЕТНИ денови

Пријатно топлите летни септемвриски денови, според најновите анализи, нема уште многу долго да се задржат кај нас, односно ќе останат некаде до средината од следната недела.

Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 24 до 33 степени, додека во најтоплите делови од државава, следните денови се очекува да се искачат до околу 35 степени.

Поради ваквата ситуација, љубилетиле на освежувањето, особено најхрабрите, имаат уште малку време да уживаат во реките и во езерата низ Македонија.

Веќе од средината на следната недела, или поточно некаде од во текот на ноќта среда кон четврток, под влијание на позначително посвежа воздушна маса, очекуваме позначителен прад на температурите на воздухот, како на утринските така и на максималкните дневни.

Сепак, дополнителни и по потреба обновени информации околу ова сценарио следуваат наскоро, а до тогаш уживајте во пријатното лето есенско време.

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ

Популарно