Еден од преживеаните играчи на Шапекоенсе ќе може да игра фудбал

elio-zampier-neto-777x437

Елио Зампиер Нето, еден од тројцата преживеани играчи на Шапекоенсе, повторно ќе може да игра фудбал. Оваа вест ја открил неговиот татко по разговор со докторите кои утврдиле дека природата на повредите не е дотолку сериозна.

„Можам да потврдам дека мојот син се опоравува се подобро и подобро. Докторите ги оперираа неговите нозе и ме уверија дека повторно ќе може да игра фудбал“, се зборови на таткото на Нето што ги пренесува шпански „Ас“.

Искусниот дефанзивец на Шапекоенсе беше последниот извлечен преживеан од урнатиот авион во околината на Меделин. За среќа, 31 годишниот фудбалер не добил згрутчување на крв во мозокот по трагичниот настан во ноќта меѓу понеделникот и вторникот во Колумбија во кој животот го загубија 19 фудбалери на бразилскиот прволигаш, членови на стручниот штаб, на раковдството на клубот и претставници на медиуми.

(ФОТО) Интернетот „гори“: Се соблече најубавата тенисерка!

Канадската тенисерка Еугени Бушар позираше за познатниот магазин „Sport Illustrated“ на карипскиот остров Аруба.

Бушар во 2014 година беше 5-те тенисерка во светот и играше во полуфинале на Австралиа Опен и Ролан Гарос, како и финале на Вимблдон.

Бушар ја сметаат за една од најубавите спортистки во светот, а тенисерката тоа добро го наплаќа со своите едиторијали како модел.

Иако во кариерата има освоено само една титула во 2016 година беше во Топ 10 спортистки со најдобра заработка.

(ВИДЕО) Страшен пад на Олимпијадата: Само чудо го спаси од смрт!

Маркус Ширер, сноубордер од Австрија доживеа страшен пад на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја.

Имено, во квалифинациите за полуфинале во дисциплината сноуборд-крос, 30-годишниот Маркус загуби контрола на последниот скок и после дваесетина метри летање падна на грб и врат.

Австриецот веднаш беше пренесен во болница каде е установено дека има фрактура на петтиот вратен пршлен, што значи дека само чудо го спасило од сигурна смрт.

ФОТО: Црно - бело - Најзгодните тенисерки се соблекоа за ,,Спортс Илустрејтед”

Јуџин Бушар, канадската тенисерка, која неофицијално важи за една од најубавите тенисерки на денешницата, на социјалните мрежи се пофали со нејзината фотосесија за позната магазин ,,Спортс Илустрејт”.

Бушар во моментов е надвор од 100 најдобри тенисерки на ВТА листата и не може да се пофали со добар резултат измината година. Таа иако има 23 години до сега нема победено и освоено ВТА титула во кариерата.

 

A post shared by Genie Bouchard (@geniebouchard) on

 

A post shared by Genie Bouchard (@geniebouchard) on

 

A post shared by Genie Bouchard (@geniebouchard) on

Нејзиниот најголем дострел се случи во 2014 година кога се пласираше во полуфиналето на Австралија Опен и Ролан Гарос, а успеа да стигне и до финалето на Вимблдон, а со тоа и да се најде и на петтото место на ВТА за 2014 година.

Покрај неа, од тенисерките, фотосесија направи и Слоан Стивенс, која изненади со нејзините облини. Стивенс го привлече вниманието на себе со освојувањето на УС Опен во 2017 година и во моментов се наоѓа на 12.место на ВТА листата.

Популарно