Детали од снимањето на филмот „Убавите села, убаво горат“ - дрога, алхохол и калашникови

„Убавите села, убаво горат“ иако снимен пред две децении сеуште е култен филм.

Но, многу факти поврзани со филмот останале непознати.

Никола Пејаковиќ Кољо, на паузите за снимање ги поминувал со лицата кои вршат деминирање. Оделе на секоја локација пред екипата за да проверат дали има мини.

Војниците кои се појавуваат во филмот не се обични статисти, туку вистински воени лица.

На еден од војниците, продукцијата му остана должна за една дневница, па тој на сетот се појави со кашикара и се заканил дека ќе ги разнесе ако не му ги дадат парите. Дневницата била 20 марки, пишува српски Блиц.

Исто така морале да снимаат и со воени лица кои завршиле во Хаг, бидејки снимањето се одвивало во воена област.

Сцената во која Пејаковиќ и Драган Белогрлиќ играат кошарка едвај била снимена, бидејќи Кољо бил многу пијан. За да прослават за успешното завршување на сцената, се фотографирале сите, но на тоа Кољо не се сеќава.

ВИДЕО: Вечерва во Скопје масовна појава на “црн мраз”

Температурите можат да се спуштат без најава во зима, а тоа често води до формирање на опасни ледени површини на македонските патишта, без разлика дали се работи за градска средина или некој регионален пат.

Поради повисоките температури во текот на денот, а силното подмрзнување во вечерните часови, целиот скопски асфалт вечерва е маскиран т.н. “црн мраз”.

Од исклучителна важност за вашата безбедност е да бидете добро информирани. Во продолжение следува детално објаснувње за возење во замрзнати услови.

ШТО Е ЦРН МРАЗ И КАКО СЕ ФОРМИРА?

“Црн мраз” е главен причинител на сообраќајки од потешки размери кои можат да бидат кобни.

Црниот мраз е ист како обичниот мраз. Сепак, овој тип на мраз е специфичен поради тоа што се создава по топење на снегот и изгледа како тенко стакло врз самиот асфалт. Овој мраз може многу лесно да ги залаже возачите бидејќи мразот ја има примено бојата на асфалтот, возачите не знаат дека има мраз, па така, при малку повисока брзина на автомобилот се случуваат катастрофални несреќи.

Погледнете го видеото со детално објаснување:

КАДЕ СЕ ФОРМИРА ЦРНИОТ МРАЗ?

Црниот мраз се формира кога температурата е околу точката на мрзнење.

Се формира на патиштата кога со минусните температури на асфалтот ќе се искомбинира и топлината од гумите на автомобилите.

Најчесто, ќе сретнете црн мраз навечер или рано наутро кога температурите се на своите најниски вредности.

Внимавајте на зони со црн мраз на патишта кои се многу фреквентни, или на делови од асфалтот кои не се директно под сончева светлина. Проблем може да има и на мостовите бидејќи ладнипт воздух исто така може да ги излади двете страни од патот.

Силен знак дека возите низ проблематично подрачје е кога вашето возило наеднаш ќе смени правец на движење без никаква причина, ова најчесто е последица на зона со црн мраз.

ШТО ДА НАПРАВИТЕ АКО НАЛЕТАТЕ НА ЦРН МРАЗ?

– останете смирени

– намалете ги сите можни движења и дозволете му на возилото да помине преку мразот

– не кочете

– обидете се да го држите воланот прав

– ако задните тркала почнат да губат правец (лево или десно) нежно завртете го воланот во ист правец

– доколку свртите во обратна насока ризикувате да се излизгате од патот

– намалете ја брзината со тргање на ногата од педалата за гас

КАКО ДА ГО НАМАЛИТЕ РИЗИКОТ ОД СООБРАЌАЈНИ НЕСРЕЌИ ПОРАДИ ИЗЛИЗГУВЊЕ?

– возете бавно

– не се “лепете” на други возила, држете дистанца

– возачкото стакло секогаш треба да биде чисто

– секогаш имајте гуми во добра состојба

– никогаш не користете “круз контрол” во зимски услови

ФОТО: Познати и убави Македонки кои облекоа венчаница, но не се омажија

Саемот за венчавки, што се одржа од 23 до 25ти Февруари, е извонредно место за решавање на сите свадбени потреби и идеи. Педесеттина изложувачи од сите свадбени категории ќе ви ги претстават најновите свадбени трендови, а свадбената шопинг-картичка ќе ви овозможи и голема заштеда при набавката на сите потреби за вашата свадба, пишува порталот Убавина и здравје.

Како и на минатите саемеи така и на овој венчаници носат и наши многу познати дами, па од таму и идејата кои се наши дами носеа венчаници, а се’ уште не „заиграа“ на сопствената свадба.

Кошаркарката Едина Муса, водителката Марјана Станојкивска, Ведрана Ѓорѓевиќ и поп-пејачката Викторија Лоба се дел од нашите познати дами кои неколкупати се облекоа во венчаници само да продефилираат на модните писти.

Се надеваме дека оваа година и ти ќе го кажат судбоносното ДА.

Популарно