ЕКСКЛУЗИВНО: ТРЕТО ПОЛУВРЕМЕ целиот филм

Филмот, Трето полувреме на Дарко Митревски е најновото филмско остварување од Македонија. Филмот кој предизвика многи нервоза кај источниот сосед, го отвотри годинашниот филмски фестивал Браќа Манаки. Сега ја има премиерата во Скопје.

ТРЕТО ПОЛУВРЕМЕ, е македонски кандидат за оскар.

Сите очекуваат дека ќе се најде во тесниот избор од петтмина филмови од неанглиско говорно подрачје и може би ќе и го донесе првиот Оскар на Македонија.

Тоа е филм, кој разбуди многу страсти. Но, доживеа и да биде етикетиран како плагијат.

Режисерот Митревски, на бугарските медиуми им одговори, дека освен насловот на фолмот, кој може да коинцидира, нема врска со содржината.

Редакцијата на ZASE.MK, деновиве работеше и дојде до филмското остварување, за кое бугарските медиуми пишуваат дека е копиран од режисерот.

ZASE.MK ЕРКСКЛУЗИВНО ви го презентира филмот снимен во 1962, во Русија со ист наслов.

Вие оценете дали станува збор за плагијат.

ТРЕТО ПОЛУВРЕМЕ, како што се преведува, или во оригинал, или "Третий тайм" на руски, е филм снимен 1962, на рускиот режисер Евгениј карелов. Приказната е за германски команданти и заробени руски војници. Играат фудбал, со цел да добијат слобода. Ако германските официри победат, советските војници ќе добијат слобода.

Филмот е снимен по вистински настан од Киев, денешна Украина од 22 јуни 1942.

Главни улоги:

Леонид Киравлев, Вјачислав Невини,Јуриј Волков, Владимир Кашпур...

ГЛЕДАЈТЕ И КОМЕНТИРАЈТЕ! Има или не плагијат, или станува збор за бугарско минирање на делото на Дарко Митревски

Кога Лизи ќе се „заигра“ – не е важно дали е на мост или во дворот (18+)

Кога ќе заиграат страста, провокативноста и поривот за разголување во неа, Лизи не бира ни место, ни време. За среќа, знае како да го направи тоа со стил. Доказ – фотосите подолу.

Нема да верувате кој актер од серијата „Мојот син“ е момчето на Ајшеѓул во реалноста!

Од неодамна на ТВ Сител стартуваше нова турска акциона серија во која главната улога ја имаат ликовите Појраз и Ајшеѓул кои се вљубени еден во друг, но тоа го кријат бидејќи семејството на девојката е турска мафија.

Сепак, тие успеваат да бидат заедно и покрај се, а допрва следат згодите и незгодите во кои ќе западнат поради својата романса и ангажманот на Појраз како возач на нејзиниот татко, односно детектив во тајна акција против криминалот.

Интересно е тоа што убавата актерка Бурчин Терзиоглу по разводот од сопругот и колега Мурат Јлдрм или попознат како Саваш во 2014 година, е во врска со колегата Икер Калеи или Појраз.

Токму затоа снимањето на серијата им оди одлесно, па очигледно е дека и двајцата уживаат „глумејќи“ ја реалноста.

Драган ја затекнал сопругата со црнец: Тоа што следело ги шокирало сите!

Триесет и осум годишниот Драган Секулиќ осуден е во американската сојузна држава Охајо на доживотен затвор поради убиството на поранешната сопруга Жељка (37), кое се случило на 9.12. минатата година во гратчето Масилон.

Драган ја убил со 15 куршуми од пиштолот на брат му, кој го зел од неговата гаража, испукал рафал во Жељка па потоа се каел, но тоа не влијаело на судот, кој му го скратил правото да бара помилување, а поради претходните обвцинувања за семејно насилство, на доживотната казна му е додадено уште 14 години затвор.

Драган признал дека пукал во неа, но тврдел дека нема намера да ја убие. Како што навел, пукал во афект, бидејќи дознал дека е во врска со колега, а бидејќи се работи за црнец, „имал прекин на филмот во глава“.

Поранешниот сопруг тоа утро ја пречекал на паркингот пред Центарот за рехабилитација „Асторија“, каде што работела како медицинска сестра и и испукал три куршуми во глава, а остатокот во тело, па со изнајмено возило се обидел да избега кон аеродромот.

Инаку, Драган со семејството од БиХ избегал во Србија, каде ја запознал Жељка па во САД емигрирале во 2002. година. Во бракот добиле две ќерки, кои сега имаат 9 односно 13 години.

Минатото лето се раздвоиле, а Жељка, наводно, набрзо после тоа започнала нова врска. Само две недели пред планираниот злочин се обидел да ја убие така што со камион го избуткал нејзиниот автомобил во канал.

Тогаш е пуштен со кауција од 100.000 долари и му е забранет контакт со поранешната сопруга, А пријателите на Жељка, кои сведочат за злоставувањето, раскажале дека таа, иако преплашена, се вратила на работа поради финансиски причини. Недолго пред смртта, му пратила порака на новиот љубовник, во која напишала дека мисли дека поранешниот сопруг сака да ја убие.

Популарно